Közélet

B. Nagy László: reális elvárás Magyarország részéről, hogy olimpiát rendezhessen

B. Nagy László: reális elvárás Magyarország részéről, hogy olimpiát rendezhessen

2015. július 7., kedd
B. Nagy László: reális elvárás Magyarország részéről, hogy olimpiát rendezhessen
b_nagy_laszlo02_gs

Hétfőn 151 igen, 33 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett döntött az Országgyűlés a 2024-es nyári olimpia és paralimpia budapesti megrendezésére vonatkozó pályázati szándék támogatásáról. A szavazás végeredményének jelentőségéről B. Nagy László fideszes országgyűlési képviselőt kérdeztük.

Mint arról korábban írtunk, a Fővárosi Közgyűlés

június 23-i ülésén

döntött úgy, támogatja, hogy Budapest pályázzon a 2024-es olimpia rendezési jogára. Bár később a Magyar Szocialista Párt (MSZP) parlamenti frakciója egy sajátos pálfordulással már a mellett foglalt állást,

hogy nem támogatja

a parlament elé benyújtott, vonatkozó határozati javaslatot, végül a Ház így is

jelentős többséggel igazolta

a pályázati szándékot létjogosultságát. A pozitív döntést követően

B. Nagy László

szegedi fideszes országgyűlési képviselővel beszélgettünk.

- A hétfői szavazás révén egy újabb lépést tett meg hazánk az olimpiai rendezés felé. Ön szerint milyen előnyökkel járna Magyarország számára, ha egy sikeres pályázatot követően otthont adhatna a 2024-es ötkarikás játékoknak?

- A történet kiindulópontja az volt, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hozott egy döntést arra vonatkozóan, hogy véget vet a gigaköltségvetésű olimpiáknak, és így megnyílt a lehetőség az olyan országok előtt is, mint Magyarország, hogy egyáltalán labdába rúghassanak e téren. Széleskörű szakmai, társadalmi, kormányzati és politikai egyeztetések előzték meg, hogy eljutottunk a mai napig, amikor is a parlament megszavazta - jelentős többséggel - a pályázati szándékot. A beruházás mértéke megközelítőleg 700-800 milliárd forintra taksálható, ami az a kategória, amelyet 2024-ig ténylegesen meg is lehet valósítani. Nekünk, szegedieknek pedig az is fontos, hogy a pályázatban szerepel Szeged is a Maty-éri sportközpont révén. Más szóval, ha a NOB jóváhagyja Magyarország kandidálását, akkor Szegeden először a történelem során olimpiát láthat majd a közönség. Úgy gondolom, ez minden itt élő életében egy nagyon nagy dolog lenne, nemcsak a sportolók, hanem valóban mindenki részéről. Az olimpiához szükséges létesítményberuházások egy része vagy mobil lesz és elbontható, vagy pedig olyan, amely később felhasználható kulturális, sport, vagy egyéb célra. A budapesti pályázatot a Fővárosi Közgyűlés majdnem döntő többséggel jóváhagyta, majd a mostani parlamenti döntés után egy jó pályázattal nekünk, magyaroknak van esélyünk véleményem szerint olimpiát rendezni. Ráadásul, ha megnézzük, mennyi olimpiai érmet szereztek már eddig a magyar versenyzők, akkor elmondható, hogy a magyar egy sportnemzet. Az olimpia pedig nagyon nagy lendületet adhat a versenysportnak és a szabadidősportnak egyaránt, nem beszélve az utánpótlás-nevelésről, amely egy rettentően fontos nemzeti ügy. A mai mindenképpen egy nagyon pozitív nap volt ebből a szempontból. Remélem, hogy a szakemberek, a sportolók, a sportdiplomaták innentől kezdve mindent el fognak követni, hogy a pályázatunk sikeres legyen.

- Milyen esélyekkel indul Magyarország a rendezési jogokért folyó versenyben?

- Véleményem szerint a rendelkezésre álló idő elegendő a felkészüléshez, és a kalkulált költségvetés sem túlzó. Lássuk be, hogy Magyarország nagyobb városaiban már épültek az elmúlt években olyan létesítmények, amelyek felhasználhatók lennének az olimpia kapcsán. Ráadásul a vizes Európa-bajnokság és világversenyek megrendezésére is komoly beruházások készülnek Budapesten. Úgy gondolom, teljesen reális elvárás Magyarország részéről, hogy olimpiát rendezhessen.

- Ön szerint gazdasági oldalról mekkora feladatot jelentene rentábilis beruházásként kihozni a rendezést?

- Nagyon nehéz mindent összevetni, hiszen a bevétel nem egy szektorba csapódna le. Nagy része a szolgáltatóiparba, a vendéglátásba jutna, de ezeknek a bevételeknek költségvetési vonzatuk is van az ÁFA és egyéb adók oldalán. Összességében azt gondolom, ha kicsit is jól csináljuk, akkor a szaldó egészen biztosan pozitív lesz. A nem pénzben mérhető, társadalmi jelentősége egy olimpiának pedig még inkább pozitív!

- Mindezek tükrében mi a véleménye arról, hogy a baloldali parlamenti pártok képviselői zömében nemmel szavaztak a pályázati szándék támogatására?

- Teljesen érthetetlen, ami történt, hiszen amikor ez a tervezet a parlament elé került, akkor még nagyon támogatta azt az MSZP is. Gondolom, közben próbálnak valamiféle politikai előnyt kovácsolni a dologból, ami szerintem mindenképpen egy hátrányos dolog. Az olimpia egy olyan össznemzeti érdek ugyanis egy ország életében, amely mindenképpen összefogást igényelne. Ezt a kérdést az MSZP-sek, illetve a szavazóik majd eldöntik, hogy mennyire volt ez egy jó szavazás a részükről.

"Egy jó pályázattal nekünk, magyaroknak van esélyünk véleményem szerint olimpiát rendezni" - mondta B. Nagy László a parlament tegnapi ülése után. Részletek ITT: http://szegedma.hu/?p=552042

Posted by Szegedma Hírportál on 2015. július 7.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.