A stratégiai együttműködési megállapodások megkötéséről szóló kormánydöntés helyes volt, Magyarország nyert az eddig megkötött stratégiai megállapodásokkal, nyertek a megállapodásokat megkötő, itt működő külföldi nagycégek, a vállalkozások dolgozói, a cégekkel beszállítói kapcsolatban lévő kis- és középvállalkozások is - mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kedden Budapesten egy szakmai konferencián.
A Századvég Alapítvány, a Széll Kálmán Alapítvány és a Heti Válasz közös konferencia-sorozatának "Fókuszban a nemzeti érdek - Gazdaságfejlesztés nagyban: a kormányzat és az ágazati bajnokok stratégiai együttműködése" című konferenciáján az államtitkár emlékezetett, hogy eddig 35 Magyarországon működő nagyvállalattal kötött stratégiai partneri megállapodást a kormány. A 35-ből 10 nagyvállalat a járműiparban tevékenykedik, elmondható, hogy ennek révén Magyarország Európa járműipari zászlóshajója lett - fűzte hozzá Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter
kiemelte: mintegy 650 milliárd forint összegű új beruházást hajtott végre és 5500 új munkahelyet hozott létre az a 35 nagyvállalat, amellyel stratégiai megállapodást kötött a kabinet. Szijjártó Péter elmondta: elsősorban olyan cégekkel kötött megállapodást a kormány, amelyek legalább öt éve Magyarországon működnek, jelentős a hozzájárulásuk az exporthoz, a nyereségük egy jelentős részét, legalább 5 milliárd forintot újra befektetnek Magyarországon, emellett ezer főnél több munkavállalót alkalmaznak, illetve beszállítóik közül a magyar vállalkozások aránya legalább 10 százalékot ér el. Szijjártó Péter kiemelte: a megállapodások közül 17-et Európán kívüli céggel kötöttek, a 18 európai cég között két magyar vállalat is van. Nyolc együttműködési egyezményt amerikai vállalattal kötött a kabinet, a második helyen a német vállalatok állnak, a német vállalkozások mintegy hatmilliárd euróval növelték a beruházásaikat az elmúlt három évben. Elmondta: a 35 egyezményből tizet járműipari vállalattal kötött a kormány, jelenleg Magyarországon 620 cég foglalkozik járműgyártással, mintegy 110 ezer embert foglalkoztatnak, a termelésük mintegy 15 milliárd eurót tesz ki, az értékesített áruik 99 százalékát exportálják. Az államtitkár ismertette: a megkötött szerződések közül a szektorokat tekintve a második helyen az elektronika áll, ezek a cégek együttesen 100 ezer főt foglalkoztatnak. A gyógyszeripar nagycégei közül, amely a leginkább innovatív szektornak számít, 4 nagyvállalattal kötött szerződést a kormány. Szijjártó Péter elmondta: a termeléshez közvetlenül kapcsolódó szolgáltató központok is megjelentek az országban, itt 30 ezren dolgoznak. Az államtitkár kifejtette: a versenyképesség növelése érdekben a kormány csökkentette a munkát terhelő adókat, rugalmasabbá tette a munkaügyi szabályozást, átszervezte a felsőoktatást, ezzel párhuzamosan német mintára létrehozta a duális szakképzési rendszert. Az államtitkár kitért arra, hogy a kormány mindennek előkészítése érdekében rendbe tette az ország pénzügyeit, csökkenő pályára állt a magyar államadósság, és három százalék alá került az államháztartás hiánya. Szijjártó Péter elmondta: a magyar gazdaság versenyképességének növelése mellett az ország megőrizte a politikai-társadalmi stabilitását. Egyúttal rámutatott: a külföldi vállalatokkal megkötött stratégiai megállapodásoknak is betudható, hogy a magyar gazdaság idén már bővülni kezdett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.