Az élsport a jéghegy csúcsa, sokkal veszélyesebb terület a táplálékkiegészítők terepe – a harc örök, győzni nem fog sem az ellenőrök, sem a doppingolók csapata.
A Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője,
Tiszeker Ágnes
nemrég egy konferencián szólt Szegeden a tiltott szerekről és az ellenük folytatott harcról. Az előadása előtt beszélt a SZEGEDma.hu-nak a doppinghelyzetről.
- Hol tartunk ma a tiltott teljesítményfokozók használatában, vezetnek-e a doppingellenőrök?
- Sajnos nem, és nem is látok rá esélyt, hogy csökkenjen a jelenség. A dopping és a doppingellenőrzés mára szerves része lett az élsportnak, de nemcsak én látom így, hanem a nemzetközi statisztikák is ezt mutatják. Ma már nincs olyan, hogy tiszta és fertőzött sportág. Minden emberi teljesítőképesség befolyásolható, és ezt művelik legális, megengedett és nem megengedett eszközökkel. A szellemi képességet is lehet fokozni, ahogy a fizikai állóképességet, az izomerőt.
- Mi most a legújabb irány?
- A doppingolásban új trend a regenerálódás felgyorsítása, az amerikai fociban már perek is indultak emiatt. Azt azért minden esetben le kell szögezni, hogy a dopping önmagában nem elég a várt teljesítmény eléréséhez. A tiltott szert használó sportolónak is tehetségesnek kell lennie, és rengeteg munkát kell elvégeznie, ehhez egy kis pluszt ad a teljesítményfokozó, ami adott esetben a magasabb helyezéshez, sikerhez kell.
- De nem minden sportágban van ellenőrzés, ha jól tudom.
- Minden államnak alá kell írnia a WADA-kódexet, melyek élsportolói az adott sportágból részt kívánnak venni nemzetközi versenyeken, ez garancia arra, hogy a doppingellenőrzések ugyanúgy zajlanak ezekben az országokban. Az más kérdés, hogy a mintaszámok mennyiségében már van eltérés, hiszen ennek komoly anyagi háttere kell, hogy legyen, nem olcsó az ellenőrzés, ahogy egyébként a doppingolás sem. Abban valóban nagy különbségek vannak, hogy a klubok mennyit költenek ellenőrzésre.
- Mi motivál egy országot, egy szövetséget arra, hogy aláírja ezt a kódexet?
- A profi sportágak bár a szórakoztatóipar részei, de versenysportágként szerepelnek, nemzetközi kupákat, bajnokságokat írnak ki, innentől kezdve a nemzetközi szövetségük WADA-kódex aláírója kell, hogy legyen, tehát az ellenőrzés ugyanolyan lesz, mint az összes többinél. A profi sportágaknak létezik még olyan ága, amely ezt nem tette meg, de egyre inkább szorul a hurok minden sportág körül. Nem kell akkreditált nemzetközi versenyt rendezni, ha nem óhajtja az adott sportág magára venni a doppingellenes szabályokat. Ha viszont minősített nemzetközi versenyt akar rendezni, és ezt így is kívánja hirdetni, akkor magára kell vennie a szabályokat. Az NBA, a baseball, az amerikai foci, a tenisz mind szép fokozatosan megteszik ezt, mert a WADA az UNSECO segítségével ezt a feladatot rájuk kényszeríti.
- Eljutnak a titkos laborokba is az ellenőrzések, hiszen ott kezdődik minden?
- Valóban vannak titkos laborok, de azt nem úgy kell elképzelni, mint a filmekben a földalatti droglaborokat. Itt szakértők, kutatóvegyészek, orvosok, gyógyszerészek dolgoznak, gyógyszeripari, klinikai laborokról van szó, és bizony mivel ők egy-egy fázist kutatnak sokszor, nem biztos, hogy tisztában vannak azzal, hogy mi lesz kutatásuk végeredményének a felhasználása. Ezek valójában működő, orvosi kutatásokban résztvevő „high-tech” laborok, ami titkos, az az eredmény végfelhasználása. Ezeknek a műhelyeknek a felszámolásában csak a hatóságok tudnak közreműködni, de szerencsére egyre több helyen már együttműködnek a doppingellenes harcban ezek a szervek.
- Eddig miért nem tették?
