Közélet

Orbán: Európa jövője a nyugati identitás és a keleti aktivitás

Orbán: Európa jövője a nyugati identitás és a keleti aktivitás

2014. január 31., péntek
Orbán: Európa jövője a nyugati identitás és a keleti aktivitás

Európa jövője a nyugati identitás és a keleti aktivitás, azaz értékeink szilárd megőrzése mellett "gőzerővel" kell építeni a keleti gazdasági kapcsolatokat - írta válaszában Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államokban élő John Lukacsnak.

A magyarországi születésű, Corvin-láncos történész - aki 1946-ban hagyta el Magyarországot - a múlt szombati Népszabadságban megjelent írásában a tervezett paksi atomerőmű-bővítésről szóló orosz-magyar megállapodással kapcsolatban arról értekezett, hogy az oroszokat el kell ismerni és tisztelni kell őket, "mint azt távoli rokonaink, a bölcs finnek teszik, de mi nem az oroszokhoz tartozunk". "Tiszteljük vívmányaikat, nagy művészeiket, de a magyar szellem, a magyar értelem, a magyar művészet és műveltség lélegzete nyugati. (...) A Nyugat gyakran volt a keresztünk, de vállalnunk kell, mert az a csillagunk is" - fogalmazott

John Lukacs

, aki szerint nem szabad az oroszok felé "sündörögni", mert az talán végleges teher lehet hosszú időre, és a magyarság kárára válik. Orbán Viktor a történésznek címzett - a miniszterelnöki honlapon pénteken közzétett - válaszlevelében úgy fogalmazott, hogy a John Lukacs által még nyitott kérdésnek tekintett "Nyugaton történő lehorgonyzás" világosan és nagyszerűen lezárt ügy "a mi rendszerváltásban kikovácsolódott antikommunista nemzedékünk számára", méltó válasz az 1945 utáni szovjet megszállásra és a kommunizmus évtizedeire. "Mi itthon már abban a jövőben élünk, amelyért Te még aggódsz odaát" - írta a miniszterelnök a Corvin-láncos professzornak. Orbán Viktor megítélése szerint Európa jövője a nyugati identitás és a keleti aktivitás: "szilárdan őrizni értékeinket, benne keresztény elkötelezettségünket, és közben gőzerővel építeni a gazdasági kapcsolatokat a Kelettel". Ezt teszi Németország, Franciaország, de még az Egyesült Államok is, s "végre ezen az úton járunk mi is" - fűzte hozzá. A kormányfő arra kérte John Lukacsot, ne tulajdonítson a kelleténél nagyobb súlyt "a még mindig saját kommunista és muszkavezetői múltjával viaskodó baloldalnak". Szerinte mai oroszellenességük egyszerűen nevetséges. "Azt képviselni, hogy a korábban kommunista Oroszországgal ne építsünk erős gazdasági kapcsolatokat, olyan, mintha valaki a német gazdasági kapcsolataink mélyítése ellen érvelne, mert azok meg nácik voltak" - fogalmazott. Orbán Viktor levelét azzal zárta: szerinte nagy tétekben lehet fogadni arra, hogy az orosz kapcsolatok ügyében a magyarországi parlamenti választás másnapján ismét meglesz a korábbi egyetértés.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.