Hazánkban több mint 4 millió munkavállaló és 3 millió munkáltató érintett azokban a kérdésekben, amelyeket a Nemzetgazdasági Minisztérium Európai Unió által finanszírozott projektjének keretében megrendezett ingyenes tájékoztató előadáson ismertettek a résztvevőkkel.
Tudta Ön, hogy... - évente 7 munkanap szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadnia a munkáltatónak? - éjszakai munka nem rendelhető el a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig? Az a tapasztalat, hogy azok a munkavállalók, akik munkavédelmi és munkaügyi ismeretek tekintetében jól informáltak, érdekeiket is hatékonyabban tudják érvényesíteni. A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi és Munkaügyi Roadshowjának ezért az egyik kiemelt célja, hogy a tájékozottság szintjének növelésével szélesedjen a közösségi tudásbázis munkavédelmi és munkaügyi kérdésekben. Az utóbbi években a működő vállalkozásoknak körülbelül 2-3 százalékát ellenőrizte a hatóság, és az ellenőrzött munkáltatók 4/5-énél tapasztaltak valamilyen szabálytalanságot, amely a munkavállalók átlagosan 60 százalékát érintette. Az országos előadássorozat szegedi állomásának kiemelt témái voltak a munkaügyi szabálytalanságok, a munkavédelem, mint munkaadói felelősség valamint a munkabalesetek gyakorisága.
Majláth Mihály
, Csongrád Megyei Kormányhivatal munkavédelmi felügyelője elmondta, hogy „Magyarországon naponta 50 ember sérül meg munkahelyén, minden másnap történik súlyos munkabaleset, és minden 5. nap meghal egy dolgozó munkavégzés közben. A munkavédelem, mint munkaadói felelősség még nem épült be a felelősségi struktúrába hazánkban. A magyar előírások megfelelnek a nemzetközi szabályozásnak, ám hiába vannak jó törvényeink, ha azokat nem tartjuk be. Magyarországon az emberek értékrendjében a munkahelyi biztonság nem foglal el előkelő helyet. Sok dolga van még a hatóságoknak, ugyanakkor a munkavédelmi kultúra fejlesztésére, a szabálykövető magatartás ösztönzésére, és a dolgozó tudatosságra is szükség van. Ez nem mehet a költségtakarékosság rovására, ma a munkáltatok gazdasági helyzetük miatt elsőként a munkavédelmi költségeiket csökkentik.”
Magyar Csaba
, Csongrád Megyei Kormányhivatal munkaügyi ellenőre előadásában többek között elmondta, hogy „Csongrád megyében az elmúlt időszakban a feketefoglalkoztatás mértéke csökkent. A munkaügyi ellenőrzésekkel kapcsolatban pedig elmondható, hogy az ellenőrök igyekeznek partnerként együttműködni, hasznos tanácsokkal segíteni a munkáltatókat és a munkavállalókat.” A munkavállalóknak sokkal tudatosabban kell fellépniük érdekeik védelmében, ez azonban csak a kellő szabályozási háttér ismeretében érhető el. Ebből a szempontból a fiatal, munkaerőpiacra belépő munkavállalók és az alacsony iskolai végzettségű munkavállalók lehetnek a legkiszolgáltatottabb helyzetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.