Közélet

Alsóvárosi Paprikafesztivál – központban az egészségmegőrzés és a gasztronómia + FOTÓK

Alsóvárosi Paprikafesztivál – központban az egészségmegőrzés és a gasztronómia + FOTÓK

2013. október 6., vasárnap
Alsóvárosi Paprikafesztivál – központban az egészségmegőrzés és a gasztronómia + FOTÓK
paprikafesztival_ferencesek03_gs

Szeged piros színű aranyát, vagyis a fűszerpaprikát ünnepelték Alsóvároson a ferences látogatóközpontban. Az első ízben megrendezett fesztiválon a paprika gyógyhatásait is ismertették, míg a templom előtt fűszerpiac nyílt.

Az Alsóvárosra letelepedett ferencesek ismertették meg a szegediekkel a fűszerpaprikát, mely a mára nemcsak a város jelképévé vált, hanem világhírűvé is vált. „Ezer szállal kötődik egymáshoz a paprika, a ferencesek és Alsóváros, ezért gondoltuk, hogy az egyéves látogatóközpont fesztivállal ünnepli meg a paprikát a Napsugaras Tájházzal közösen” – mondta el

Petri Márta

, a látogatóközpont vezetője. Az I. Alsóvárosi Paprikafesztiválon az is kiderült, hogy bár a magyar konyha elképzelhetetlen a fűszerpaprika nélkül, két évszázaddal ezelőtt még „csak” gyógyhatása miatt volt keresett növény. Egyes feljegyzések vörös tökbors, törökbors, tatárkabors és pogánybors néven is illették, a paprika elnevezést először az ezerhétszázas években használták. Mivel a természetes gyógymódok előtérbe kerülésével egyre nagyobb érdeklődés övezi a fűszerek jótékony hatását is, a paprikára is több figyelem irányul. A kolostorban a gyógyászati hagyományokkal ismerkedhettek meg a látogatók, jelképesen kolostori ispotályt nyitottak, s ebben a családi játszóházban minden korosztály számára kínáltak érdekes programokat. A gyerekek különféle paprikás motívumokat felhasználva kézműveskedhettek, a felnőttek pedig paprikás pálinkát készíthettek eközben, illetve mézbe is áztathatták. Ez utóbbi megfázás esetén kiváló természetes orvosság. A népi gyógyászat emésztőrendszeri problémákra is használta, s a rendezvényen az is kiderült, hogy a paprika csípősségéért felelős kapszaicin fájdalomcsillapító hatással bír. Régen leginkább a malária és a szúnyogcsípés ellen használták a pálinkába áztatott paprikát, vagyis a Tincturus Papricust, míg fogyasztása valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy a járványok kevesebb áldozatot követeltek.

„A gasztronómiára is nagy hangsúlyt fektettünk, fontos számunkra, hogy az emberek megismerjék a Szegedre jellemző tájfajtákat. Paprikás krumplit készítettünk különböző paprikákkal ízesítve, így össze tudták hasonlítani az érdeklődők, és megszavazhatták, hogy melyik a legfinomabb” – részletezte Petri Márta, az Alsóvárosi Ferences Látogatóközpont vezetője. Mivel az eredetileg Közép- és Dél-Amerikából származó paprikát a keleti konyha is előszeretettel használja, kínai ételspecialitást is kínáltak a fesztivál látogatóinak. A ferences templom előtt fűszerpiac nyílt erre a napra, természetesen a kiváló szegedi fajtákat kínálták, de lehetett mézet és egyéb finomságokat is vásárolni, illetve kapszaicin-kivonatot tartalmazó vizet és pogácsát is kóstolhattak az érdeklődők. Négy feltaláló stabilizálni tudta a paprikából kivonható anyagot, szabadalmaztatták eljárásukat, s egyre többféleképpen használják fel a kapszaicin-kivonatot. Édesburgonyából, vagyis batátából kenyeret is készítenek, melyhez szintén hozzáadják különleges oldatukat, míg az édesburgonya levelét teához használják fel. Papp György, a Mineral-Kies Kft. ügyvezetője portálunknak elmondta, ivólécsaláddal is előrukkoltak, melyhez batátát és céklát használnak fel, és természetesen kapszaicin-kivonattal egészítenek ki. Nemcsak a ferenceseknél szólt minden a paprikáról szombaton, a fesztivál másik helyszínén, a Napsugaras Tájházban többek között kézműves foglalkozások, kiállítás és néptáncműsor is várta az érdeklődőket. A rendezvényt paprikabál zárta.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.