Kevesebb operatív programra, átláthatóbb és egyszerűbb pályázatokra számíthatnak az érintettek a következő uniós költségvetési ciklusban. Az első kiírások jövő év júniusában jelenhetnek meg – hangzott el az operatív programokról tartott regionális konzultáción a megyeházán.
Egy állampolgárra vetítve 712 ezer forint fejlesztési forrás jut a következő uniós költségvetési időszakban – jelentette ki
Csepreghy Nándor
kiemelt fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár az operatív programokról rendezett
regionális konzultáció előtti sajtótájékoztatón. A források 60%-át vállalkozásfejlesztésre lehet majd fordítani, és jelentős változás, hogy a regionális fejlesztési ügynökségek a megyék tulajdonába kerülnek, így olyan intézményrendszer jön létre, amely lehetővé teszi, hogy a korábbinál több és sokkal jobb minőségű fejlesztés valósulhasson meg. A tervezés tekintetében maga az unió is jelentős késésben van, hiszen a 2014-2020-as ciklus tervezése kapcsán december közepén fogadják el azokat az alapvető jogszabályokat, ami után benyújthatóak lesznek a partnerségi megállapodások.
Greinstetter Balázs
, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkára a konzultáción elmondta, az Európai Bizottság felülvizsgálta a lassan mögöttünk álló ciklus, és a versenyképesség irányába elmozdulva alakította ki tizenegy tematikus célját. Változás, hogy 15 operatív program helyett 7+2 lesz, és egyszerűbbé is válik a rendszer. Az eljárásrend egyszerűsítésétől a hatékonyság növelését várják.
A konzultáción elhangzott, Csongrád megyébe 25 milliárd forint érkezhet, ezen felül a két megyei jogú város, Szeged, illetve Hódmezővásárhely további 25 milliárdos fejlesztési forrással számolhat, melyből 19,25 milliárd forint a napfény városába érkezhet. A kistérségek ezen összegeken felül 13,2 milliárdot hívhatnak le a következő hét esztendőben.
Magyar Anna
, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke emlékeztetett, magyar-román, illetve magyar-szerb határon átnyúló programok is futnak, előbbi négy magyar megyét érint és 28 milliárd forintos keretösszegű, míg utóbbiban két magyarországi megye vesz részt, mintegy 10 milliárd forint lehívható forrással.
A konzultáción az önkormányzati tulajdonú RITEK Zrt. munkatársa arról érdeklődött, hogy a kkv státusz alól mentesülhetnek-e bizonyos esetekben, hiszen enélkül nem tudnak bizonyos pályázatokon indulni önkormányzati és állami tulajdonú cégek. Azt kérte, ahol lehetséges, építsék be a kivételt a kiírásokba. A szaktárca munkatársa elmondta, amennyiben a brüsszeli előírások lehetővé teszik, nyitottak lesznek.
Nagy István
a támogatási intenzitás mértékéről, illetve a lehívható előlegek felől érdeklődött, ez utóbbi azonban még nem tudható, nincs kidolgozva a részletes program. A dél-alföldi régióban a támogatási intenzitások egy kormányrendelet értelmében viszont a vállalkozások részére nem változnak.
Igaz Ágnes
, az önkormányzat városfejlesztési osztályának vezetője arról kérdezett, hogy a pályázatok előkészítésére lehet-e forrásokat igényelni. Rámutatott, bizonyos források igényléséhez például megvalósíthatósági tanulmányt kell készíttetni, s az önkormányzatoknak alig vannak forrásaik e célra. A konzultáción elhangzott, ismert, hogy a pályázatok előkészítése olykor jelentős tételekkel jár, a megyei önkormányzatokkal érdemes a gazdaságfejlesztési forrásoknál szorosabban együttműködni, s igyekeznek elfogadható megoldást találni a problémára. A regionális konzultáción a pályázatok benyújtásának formájáról is hangzott el javaslat, illetve azt is kérték, hogy hamarabb váljanak ismertté a pályázható források, egy termelő vállalat ugyanis 1-3 évre tervez előre beruházásait, így számukra az ad-hoc megjelenő kiírásokkal kapcsolatos döntések meghozatala problémás. A szoros pályázati határidőket több kritika is érte, hiszen bizonyos engedélyeztetési terveket nem lehet két hét alatt elkészíttetni. A szakemberek ígérték, próbálnak ezen változtatni, tervezik, hogy akár több évre előre is ismertté tegyék, hogy mikor milyen forrásokra számíthatnak az érintettek. Elmondták, a vállalkozásokat érintő első pályázatok megjelenése 2014 júniusában várható. Eddig közel kétszáz észrevétel érkezett a 2014-2020-as uniós költségvetési időszak operatív programjaihoz. A javaslatokat december 15-éig várják
a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség weblapján
, továbbá a
oldalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.