Közélet

A NAV továbbra is különbséget tesz a szándékos adóelkerülő és a hibát vétő között

A NAV továbbra is különbséget tesz a szándékos adóelkerülő és a hibát vétő között

2014. április 8., kedd
A NAV továbbra is különbséget tesz a szándékos adóelkerülő és a hibát vétő között

Noha a NAV idei ellenőrzési irányokat meghatározó tájékoztatójában nem szerepel a méltányos megközelítés fogalma, az adóhatóság idén is figyelembe veszi, hogy az adózói kötelezettség megsértése mögött mi áll, szándékos adóelkerülés, vagy csak hiba.

Az MTI érdeklődésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az MTI kérdésére kifejtette: a tisztességes eljáráshoz való jogot az alaptörvény biztosítja, s ezt minden eljáró hatóságnak garantálnia kell. A NAV működését meghatározó törvények pedig előírják, hogy a hatóság köteles méltányosan eljárni, és ha a feltételek fennállnak, az adótartozást mérsékli, illetve fizetési könnyítést engedélyez. Leszögezték: a jogszabályokban rögzített méltányos eljárás alapelve az adóhatóság összes eljárásában érvényesül anélkül is, hogy szerepelne az idei ellenőrzési irányokat meghatározó tájékoztatóban. Ebben nincs változás az előző évek gyakorlatához képest - hangsúlyozta a NAV. A tavalyi tájékoztatóban megfogalmazott méltányos megközelítés mára már szervesen beépült az ellenőrzési folyamatokba, ezért nem tartották szükségesnek, hogy azt külön kiemeljék. Nincs tehát arról szó, hogy az ellenőrzések során ne érvényesülne a prevenció, a jogkövetés elősegítése, illetve a károkozási potenciál mértékének vizsgálata. Bármely adóigazgatási eljárás során fokozottan előtérbe kerül az adózó mulasztása, jogsértése mögötti szándéka, a konkrét jogsértés súlya, elkövetésének gyakorisága, melyet az adóhivatal minden jogkövetkezmény, kötelezettség előírásánál figyelembe is vesz. Az ellenőrzések egyik célja a jogkövető magatartás elősegítése, az adózó által alkalmazott rossz könyvelési módszerekre történő rávilágítás, a helytelen adózási gyakorlat megszüntetése, és emellett a szándékos adóelkerülők magatartásának feltárása, ilyen irányú gyakorlatuk megszüntetése, az elkövetett jogsértés adózási következményeinek megállapítása, bűncselekmény elkövetése esetén a büntetőjogi felelősségre vonás kezdeményezése - sorolták. Tájékoztattak arról is, hogy az idén a csalárd magatartási formák terjedése okán az azokkal szembeni fellépés hangsúlyozottabbá vált, ami ugyancsak igazolja a jogsértések mögötti szándék mérlegelésének elvét.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.