Újra felmérik az idén a felnőtt lakosság tápláltsági állapotát, a vizsgálatban több mint háromezer felnőttet keresnek meg az ország 122 településén.
Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnek (OÉTI) az MTI-hez eljuttatott közleménye emlékeztet arra, hogy a 2009-es országos táplálkozás- és tápláltságiállapot-vizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúllyal küzd. Az OÉTI újbóli felmérésével ki szeretnék deríteni, hoztak-e kedvező változást az elmúlt évek erőfeszítései, illetve milyen további lépésekre lehet szükség. A projekt célja, hogy megismerjék a felnőtt lakosság táplálkozási szokásait, újbóli mérésekkel határozzák meg a túlsúly, az alultápláltság és a hasi elhízás előfordulását, valamint nyomon kövessék a változásokat. Ezek az információk - mint a 2009-es vizsgálat is bizonyította - hozzájárulnak a szükséges intézkedések meghatározásához, és ezáltal a lakosság egészségi állapotának javításához. Mint írják, a magyar emberek egészségi állapota rosszabb, mint Európa sok más országában. Az egészségben fontos szerepe van az életmódnak, kiemelten a táplálkozásnak és az egészséges testsúly megtartásának. Egészséges életmóddal például a szív- és érrendszeri betegségek csaknem háromnegyede, a daganatos betegségek egyharmada megelőzhető, és az egészségben töltött élet meghosszabbítható. Folyamatban van az európai lakosság egészségfelmérése, és ennek részeként végzi el a táplálkozási és tápláltságiállapot-vizsgálatot az intézet. Az OÉTI felidézi, hogy a 2009-es vizsgálat adatai alapozták meg azokat az intézkedéseket, rendeleteket, programokat, amelyek a lakosság egészségét szolgálják. Ilyenek például a chipsadó bevezetése és a transzzsírsavrendelet, amely hozzájárul az egészségesebb élelmiszer-választékhoz. Ide sorolható továbbá a gyermekek egészségét védő közétkeztetési rendelet és a Stop só! elnevezésű program is - írják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.