Közélet

Befejeződtek az új homokhátsági hulladékgyűjtési rendszer építési munkálatai

Befejeződtek az új homokhátsági hulladékgyűjtési rendszer építési munkálatai

2015. június 2., kedd
Befejeződtek az új homokhátsági hulladékgyűjtési rendszer építési munkálatai

Befejeződtek a homokhátsági hulladékgyűjtési és -hasznosítási rendszer építési munkálatai, az uniós támogatással, mintegy 5 milliárd forintból megvalósuló környezetvédelmi beruházás mintegy 300 ezer embert érint a térségben – mondta a Homokhátsági Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás elnöke az MTI-nek kedden.

Bedő Tamás

, Csongrád polgármestere (független) kifejtette: a beruházással 25 százalékkal csökkentik azt a hulladékmennyiséget, amit a lerakókban helyeznek el. Ezt válogató és gyűjtőrendszerek kiépítésével valósították meg. A napokban mind a három válogatómű – a kiskunhalasi, a vaskúti és a felgyői - átvétele megtörténik, ezzel befejeződik a projekt építéssel járó szakasza, és megkezdődik az üzemeltetés. A teljes beruházási összeg 95 százaléka uniós támogatás. A kormány önerőpótló támogatásának köszönhetően az érintett települések által nyújtott önerő 150 millió forint. A fejlesztés során Baja, Csongrád, Kalocsa, Kiskunfélegyháza és Kiskunhalas már meglévő hulladékudvarain újrahasznosító központokat alakítottak ki. A környezetvédelmi beruházás részeként fejlesztették a térség három nagy hulladéktelepét Felgyő mellett Vaskúton és Kiskunhalason is. A régióban hat új, házhoz menő szelektív hulladékgyűjtő járművet, három új zöldhulladék-gyűjtő járművet, valamint három konténerszállító járművet állítanak üzembe. A kétezer fő alatti településeken pedig kiosztanak a lakosságnak 10 ezer házi komposztálóedényt. A járművek szállítója a Volvo Hungária Kft., a felgyői és vaskúti beruházás kivitelezője a Strabag Zrt., a kiskunhalasi fejlesztést pedig a Közgép Zrt. és a Design Kft. alkotta Bucka Konzorcium valósítja meg. A polgármester elmondta: a környezetvédelmi beruházás Csongrád, Bács-Kiskun és Baranya megye 82 települését érint. Bedő Tamás felidézte: a 2000-es évek elején indultak az első fejlesztések a hulladék-gazdálkodásban. Már akkor látszott, hogy a települések nagy része jelentős hulladék-elhelyezési gonddal küzd. A fejlesztés szükségességét mutatja, hogy amennyiben az eddigi ütemben folytatódott volna a hulladék-beszállítás lényegesen alacsonyabb szelektív gyűjtés mellett, a telepek jóval a 25 éves időtartam előtt megteltek volna és újakat kellett volna nyitni. Most, hogy visszaesik a hulladék-mennyiség, csökken a környezeti terhelés és a feldolgozással bevételt is tudnak generálni, ami a lakossági árakban jelenhet meg. A projekt október 31-én zárul - tette hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.