Közélet

Az oltások fontosságára figyelmeztetett az ÁNTSZ

Az oltások fontosságára figyelmeztetett az ÁNTSZ

2015. július 15., szerda
Az oltások fontosságára figyelmeztetett az ÁNTSZ

Az oltással kapcsolatos kockázatok összehasonlíthatatlanul kisebbek annál, mint amit a velük megelőzhető súlyos fertőző betegségek jelenthetnek - hangzott el az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) által szervezett budapesti sajtóbeszélgetésen szerdán.

Melles Márta

, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató főorvosa kiemelte: a védőoltások lényege egészséges emberek immunrendszerét provokálni, hogy a későbbiekben védelmet biztosítsanak betegségek ellen. Egy-egy oltás esetében nagyon komolyan mérlegelik, hogy engedélyezzék-e a beadását, és csak akkor alkalmazzák, ha csak nem jelentős kockázatok, múló kellemetlenségek várhatók. Hozzátette: az oltásokkal kapcsolatban minden gyanúra odafigyelnek, nemzetközi rendszer működik a panaszok nyilvántartására. Közölte: bárki jelezheti, ha tapasztal valamit az oltással kapcsolatban, a szakemberek minden esetet komolyan vesznek, 24 órán belül igyekeznek kivizsgálni a bejelentéseket. Az oltások után tapasztalható múló kellemetlenségek nagy része szerepel a lakossági tájékoztatóban és az orvosnak kiadott alkalmazási előírásban - jegyezte meg. Melles Márta azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt tanévben első alkalommal kaphatták meg térítésmentesen a 12. életévüket betöltött lányok a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást, emlékeztetett: az ÁNTSZ tudta, hogy súlyos következményekre nem kell számítani az oltás miatt. A 35 ezer oltást követően az őszi első körben csak 13 bejelentés érkezett nemkívánatos eseményről, ebből 11 pánikreakció volt. Két esetben az oltást után erős helyi fájdalom jelentkezett, amely magától elmúlt. Tavasszal a második körben csak négy bejelentés érkezett enyhe reakcióról, a panaszok beavatkozás nélkül megszűntek. A főorvos hangsúlyozta: a HPV elleni oltásnak rendkívül nagy a jelentősége, hiszen a méhnyakrák a vezető halálokok között szerepel a nők körében, és az oltással 70-80 százalékos valószínűséggel megelőzhető ez a súlyos kór.

Dánielisz Ágnes

, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának vezetője azt az esetet idézte fel, amikor Spanyolországban tavasszal egy hatéves kisfiú diftériás lett, pedig legutóbb 1986-ban volt utoljára ilyen megbetegedés az országban. Május végén, a kórházban kimutatták a baktériumot, és a gyerek az orvosi beavatkozás ellenére június végén meghalt. A szülei sem őt, sem a testvérét nem oltatták be diftéria ellen. Később azt mondták, hogy az oltásellenes mozgalmaktól félreérthető információkat kaptak, és másik gyermeküket azóta már beoltatták. A főosztályvezető kiemelte: fontosak a kötelező oltások olyan betegségek ellen is, amelyek már évtizedek óta nem fordultak elő. Magyarországon is 1990-ben fordult elő legutóbb diftéria, de a mai globalizált világban gyakran utazhatnak európaiak olyan országokba, ahol még van ilyen megbetegedés, és onnan is jöhetnek emberek, így előfordulhat a fertőzés - mutatott rá. A spanyolországi esetben nyolc olyan gyerekben mutatták ki a kórokozó baktériumot, aki kapcsolatba került a megbetegedett kisfiúval, de ők nem betegedtek meg, mert megkapták az oltást - mondta.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.