A vérminták három méter per szekundumos sebességgel fognak utazni abban a speciális csőpostarendszerben, amelyet egy hónapon belül beüzemelnek a szegedi klinikán.
Tavaly készítettek egy felmérést, melyből kiderült, hogy a vér- és egyéb minták legkevesebb egy óra alatt értek el a laborba, esetenként pedig két órahossza is eltelt. A várhatóan egy hónapon belül elkészülő csőpostarendszer ezt az időt fogja jelentősen lerövidíteni, hiszen pár perccel a vérvétel után máris a laborban landol a pácienstől levett minta – tájékoztatott
Földesi Imre
, az SZTE ÁOK Laboratóriumi Medicina Intézet vezetője. Azt is elmondta, hogy egy átlagos napon 1400-1600 betegminta érkezik a rutinba és további 400 sürgősségi. A modern csőpostarendszer előnyei közé sorolta, hogy kiküszöbölik az emberi tényezőt, hiszen a beteghordók mindennapi munkájának csak egy részét képezi a mintaszállítás, ráadásul az éjszakai műszakban kevesebben dolgoznak. A készülő rendszert úgy tervezték, hogy bővíthető legyen, első ütemben a 265 ágyas magkórházat és a 410 ágyas újklinika Laboratóriumi Medicina Intézetet, az SBO-t, a központi műtőt, a stroke osztályt és a invazív kardiológiát kötik össze a mintegy 48 millió forintos projekt révén.
Az automata pneumetikus csőpostarendszerrel gyakorlatilag minden szállítható, ami belefér a speciális kapszulákba, gyógyszer, laboratóriumi és sürgősségi minták, a laboreredmények, vérkészítmények röntgenfelvételek vagy akár dokumentumok.
Lászlóffy Miklós
, KLIMEX Medical Egészségügyi Fővállalkozó és Bonyolító Kft. ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy egy számítógépes rendszer révén minden nyomon követhető. Tudható, hogy hol, mikor és mit helyeztek a csőpostába, pozitívum továbbá, hogy folyamatos a szállítás, vagyis nem egy ember ad le például a labornak egyszerre sok mintát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.