Ahogy hírportálunk is beszámolt róla, a közeljövőben két magas rangú külföldi vezető, Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök is magyarországi látogatást tervez. Az ilyen látogatásokat politikai és gazdasági szempontból követjük, azonban nem elhanyagolható a hatalmas biztonsági munka, ami megelőzi és végigkíséri ezeket az utazásokat.
„Bizonyos vezetők utazása nagyon komoly előkészületeket igényel, nem azért, mert egyik ember fontosabb, mint a másik, hanem azért, mert a magasabb vezetői státusznak nagyobb a veszélyeztetettsége” – fejtette ki
Német Ferenc
, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke. A kiemelten veszélyeztetett státuszra hozta példaként a pápát, az Egyesült Államok elnökét, az orosz elnököt vagy az angol királynőt, tehát van egy olyan kör, amely fokozott biztonságot igényel, ezzel magyarázható például, hogy
Barack Obama
amerikai elnök nem jelent meg a francia Charlie Hebdo hetilap brutálisan lemészárolt munkatársainak emlékére rendezett felvonuláson, mert nem tudták megfelelően előkészíteni a biztonságát. Egy ilyen utazás megszervezése úgy indul, hogy megszervezik a programot, vagyis, hogy hova mennek, kivel tárgyalnak a politikusok, mi a menetrend és az útvonal, de ezen felül mindenképpen szükséges egy biztonsági terv készítése az utazáshoz, azonban ezt az egész tervkészítést megelőzi egy óriási biztonsági hírszerző-elemző munka. Ennek során felmérik, milyen típusú kockázatok merülnek fel, merre mennek, mit csinálnak a fontos vendégek, mekkora a fenyegetettség - ennek a függvénye az, hogy az út egyáltalán megtörténik-e. „Hallhatunk olyat, hogy lemondanak egy-egy hivatalos látogatást, ennek hátterében gyakran a növekvő biztonsági kockázat, vagy nem tisztázott kockázat áll” – mondta el Német Ferenc.
Komoly diplomáciai munka előz meg egy-egy ilyen látogatást, nagyon komoly biztonsági együttműködés húzódik meg a háttérben. Szakemberek dolgoznak szakemberekkel, kollégaként tekintenek egymásra, bizalmatlanság csak abban az esetben merül fel, amikor ismeretlenek kerülnek össze, akik nem tudják, mire képes a másik.
Amikor egy olyan kiemelt személy érkezik, mint az amerikai elnök, a pápa, vagy az orosz elnök, magát az útvonalat, azt, hogy mikor és hova érkezik a légtérbe, a repülőgépeket és a légifolyosókat fokozott ellenőrzéssel biztosítják. Magát az útvonalat, amit megtesznek a földön, már hetekkel korábban felderítik, átnézik a csatornarendszert, a nyílásokat, csatornafedőket lehegesztik, ezeket megjelölik, hogy friss a hegesztés, nehogy valaki valamit elrejtsen a csatornákban, az utcákat is végignézik. A biztonsági erők előre egyeztetnek mindenről, mint például a névsor, vendéglista, vagyis, hogy ki mehet be az adott rendezvényekre, áttekintik, mindenki előéletét, családtagjait is többször leellenőrzik. Kiemelt személy esetén hozzák magukkal a saját járműveiket, a teljes konvojt és a tartalék konvojt is. Ahogy halad a vezetői konvoj, úgy halad vele végig a biztonsági személyzet, három gyűrűben, a védett személlyel együtt érkező biztonsági őrökből áll a belső gyűrű, a két külső gyűrűt a helyi biztonsági erők adják. A belső körbe mindig a vendég saját emberei mennek, akik ismerik egymást. A személyi védelmet azok biztosítják, akik a vendéggel érkeznek, a területvédelmet pedig a helyi erők végzik. A területvédő csapatok az általuk biztosított területen maradnak, amin végig vonul a konvoj, a személyvédő csapat pedig végig a védett ember mellett marad, vele mozog. A személyvédelem külső