- Mondok egy példát: eddig semmilyen jogi háttere, eszköze nem volt a rendőrségnek nálunk Magyarországon, hogy keressenek ilyen laborokat, de mivel most már a büntetőtörvénykönyvbe bekerült a tiltott teljesítményfokozó készítményekkel való visszaélés, így már van. Kétségtelen, hogy ez nem egy egyszerű feladat, tű a szénakazalban, de legalább már van jogalap a kereséshez, és nem szabad feladni.
- Azt is nyilatkozta már több helyen, hogy a sportban megjelenő dopping csak a jéghegy csúcsa, ennél sokkal veszélyesebb terület a táplálék- kiegészítőké.
- Óriási biznisz ma a táplálék-kiegészítők gyártása, és szinte ellenőrizhetetlen, hogy mi kerül bele a dobozba, több labort ezek a cégek finanszíroznak elsősorban a saját termékük kifejlesztésére. A hatályos rendelet csak az élelmiszerként előállított és forgalmazott étrend-kiegészítőket vonja hatálya alá, amit az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) vizsgál, de a fogalommal magával is lehet trükközni, egy olyan elnevezést választ a gyártó, mellyel kiveszi a terméket a szakértői kontroll alól. Ráadásul az OÉTI-nek nincs felhatalmazása arra, hogy feltérképezze azt, doppinglistás anyagot tartalmaz-e a készítmény. Több jogi támogatás és forrás kellene ahhoz, hogy hatékonyabban járhasson el az OÉTI. Kérdés, hogy ez cél-e, mert azt tudni kell, hogy ma a táplálék-kiegészítők lobbija szerte a világon nagyon erős. Sok száz dollár milliárdot költenek az emberek ezekre a szerekre, és nemcsak a sportolók, sőt ez egy szűk szelet, az átlagemberek szintjén jelentős a fogyasztás. Két dolog szokott előfordulni nagy százalékban: vagy pontatlan a terméken feltüntetett hatóanyagok száma, mennyisége, vagy nem olyan hatásfokú, ahogy azt a reklámban hirdetik, és egy harmadik is előfordul, miszerint tartalmaz olyan anyagot is, ami nincs feltüntetve. A sport világít rá a problémára, ezen keresztül tud eljutni a közvéleményhez, de az igazán nagy problémát az utánpótlás és a fiatal korosztálynál, a 16-35 éveseknél látom, akik mindenféle tudás nélkül hozzájuthatnak bármilyen termékhez, elhiszik, amit róla mondanak, és használják azokat. Most már nagy négyesről kell beszélnünk, az alkohol, a drog és a dohányzás mellé a dopping is felkerült a legveszélyesebb káros szenvedélyek közé.
- Szocsiban az idei téli olimpián a nemesgázzal doppingoltak, ez az új szer, ami elindult a népszerűség útján?
- Mindig vannak újabb és újabb ötletek a teljesítményfokozók területén, most a legújabb a xenon és az argon gáz használata, ami felkavarta az állóvizet. De ez nem általános, hiszen nagyon drága ez az anyag. Szocsi óta fel is került a tiltólistára. Viszonylag kevés a pozitív esetek száma világszerte, másfél százaléknál nem magasabb.
David Howman
, a WADA igazgatója azt mondta a 2012-es londoni olimpia előtt, hogy hozzávetőlegesen a sportolók 10 százaléka biztosan használt tiltott szert a felkészülési vagy a versenyidőszakban. Londonban 10 ezer 500 sportoló indult, ehhez képes 13 pozitív eredmény született, ez elenyésző a feltételezett 10 százalékhoz képest. Ebből is látszik, hogy nem feltétlen az új szerek jelentik a legfőbb problémát, hanem azok az új utak, melyek a dopping kimutathatóságát kikerülik.
- Mi az a legjelentősebb lépés, ami egy újabb ostromot jelent a dopping birodalma ellen?
- A biológiai útlevél, ami nemcsak a vérparamétereket tartalmazza, hanem a sportoló szteroid-, endokrinprofiljait is feltünteti. A lényege, hogy a saját normál adataival hasonlítják össze a doppingvizsgálatnál mért szinteket, és ha ebben jelentős eltérés mutatkozik, akkor az már doppingvétségnek minősülhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.