Közélet

A szerb-magyar határon ingázókat segítő mobilalkalmazás készül + FOTÓK

A szerb-magyar határon ingázókat segítő mobilalkalmazás készül + FOTÓK

2014. december 10., szerda
A szerb-magyar határon ingázókat segítő mobilalkalmazás készül + FOTÓK
utastajekoztato_rdsz25_kf

Közös utastájékoztató rendszert fejlesztett ki a Szegedi Tudományegyetem és az újvidéki Városi Közlekedési Közvállalat. A webes felületre és okostelefonra érkező applikáció célja a dél-alföldi és újvidéki települések helyi és helyközi járatainak összefoglalása.

Dél-Alföld és Újvidék tömegközlekedéséről készült átfogó tájékoztatási rendszer a határ mindkét oldalán élők számára. A Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében a Szegedi Tudományegyetem és az újvidéki Városi Közlekedési Közvállalat dolgozott össze egy átfogó applikáció kialakításán, ami a két terület helyi és helyközi járatairól ad tájékoztatást. Webes felületen és mobiltelefonon lesz elérhető az alkalmazás, melynek tesztelése január végéig tart majd. Az alkalmazás elsődlegesen a két ország között ingázó személyek, turisták és dolgozók számára lehet hasznos, ehhez a vasút és autóbusz menetrendjét is összefoglalja. "Manapság nagyon sok olyan tájékoztatási rendszer van a piacon, amely egy-egy céghez van kötve. Az SZTE és a közlekedési vállalat azzal a szándékkal vágott bele ebbe a projektbe, hogy egy nyitott rendszert készítsenek, melyre elkészültekor bármelyik szolgáltató rácsatlakozhat. A hosszú munkával összeállított adatbázist ezután együtt működtethetik, tehetik naprakésszé a közlekedési társaságok" - mondta el

Galambos Gábor

hazai projektvezető. Hozzátette továbbá: a program már működőképes, tesztelése azonban január végéig zajlik majd, melynek során a felhasználók észrevételei, igényei szerint formálják az applikációt.

"A projekt utolsó fázisához érve már kézzelfogható eredményeket mutathatunk be az érdeklődőknek. Célunk, hogy népszerűsítsük a tömegközlekedést, emellett turisztikai információkat is biztosítunk az alkalmazást használók számára" – magyarázta Milan Lojović, a projekt újvidéki vezetője. Az alkalmazást közel 11 ezer munkaórányi adatgyűjtés előzte meg, melynek során felmérték a buszmegállókat, kerékpárutakat, egy GPS-alapú rendszerrel számba vették a távolságokat is. Főként a szerb oldalon okozott nagy munkát ez, hiszen az ottani tömegközlekedés jóval decentralizáltabb az itt megszokottnál, a Vajdaságban 74 üzemeltető adatait kellett összeszedni. Webes felületen, illetve iOS és Android alapú rendszeren működik majd az applikáció, melynek 2015 februárjáig kell elkészülnie.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.