Közélet

Másodrangúak a szegediek? - fürdőváros fürdők nélkül

Másodrangúak a szegediek? - fürdőváros fürdők nélkül

2014. szeptember 22., hétfő
Másodrangúak a szegediek? - fürdőváros fürdők nélkül
uszoda01_gs

Régi adóssága Szegednek egy fedett uszoda építése, a lakosok minden egyes önkormányzati ciklus elején ígéretet kaptak erre, de ahogy Német Ferenc képviselőjelölt rámutatott, a jelenlegi városvezetés célja az, hogy kizárólag a Napfényfürdő Aquapolist kereshessék fel a lakosok.

A Torontál tér és a hídfő gyakorlatilag csak azért lett megújítva a 18-as, Újszeged I-es körzet képviselőjelöltje, Német Ferenc szerint, hogy a Napfényfürdő Aquapolishoz érkező vendégeket megfelelő környezet fogadja. „A fürdő, amellett, hogy veszteséget termel, folyamatosan magántulajdonba kerül. A Ligetfürdő Kft.-ben az önkormányzat mellett a városi Szegedi Sport és Fürdők Kft., továbbá a Hunguest Hotels Zrt. a tulajdonos, utóbbi 20 százalékban. A fürdő azonban deficitet termel, így a nyereséges szálló finanszírozza a veszteség egy részét, és aki nagyobb mértékben finanszírozza a veszteséget, később nagyobb tulajdonhányaddal rendelkezik. Az Aquapolis építésére a szegedi önkormányzat nyert európai uniós forrásokat, de szépen lassan átkerülhet minden a Hunguest tulajdonába, méghozzá úgy, hogy a szegediek nagy része be sem tudja tenni a lábát a fürdőbe, mert nem tudja kifizetni a belépőjegyet” – magyarázta a Fidesz-KDNP és a L.É.T. által támogatott képviselőjelölt. Német Ferenc úgy látja, annak érdekében, hogy máshol ne is lehessen fürdeni, gyakorlatilag elzárták a csapot a partfürdőn, és mivel nincs vízforgató a medencéknél, nem használhatóak.

Fürdőfejlesztés szegedi módra: csak látványtervek

Még 2011-ben a sportbizottság felhatalmazást adott a Szeged Pólus Nonprofit Kft.-nek, hogy készítsen el egy megvalósítási tanulmányt és elhelyezkedési rajzot hogy, hol lehetne megépíteni egy uszodát, s kutassa fel az ehhez kapcsolható pályázati lehetőségeket. Akkor olyan tervekről lehetett hallani, hogy a jelenlegi újszegedi sportuszodát lefednék, illetve egy új létesítményt építenének. Az akkori számítások alapján mindkét beruházást bruttó 1 milliárd forint költséggel lehetett kalkulálni. Volt terv arra nézve, hogy egy-egy kisebb, 25 méteres medencével épülő nyitott, télen fedhető uszoda épülhetne a Kossuth Zsuzsanna Szakközépiskola és a Tabán Utcai Általános Iskola területén. A másik elképzelés szerint az SZTE JGYPK Hattyas sori sportkomplexumához kapcsolódóan épülhetett volna fel egy fedett vízi létesítmény, de helyszínként itt is szóba jöhet a Tabán utca, ahol több beépíthető telek is található. Még látványtervek is születtek, a Hattyas sorra egy 50 méteres süllyesztett medencét, két szint magasságú, 500-600 fős befogadóképességű, féloldali lelátóval épített, könnyűszerkezetes uszodát álmodtak meg. Ennek építésébe a Szegedi Tudományegyetem is beszállt volna. „Szeged városa az elmúlt 25 évben egyetlen tanmedencét sem épített, pedig akkor elképzelhető, hogy a gyerekek inkább odajárnának, nem pedig a sportuszuda néhány pályáját kellene bérelni drágán, monopóliumokon keresztül” – szögezte le Német Ferenc. Emlékeztetett, a Deák gimnázium mögötti területre már tizenöt évvel ezelőtt terveztek tanuszodát, de az elmúlt 12 évben ez lekerült a napirendről, holott a helye is ki volt jelölve. „Kinek az érdeke, hogy ne épüljön tanuszoda?” – vetette fel a kérdést a Fidesz-KDNP-L.É.T. képviselőjelöltje. Emlékeztetett Orbán Viktor miniszterelnöke kijelentésére, mely szerint stratégiai ágazattá kívánja fejleszteni a magyar kormány a sportot, minden járási központba uszodát építenek, mely célra több tízmilliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben.

Szegeden másodrangúak a szegediek

„A Tiszában is egyetlen helyen lehet megmártózni legálisan, nem érdeke a regnáló városvezetésnek, hogy ingyenesen fürdőzhessenek a szegediek, a sziksósfürdői strandra sem költöttek jelentősebb összeget, így folyamatosan romlik az állapota. Szeged, amely a fürdők városa volt, bezárja a fürdőit azért, hogy az Aquapolisba terelje a fizetőképes keresletet. Szegeden egyszerűen másodrangúak a szegediek, kimondottan, ha fürdőzésről és a sportról van szó” – közölte Német Ferenc. Megjegyezte, a sportolási lehetőségek is korlátozottak a városban, a kikapcsolódni vágyóknak sem kedvez a város, a Szeged környéki kempingeket is felszámolták, mintha az lenne a cél, hogy csak a Napfényfürdőhöz érkezzenek turisták. Elmondta, a partfürdő kempingjébe több hónapra is érkeztek német és holland vendégek, de mióta nincsenek vízzel feltöltve a medencék, nem jönnek Szegedre. „A fürdőberuházáson kívül egész Újszegeden csak civilek és az egyház fejlesztett, a sokak által irigyelt területét Szegednek valójában magára hagyta a jelenlegi városvezetés” – összegezte tapasztalatait Német Ferenc.

Modern sportuszoda, iskolai tanuszodák

A modern fedett sportuszoda megvalósítása kiemelt fejlesztésként szerepel Kothencz János választási programjában. Ezen felül a választókerületekben a meglévő sportdecentrumok, vagyis városrészi sportközpontok fejlesztése, és újak kialakítása is olvasható a kiemelt fejlesztési célok között. Mind a lakótelepeken, mind más városrészekben többfunkciós, műanyag borítású, kispályás labdarúgásra, kézilabdára és kosárlabdára alkalmas, 20x40 méteres modern sportpályák létesítését ígéri a Fidesz-KDNP és a L.É.T. által támogatott polgármesterjelölt, továbbá a kormányzattal együttműködésében iskolai tanuszodák létrehozását is. Ahogy a választási program is kifejti, az önkormányzati szférában a sportpályák üzemeltetését külön kell kezelni, hatékonnyá és piaci alapúvá kell tenni, kivéve a városi finanszírozási rendszerből az önkormányzat, illetve cége pályafenntartó tevékenységének támogatását. A felszabaduló forrásokat sportegyesületi támogatásra kívánja fordítja az új önkormányzat a működési költségek segítése, ezzel megteremtve a mérhetőséget, kiszámíthatóságot és esélyegyenlőséget.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.