gyűrűjét is a helyi erők biztosítják, ugyanis ők rendelkeznek helyismerettel, de az összes járműben van GPS helymeghatározó rendszer, valamint mindenkivel tudatják az útvonalat, a vésztervet, a menekülő utat, azt, hogy vész esetén hol tudja felvenni a helikopter a kiemelt személyt, hogy hol van a legközelebbi kórház, melyik műhold figyeli a területet és adja az élőképet. Ahogy a konvoj halad az utcán, úgy haladnak velük a lépcsőházakban a rendőri alakulatok, végignézik a lakásokat, biztosítják a helyszínt, az ablakokat bezárják, a tetőkön mesterlövészek helyezkednek el. A konvojjal halad olyan jármű, amely zavarja a rádiófrekvenciákat. „Előfordulhat, hogy a környéken nem lehet használni a mobiltelefonokat, amin nem kell meglepődni, ennek célja, hogy megelőzzék, hogy valamilyen rádióirányítású eszköz működjön” – ismertette Német Ferenc. A szemetesek nem maradnak az utcán, felszedik, elhordják őket, az építkezési terülteket áttekintik, oda biztonsági embereket helyeznek, csak rendőrök maradhatnak. A biztonsági szervek megpróbálják a legmagasabb szintű védelmet biztosítani, ennek csak a költségvetés szab határt.
„Attól nem kell tartanunk, hogy
Angela Merkel
vagy
Vlagyimir Putyin
este el fog menni sétálni egyet a Váci utcán és beül valamelyik kis étterembe, nem azért, mert nem lenne hozzá kedvük, hanem mert annyira kötöttek a programok, néhány órát töltenek csak itt, percről percre meghatározzák a tevékenységüket” – hívta fel a figyelmet a biztonsági szakértő. Az, hogy egy kiemelt személy ad hoc csináljon valamit, az kizárt, a spontán programokat is megtervezik. „Mikor
Bill Clinton
amerikai elnök váratlanul szaxofonozott egy szórakozóhelyen, egy hónapra előre lefoglalták a helyet, azzal az indokkal, hogy hogy Bill Clinton spontán szaxofonozni fog” – hangsúlyozta Német Ferenc. Ezen a szinten nincs spontaneitás, előre megtervezik, hogy kivel fog kezet a vezető, amikor elvonul a tömeg előtt, annak jelentős része biztonsági emberekből áll, annak 25-30 vagy akár 40 százalékát is adják a biztonságiak, ahogy növekszik a kockázat, úgy növelik a biztonsági személyzet arányát. Az ilyen látogatásokat profi csapatok szervezik, hetekkel, hónapokkal korábban megkezdik a munkát, külön csapatok dolgoznak a különböző helyszínek biztosításán, Minden helyszínért más felel, akinek a jelzésére lép be a vezető, ha a helyszín felelőse szerint nem lehet bemenni, akkor az az állomás kimarad. „Egy-egy nagyszabású politikusi látogatás személyzet szintjén több ezer embert mozgat meg, egyébként egy kisebb tüntetés esetén is több száz rendőr dolgozik Budapesten, nagyobb tüntetés esetén pedig még többen, erődemonstráció gyanánt” – emelte ki Német Ferenc. Ha egy magas rangú politikus érkezik Magyarországra, ellene már szervezhetnek tüntetést, akkor már több száz fővel megnő a készenlétben tartott állomány létszáma, hogy kezelni tudják a tömegmozdulásokat. „A magyar állam felelőssége is, ami történik, az összes rendvédelmi szerv, a rendőrség, a hírszerzés, a kémelhárítás együtt dolgozik, ehhez jönnek a külföldi szervek, az összes, filmekből ismert két-hárombetűs cég megérkezik és együttműködik a helyiekkel” – emelte ki Német Ferenc. „Magyarország szakmailag elismert biztonságtechnikai tekintetben, a magyar biztonsági személyzet munkája megállja a helyét világszerte, ebben a szakmában nehéz mellébeszélni, látszik, ki mire képes, vannak események, akciók, amik minősítik a munkát” – zárta gondolatait Német Ferenc.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.