Közélet

Szegeden forgattak a Tolvajkergetők

Szegeden forgattak a Tolvajkergetők

2013. november 1., péntek
Szegeden forgattak a Tolvajkergetők
tolvajk01

A Tolvajkergetők websorozatának egyik epizódját Szegeden forgatták, csütörtök este két csalibringát is kihelyeztek – meglestük őket.

A Tolvajkergetők 2009-ben jött létre, 2011 őszétől vadásznak bringatolvajokra úgy, hogy műholdas és rádiós jeladóval felszerelt kerékpárokat helyeznek ki csaliként, amit követni tudnak, így a tolvaj nyomára bukkannak, és értesítik a rendőrséget. Szegeden is megalakult a helyi csapat 2013-ban, és június 25-én

le is szállították első tolvajukat

. Közben egy hosszabb szünet után a Tolvajkergetők idén ősszel elkezdték forgatni a második évadot, melyben egy epizódot városunkban vettek fel. Vidéken eddig Debrecenben, Szegeden, Békésen, Győrben, Tatabányán, Székesfehérváron, Kecskeméten alakultak csapatok. A szegedi csoport eddig 5 sikeres akción van túl, de ehhez több tucatszor kellett „horgászniuk” a város utcáin, jelenleg 10 fővel dolgoznak. Most a kamerát bekapcsolva indult útjára a szegedi csoport, a Szűcs utcai Bike Szaki kerékpárüzletből kaptak két csalibringát, amit a helyi csapat egyik tagjának, Dovalovszki Andrásnak a lakása előtt szereltek fel nyomkövetőkkel. Ezután este nyolc óra körül helyezték ki a két csalibringát Móravárosba és Alsóvárosba (lásd képeinken). A csütörtök éjszaka nyugalomban telet el, nem ólálkodott a környéken egy bűnöző sem. (Amint ráharap egy tolvaj a csalira, beszámolunk majd az akcióról is.)

tolvaj02

De milyen egy biciklitolvaj, mik a tapasztalatok?

Megkerestük Polgár Tamást, a Tolvajkergetők egyik alapítóját, a weboldal működtetőjét, hogy meséljen kicsit a kerékpártolvajokról. „Általában nem túl magas intelligenciájú emberek az elkövetők, akik közül többen nagy gengszternek képzelik magukat attól, hogy bicikliket lopnak. Igazából nincs nagy kockázat, és havi szinten viszonylag komoly összeget lehet így beszerezni. Ha mégis lebukna, akkor kis értékű lopásért ítélhetik el, még börtönbe sem kell vonulnia. Az eljárások évekig is húzódhatnak, ráadásul a nagy értékű lopás értékhatárát az új Btk.-ban 200-ról 500 ezerre változtatták. Vegyünk egy példát: valaki elkezd 17 évesen kerékpárokat lopkodni, elkapják, lesz 22 éves mire az ítéletet jogerőre emelik, mivel első ügyes próbaidőt kap, folytatja tovább, két év múlva ismét elkapják, de már lejárt a próbaideje, szóval a megrögzött biciklitolvajunk lesz már 26 éves mire valami, komolyabb büntetést is kaphat, ami maximum egy év letöltendő” – nyilatkozta portálunknak Polgár Tamás, a Tolvajkergetők egyik alapítója. A Tolvajkergetők nagy értékű, ma már 500 ezer forint feletti bringát használnak, ennek ellopását tovább súlyosbítja, hogy a tolvaj zártöréssel viszi el a biciklit. Közben egyesületté alakultak a Tolvajkergetők, szervezeti formában működnek, de a támogatók, szimpatizánsok jelentkezését továbbra is várják. „A kerékpáros közösség furcsa kettősséggel fogadott bennünket. A Critical Mass oldalára írtam támogatókat keresve, hogy mi ezt találtuk ki, és így szeretnénk biciklitolvajokat fogni. Először nekem estek, hogy mit képzelünk mi, ez önbíráskodás, ez a rendőrség dolga. Ez a hozzáállás addig nem is változott, míg meg nem látták

az első sorozatunkat

. Melyben látható, hogy nem a tolvajok kezét akarjuk eltörni, hanem bizonyítékokat gyűjtünk és intézkedni a rendőrséget hívjuk ki” – emelte ki a Polgár Tamás hozzátéve, hogy tapasztalatuk vegyes a rendőri együttműködéssel kapcsolatban.

Debrecenben csökkentek a kerékpárlopások

„Attól rettenetesen félnek ezek az elkövetők, amikor a kamerával az arcuk elé állunk, és azt mondjuk, hogy te tolvaj vagy. Mert ők úgy szeretnek élni, hogy a környezetük csak azt tudja róluk, rendes emberek, akik biztos jól keresnek, miközben piti tolvajok. Nekem már elegem van abból, hogy a bűnözők a sajtóban hölgyek és urak, a szemüket kitakarják, a nevüknek csak a kezdőbetűit írják ki. Lehet az ártatlanság védelméről beszélni, és arról, hogy egy ítélet jogerőre emelése után lehetne csak a tolvajt elkövetőnek tekinteni. Csakhogy egy tetten érés azért egészen más. Az egy dolog, hogy valakit meggyanúsítanak egy bűncselekménnyel, azt be kell bizonyítani, de ha valakit lopás közben megfogunk, ráadásul közben felvételt is készítünk, akkor hagy írjam már oda a nevét. Többen mondták azt is, hogy be fognak ezért perelni minket. Csakhogy benne van a Ptk.-ban az is, hogy saját felróható magatartására előnyök szerzése végett senki sem hivatkozhat. Tehát, ha ő azt mondja, a bíróságon, hogy kérem szépen én elloptam egy biciklit, de közben engem lefilmeztek, amit nyilvánosságra hoztak, és ebből nekem károm származott, erre az a felelt, hogy miért loptad el a biciklit? Szerintem a bűncselekmény az nem a hatóság és az elkövető közötti privát ügy. Jogunk van tudni, hogy kik a köztünk, környezetünkben megbúvó bűnözők. Amerikában a rendőrség, ha rabosít valakit, kiadja a sajtónak a teljes személyes adatsort az elkövetőről, a sajtó pedig majd eldönti, hogy miként hozza le” – sorolta az érveit a tolvajkergető, válaszul arra, hogy miért kell filmen bemutatni a tolvajokat. Megtudtuk: a websorozatuk legnépszerűbb epizódját 150 ezren nézték, nagyon sok tolvajt úgy sikerült azonosítaniuk, hogy a közösségi oldalukon felismerték őket. A vidéki csapatok beindulásával a legnagyobb eredményt talán Debrecen érte el, ahol statisztikai adatokkal alátámaszthatóan visszaszorult a kerékpárlopások száma.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.