Közélet

Hencz Péter: A magyar gyermek minisztere

Hencz Péter: A magyar gyermek minisztere

2015. május 31., vasárnap
Hencz Péter: A magyar gyermek minisztere
hencz_peter01_gs

Magyarországon hagyományosan május utolsó vasárnapján ünneplik a gyermeknapot. Ez alkalomból Klebelsberg Kuno gyermekekért végzett munkásságát eleveníti fel Hencz Péter főorvos.

„A magyar kultuszminiszter a magyar gyermek minisztere. Ezért illik, hogy a munkát a gyermekklinika emelésével kezdje meg… Én a nemzetek kultúrfokának megállapításánál fő kritériumként azt keresem, mekkora annál a nemzetnél a gyermekhalandóság... Mentől műveltebb, civilizáltabb és erkölcsösebb egy nemzet, annál jobb dolga van annál a nemzetnél a gyermeknek. Ez a nemzetek kultúrfokának, az én meggyőződésem szerint, az első fokmérője.” – mondta

Klebelsberg Kunó

vallás és közoktatásügyi miniszter a szegedi gyermekklinika alapkövének letételekor 1926. október 5.-én, mely egyben az egyetem alapkövének letételét is jelentette, ennyire fontosnak tartotta a magyar gyermek egészségét. „Egyetemépítő programom élére tehát a szülészeti és gyermekklinikák építését állítottam.” Klebelsberg életművének egyik központi eszménye a gyermek, a gyermek oktatása, testi és lelki egészségének megőrzése. Anglia

Viktória

királynő korabeli nagyságát a nagy gyermekáldásnak tulajdonítja. De a török pusztítás után is a magyar anya termékenységének volt köszönhető – családonként 10-13 gyermek – a nemzet fennmaradása. „A nagy gyermekáldás nemcsak fiziológiai, hanem erkölcsi probléma.” Síkra száll a gyermekek iskolai túlterheltsége ellen. „Én tanuló és szorgalmas, de amellett játékos magyar gyermeket akarok. Mert csak játékos és eleven magyar gyermekből lehet derűs, dolgos magyar férfi...” A pedagógusok feladata nemcsak a gyermekek tanítása, hanem szeretete is. „Én a magyar oktatótól, kezdve a kis óvónőn fel az egyetemi tanárig megkövetelek egyet: ne csak tanítsa, hanem szeresse a magyar gyermeket.” Rendeletekkel írja elő gyermekjátszóterek létesítését. Szegeden több mint 10 játszótér épül. 500 óvoda létesül, 5000 népiskolai objektum (3475 tanterem, 1525 tanítói lakás) épül fel az országban. Elindul a Szülők Iskolája a rádióban, melynek létrehozása is Klebelsberg érdeme. A rádió az országot egy óriási tanteremmé teszi. Fellendül a gyermekirodalom, tankönyvírás. Szülői értekezletek, pályaválasztási tanácsadások indulnak. A rádióban nyelvoktatás, egészségügyi műsorok, szabadegyetem kezdődik. Ekkor rendezik meg az első könyvhetet, madarak és fák, finnugor népek napját. A szegedi egyetemen Gyermekpszichológiai Intézetet létesítenek, az országban elsőként. „A magyar anya, aki világra hozza az újszülöttet, és a magyar tudós, aki kutat és tanít, ugyanazt szolgálja: Magyarország feltámadását.” (Klebelsberg) (A jelenlegi világválság – Iszlám Állam megerősödése, bevándorlás – a már tragikus európai és hazai népesedési adatokra vezethető vissza: családonként 1-2 gyermek, szemben a muzulmán 5-10 gyermekes családokkal. /A szerző megjegyzése/)

Hencz Péter

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.