Közélet

Kurucz D. István történelmi alkotásaival gazdagodik Hódmezővásárhely

Kurucz D. István történelmi alkotásaival gazdagodik Hódmezővásárhely

2014. június 16., hétfő
Kurucz D. István történelmi alkotásaival gazdagodik Hódmezővásárhely
Kurucz_1961_Szazados_uti_muteremben

Kurucz D. István (1914-1996), az alföldi festészet kiemelkedő alakjának két művét adományozza a művész fia szülővárosának, Hódmezővásárhelynek. A Bánk Bán és Hunyadi László történelmi drámákat illusztráló falikép terveket 1960-ban készítette az érdemes, kiváló és Kossuth-díjas festőművész.

Kurucz D. István

alkotásait fia,

Kurucz István András

festőművész jelképesen adja át

Kószó Péter

alpolgármester és

Nagy Imre

múzeumigazgató részére június 17-én, kedden 14 órakor Hódmezővásárhelyen, az Alföldi Galériában. Az Alföldi Galériában májusban nyílt centenáriumi kiállítása Kurucz D. Istvánnak. Az 1914-ben született festő Szőnyi István magániskolájában, majd a Képzőművészeti Főiskola növendékeként folytatott tanulmányokat, ahol Szőnyi mellett Rudnay Gyula, Benkhart Ágost és Nagy Sándor voltak mesterei. Tanulmányai befejeztével hazatért szülővárosába, ahol első egyéni kiállítását 1941-ben rendezte meg. A háborút követően bekapcsolódott Hódmezővásárhely politikai és művészeti életbe, majd 1947-ben Budapestre költözött a Százados úti művésztelepre, s a Műcsarnokban önálló kiállítással mutatkozott be. 1949-től 1960-ig a Képzőművészeti Főiskolán a falkép tanszak tanára volt. A tanári és az alkotói munka mellett számos művészetszervezési feladatot is ellátott. Hódmezővásárhelyi házában, a Tükör utcában művésztelepet alapított, 1954-ben pedig Galyasi Miklós, Andrási Gyula Béla és Szabó Iván közreműködésével életre hívta a Vásárhelyi Őszi Tárlatokat. A tárlat fődíját jelentő Tornyai-plakettet 1960-ban nyerte el, melynek élete végéig éppúgy résztvevője maradt, mint Hódmezővásárhely művészeti és társadalmi életének.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.