Várhatóan még ebben az évben elfogadják az új bírói etikai kódexet, amely egyfajta "kis tízparancsolat" lesz: rögzíti, mit szabad és mit nem szabad a bírónak - mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke hétfőn Debrecenben.
Handó Tünde
az Országos Bírói Tanácsnak (OBT) a Debreceni Ítélőtáblán tartott üléséhez kapcsolódó sajtótájékoztatón az MTI érdeklődésére hozzátette: ő maga nem tartaná helyesnek, ha a bírák esetében az ítélet tartalma, az indoklás, a konkrét eljárás fegyelmi alapjául szolgálhatna. Ugyanakkor a bíró az ítéletkor a személyes véleményének nem adhat hangot, és "az előítélet-mentességet írásban és szóban is meg kell jeleníteni" - jegyezte meg Handó Tünde.
Móroczné Simon Angéla
, az OBT soros elnöke fontosnak nevezte, hogy "az etikai kódex ne nehezítse meg a bírák mindennapi életét". Tájékoztatása szerint több országos konferencián vitatták meg az etikai kódex tervezetét, véleményezték az OBH munkacsoportjának dokumentumát, egyeztettek a Magyar Bírói Egyesület etikai tanácsával, ilyenformán széles egyetértésre alapozva fogadhatja el az OBT még ebben az évben az új bírói etikai kódexet. Handó Tünde az MTI-nek megjegyezte: szeretné, ha a kódex elfogadása után továbbra is egyfajta "vének tanácsaként" támaszkodhatnának a bírói egyesület etikai tanácsára. Handó Tünde a tájékoztatón elmondta: javult a hazai bíróságok iránti bizalom: a 28 európai uniós tagország rangsorában a 16. Magyarország az 58 százalékos bizalmi indexszel. (Az EU-átlag 56 százalék.) Jelentős sikerként értékelte Handó Tünde, hogy "a Fővárosi Törvényszék kikerült a kátyúból", s a 40 százalékos ügyszámnövekedés ellenére az ügyfeldolgozás az országos átlagnak megfelelő vagy annál jobb. "Évszázados probléma oldódott meg ezzel, amire büszke vagyok" - mondta az OBH elnöke. Rendkívüli sikernek nevezte Handó Tünde és Móroczné Simon Angéla a Balkáni és Euro-mediterrán Térség Igazságügyi Tanácsainak Hálózata megalakulását, amelyben kilenc ország, köztük az OBT képviselői vesznek részt, s amely együttműködés 300 millió embert érint. A szervezetben 2015-től kezdődik meg az operatív munka, egyebek között áttekintik a bírói függetlenség támogatásának, valamint a média és a bíróságok kapcsolatának a kérdéseit - ismertette Móroczné Simon Angéla. Handó Tünde beszámolt arról is, hogy az OBH 300 millió forint pályázati forrást biztosított szervezetfejlesztési feladatokra annak érdekében, hogy a bíróságokkal kapcsolatba kerülő ügyfelek kiszolgálása minél zökkenőmentesebb, gyorsabb, szakszerűbb legyen. A Debreceni Ítélőtábla - amely most először adott otthont az Országos Bírói Tanács kihelyezett ülésének - 20 millió forint pályázati forrásból valósította meg szervezetfejlesztési projektjét, amelynek tapasztalatait a teljes magyar bírói szervezet rendelkezésére bocsátják - közölte Balla Lajos, a táblabíróság elnöke. Fontosnak nevezte, hogy "a bírák egyéni tudása szervezeti tudássá alakuljon".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.