Közélet

Pontosnak bizonyultak a választással kapcsolatos kutatások

Pontosnak bizonyultak a választással kapcsolatos kutatások

2014. április 24., csütörtök
Pontosnak bizonyultak a választással kapcsolatos kutatások

Az országgyűlési választást megelőző kutatások viszonylag pontosan jelezték előre az eredményeket, rácáfolva arra a vélekedésre, hogy az emberek nem merik elmondani a véleményüket - hangoztatták politikai elemző cégek - az Ipsos, a Medián, a Nézőpont és a Political Capital - képviselői csütörtökön egy budapesti szakmai tanácskozáson.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége által rendezett Mérők Klubja elnevezésű fórum előadói abban is egyetértettek, hogy a rejtőzködő szavazók nem a baloldal, hanem éppen a Fidesz és a Jobbik táborát erősítették.

Fodor Csaba

, a Nézőpont Intézet vezető elemzője úgy vélekedett: a közvélemény-kutatóknak nem kell szégyenkezniük, ugyanis meglehetősen pontosan jelezték előre az eredményeket. A közelgő európai parlamenti (EP-) választásokkal kapcsolatban azt mondta, az országgyűlési választáson elszenvedett súlyos vereség után az amúgy is szétaprózódott baloldalnak nehéz lesz megszólítania a választókat. A rossz szereplés pedig hatással lesz az önkormányzati választásokra is - tette hozzá.

Závecz Tibor

, az Ipsos véleménykutatási igazgatója azt emelte ki, hogy a választást megelőző utolsó kutatásuk alkalmával elsősorban a szavazók értékpreferenciáira voltak kíváncsiak. Ennek alapján a Fidesznek 40-45 százalékos, a baloldalnak 26-31 százalékos, a Jobbiknak 19-23 százalékos, az LMP-nek pedig 4-6 százalékos eredményt becsültek - fűzte hozzá.

Hann Endre

, a Medián ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a vélekedésekkel ellentétben, a korábbiakhoz képest csak kis mértékben nőtt a válaszmegtagadók aránya. Ezer válaszhoz mintegy 1800 ember megkérdezésére volt szükség és korántsem 5-10 ezerre - tette hozzá. Ez azt jelenti: képzelődésnek bizonyult, hogy a rettegő baloldali szavazók fogják eldönteni a választásokat. Sőt a titkos szavazás szimulációjával végzett kutatások azt mutatták, hogy a rejtőzködők körében a Fidesz és a Jobbik rendelkezik több tartalékkal - mondta az ügyvezető.

Krekó Péter

, a Political Capital igazgatója szintén azt hangsúlyozta, hogy a "félelemteória" csődöt mondott, mert a valóság visszaigazolta a kutatói előrejelzéseket. Szerinte a választási eredmény az EP-választásokon is a Fideszt és a Jobbikot segíti. Ezért a Fidesz-KDNP-től 45 százalékos eredményt és 11 mandátumot, a Jobbiktól 20 százalékot és 5 mandátumot várnak. Az MSZP-nek 18 százalékos eredményt és 4 mandátumot, az LMP-nek 5 százalékos eredményt és 1 mandátumot jósolnak. Az intézet szerint a Demokratikus Koalíció és az Együtt-PM egyaránt 4 százalékos eredményt ér el, így nem jutnak mandátumhoz az EP-ben. Az EP-választás legnagyobb tétje, hogy az MSZP vagy a Jobbik válik-e a második legnagyobb párttá - mondta az elemző.

Karsai Gábor

, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese a kormány gazdaságpolitikájáról beszélt, amit a "folytatódó leszakadás" politikájaként jellemzett. Várakozásai szerint folytatódik az állami piacfelosztás és az államosítás. Hozzátette: a GKI-Erste konjunktúraindexe ugyan 16 éves csúcsot mutat, a kedvező növekedési adatok nem tarthatóak, mert 2016-ra leállnak a 2013-2014-ben csúcsra járatott uniós fejlesztése,k és elmúlik a rezsicsökkentés és a béremelések hatása is. Kifullad, lefékeződik a növekedés - mondta Karsai Gábor.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.