Helyes és bátor válaszokat kellene adni az Európa előtt álló kihívásokra, amelyekhez fogható súlyosságú gondokat a második világháború befejezése óta nem tapasztalt a kontinens – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ausztriai Göttweigben immár huszadik alkalommal megrendezett Wachau Európa Fórumon szombaton.
Emlékeztetett a Kelet-Ukrajnában zajló fegyveres konfliktusra, és hozzátette, hogy Magyarország számára kizárólag a békés megoldás fogadható el. Ugyancsak az Európai Unió előtt álló kihívásként említette a közösséget szegélyező befagyott területi konfliktusokat, s ezzel kapcsolatban úgy vélte, hogy például a keleti partnerség keretében Brüsszelnek bátrabb hozzáállásra lenne szüksége. Kifejtette, ahogy az Egyesült Államok új megközelítést alkalmaz Kubával szemben, az Európai Uniónak is el kellene gondolkodnia a Fehéroroszországgal szembeni hozzáállás megváltoztatásán. Az energiabiztonságról szólva
Szijjártó Péter
megjegyezte, hogy Európa továbbra is kiszolgáltatott, és még mindig nem sikerült megtalálni azokat a diverzifikációs módokat, amelyek megteremthetnék a térség energiaellátásának biztonságát. Az európai közösség előtti negyedik legfőbb kihívásként a külgazdasági és külügyminiszter a terrorizmust jelölte meg. Úgy vélte, hogy az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet a civilizáció ellen indított brutális támadást, s ez ellen nem csupán szavakkal, hanem tettekkel is fel kell lépni. Az MTI kérdésére Szijjártó Péter elmondta, a menekültügy terén Magyarországnak az az érdeke, hogy legyen egy közös európai megoldás, amely elsősorban azt akadályozza meg, hogy a bevándorlók Európába akarjanak jönni. Úgy vélte, hogy ehhez a gazdasági stabilitás és béke megteremtése szükséges azokban a térségekben, ahol az emberek jelenleg otthonaik elhagyására kényszerülnek. A külgazdasági és külügyminiszter azt mondta, hogy Magyarország korábban az EU szégyenpadján ült, mostanra azonban visszakerült az unió élvonalába. Kifejtette, hogy Magyarország mutatja fel az EU egyik leggyorsabb gazdasági növekedési ütemét. Véleménye szerint a kelet- és közép-európai térség, a visegrádi országok jelentik az európai növekedés motorját, s a térség államainak szoros együttműködése elengedhetetlen. Az 1995 óta minden évben a göttweigi apátságban megrendezett, kétnapos Wachau Európa Fórumon több országból érkezett politikusok, a gazdasági és a kulturális élet képviselői vitatják meg az Európai Unió aktuális kérdéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.