Közélet

Tovább gyorsulhat a bérek növekedése

Tovább gyorsulhat a bérek növekedése

2013. december 19., csütörtök
Tovább gyorsulhat a bérek növekedése

Tovább gyorsulhat a bérek növekedése az év hátralévő részében az MTI által megkérdezett elemzők szerint. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelte, sorozatban a tizedik hónapja tart a bérek vásárlóértékének emelkedése.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint a bruttó keresetek 5,7, a nettó 7,2 százalékkal voltak magasabbak idén októberben mint egy évvel korábban. A rekordalacsony 0,9 százalékos októberi inflációval számolva a reálbérek 6,2 százalékkal nőttek 2012 októberéhez képest a családi adókedvezmények hatását nem számolva. Idén októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 230 ezer forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 240 ezer, míg a közszférában - a nem közfoglalkoztatás keretében - foglalkoztatottak 230 ezer forintot kerestek, 5,1 illetve 9,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

Oszlay András

, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője kiemelte, hogy a bruttó bérek októberi növekedési üteme felülmúlta a várakozásaikat. Kifejtette, hogy a főként a személyi jövedelemadót érintő 2013. évi változások miatt a nettó béremelkedés még ennél is jobban, 7,2 százalékkal nőtt. Hozzátette: a rendkívül alacsony októberi infláció miatt az éves reálbér-növekedési ütem 6,2 százalékra ugrott. Oszlay András szerint az év hátralévő két hónapjában nem várható lassulás, így éves átlagban komoly, 3,5 százalékot is meghaladó, de 4 százalék alatti reálbér-növekedés valósulhat meg. Ez segítheti a háztartások vásárlóerejének erősödését támogatva a kiskereskedelmi eladásokat és a lakossági fogyasztás erősödését, bár 2013 egészében ennek növekedési üteme még így is enyhén negatív marad - mondta. Rámutatott: hosszú idő után először a magánszektor foglalkoztatása is emelkedett éves összehasonlításban a KSH adatai szerint, de a 0,2 százalékos ütem még meglehetősen gyenge. A szakértő a magasnak nevezhető reálbér-növekedés ellenére nem számít arra, hogy rövid távon az inflációs célokat veszélyeztető módon növekedne a kereslet oldali inflációs nyomás, így a jegybanki enyhítés a külső finanszírozási környezet alakulásának függvényében még folytatódhat. Kitért arra is, hogy a Fed szerdai lépése, hogy 10 milliárddal csökkentették az eszközvásárlások havi mértékét részben új helyzetet teremt, de mivel a forint minden valószínűség szerint nem az érzékenyebben reagáló valuták közé tartozik, maradhat tér jövőre a lassított ütemű kamatvágásokra. Ez szerinte a határidős kamatlábak alakulásában is tükröződik, amelyek nem rezdültek meg a Fed szerdai bejelentése óta, és három hónapos időtávban 20 bázispontnyi csökkentést áraznak.

Réczey Zoltán

, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szerint a frissen közölt adatokból lényeges javulás látható a szeptemberihez képest, folytatódott a kedvező tendencia. A foglalkoztatottak számának alakulása nem mutat egyértelműen kedvező képet, a költségvetési szférában csökkent a dolgozók létszáma - mondta. Kiemelte, hogy a keresetek emelkedése a lakossági fogyasztás élénkülését vetíti előre. A kiskereskedelmi forgalom októberben 2,5 százalékkal bővült éves szinten, és ez a tendencia várakozásaik szerint év végén, jövőre folytatódni fog, ami egyre nagyobb mértékben járulhat hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez - vélekedett a szakértő. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-hez eljuttatott közleménye kiemelte: októberben 6,2 százalékkal nőttek a bérek reálértéken, ezzel sorozatban tizedik hónapja tart a bérek vásárlóértékének emelkedése. A folyamatos reálbér-emelkedés megfelel a kormány célkitűzéseinek és tovább segíti a lakossági fogyasztás növelését, ezáltal a gazdaság bővülését. Mint írták, a bérek adóterhének idei mérséklődése, valamint a rezsicsökkentés hatására a keresetek reálértékének megalapozott erősödése elősegíti a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás bővítését, és kedvezően hat a lakosság jövedelmi helyzetének stabilizálására. "A korábban megjelent, várakozásokon felüli ipari és építőipari adatokat látva elérhetőnek tűnik a kormány célja, hogy a magyar gazdaságot tartós növekedési pályára állítsa." - írta az NGM.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.