Közélet

Áder: nagy hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre a klímaváltozás kezelésében

Áder: nagy hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre a klímaváltozás kezelésében

2015. június 5., péntek
Áder: nagy hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre a klímaváltozás kezelésében
Áder János; Herczegh Anita

Nagy hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre a klímaváltozás káros hatásainak kezelésében, hiszen a megelőzés olcsóbb, mint a károk elhárítása - mondta Áder János köztársasági elnök az olaszországi Velencében, miután megtekintette a várost védő Mose-gátrendszert.

Az államfő újságíróknak kifejtette: a látogatás célja annak megfigyelése volt, hogy miként készül Velence a klímaváltozásra. Azoknak a napoknak a száma, amikor a tengervíz elönti Velence nagy részét, jelentősen megnőtt az utóbbi években, most már 40-50 ilyen nap van egy évben - magyarázta. Hozzátette: ez komoly károkat okoz, és komoly kiesést az idegenforgalomnak.

Áder János

arról beszélt, hogy a városban néhány évvel ezelőtt kitaláltak egy mobilgátrendszert a probléma orvoslására. Négy gátat terveznek, amelyekkel megvédik a várost, e rendszer egyik eleme már teljes egészében elkészült, a másik háromnak az alapozási munkálatai befejeződtek, és 2018-ra tervezik a befejezést - közölte. Mint mondta, Velencében hosszú távra terveznek, száz évre építik ezt a létesítményt, és úgy számolnak, ha a klímaváltozás következtében 60 centit emelkedik a tenger vízszintje, akkor is meg tudják védeni a várost. Megjegyezte: ha elkészül a rendszer, Velence lesz az egyetlen város, amely felkészült a klímaváltozás káros hatásainak a kivédésére. Úgy fogalmazott, az alkalmazkodás a klímaváltozáshoz, a felkészülés a várható rosszabb forgatókönyvekre a város vezetését és az olasz kormányt is előrelátó döntések meghozatalára késztette. Az államfő elmondta: meglehetősen költséges projektről van szó, hiszen több mint 5,5 milliárd euróba fog kerülni ez a beruházás, amely egyúttal "bravúros műszaki létesítmény". Az a kár, amely a következő években bekövetkezhet, vagyis az elöntött épületekben, a műemlékekben okozott kár és az idegenforgalomból kieső bevételek jóval meghaladják azt az összeget, amelybe a négy mozgatható árvízi kapu kerül - vélekedett. Hozzáfűzte: a konzorcium, amely kitalálta és megvalósítja ezt a rendszert, már nem csak Velencében építhet gátakat, ugyanis a világ más pontjairól is érdeklődnek e technológiai megoldás iránt, vagyis ez komoly üzleti lehetőséget is jelent, továbbá másutt hasonló problémák megoldására nyújt majd lehetőséget. Áder János szerint a klímaváltozással kapcsolatban világos figyelmeztetést jelent, hogy jelentősen nőtt azoknak a napoknak a száma, amikor a víz elönti Velence egy részét. "Ha ez itt megtörtént, ha ez itt látható, kézzelfogható következményekkel jár, akkor másutt miért ne járna azzal?" - vetette fel a kérdést. Úgy látja, a velenceiek már a saját bőrükön tapasztalták meg a változást, ezért kezdtek bele a gátrendszer fejlesztésébe, amely nagyon sokba kerül, de tudják, hogy a megelőzés olcsóbb, mint ha a károkat kellene elhárítani. A köztársasági elnök hangsúlyozta: ez mindenkinek tanulság, és ugyan "nekünk nincsen tengerünk, de vannak nagy folyóink, és vannak rakoncátlan folyóink", így Magyarországon is a megelőzés, a gátak, a szükségtározók megépítése nyújthat védelmet egy korábban soha nem látott árvízzel szemben. A Mose (a Modulo Sperimentale Elettromeccanico projekt olasz nevének rövidítése, amely egyúttal utal a Biblia szerint a Vörös-tengert kettéválasztó Mózes alakjára) alapkövét 2003-ban engedték le a tengerbe. Az összesen 78 zárókapuból álló rendszer feladata Velence védelme lesz a klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tengerárral szemben. Amikor a vízszint eléri a 110 centimétert, a lagúnák bejáratainál elhelyezett Mose felemelkedik, visszatartva az Adriai-tenger árját.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.