Kedden, Szegeden folytatódott az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) együttműködésében zajló, egyedülálló országos előadássorozat, amelynek célja, hogy az ÁSZ tapasztalataira, illetve a kormányhivatalok törvényességi felügyeletére építve felhívják az önkormányzatok figyelmét az esetleges kockázatokra, a működés megfelelő szabályozottsága.
Az előadássorozatot 19 megyeszékhelyen és a fővárosban rendezik meg, a polgármesterek, jegyzők és pénzügyi vezetők részvételével. Csongrád Megyei Kormányhivatalban
Benedek Mária,
az ÁSZ felügyeleti vezetője, valamint
Zöld-Nagy Viktória
, a KIM területi közigazgatásáért fejlesztésért felelős helyettes államtitkára tájékoztatta az eddigi ellenőrzések eredményeiről az önkormányzatok vezetőit. A szegedi konferencián elhangzott: az ÁSZ a 2012-es ellenőrzési programja során kockázatelemzéssel kiválasztott 38 önkormányzatot, amelyeknél a belső kontrollrendszer kialakítását, azok működtetését, valamint a belső ellenőrzés munkáját vizsgálta. A 38 nyilvánosságra hozott jelentés igazolta a kockázatot, hiszen a belső kontrollrendszer 34 önkormányzatnál nem működött megfelelően. A kifizetéseknél nagyon fontos szakmai teljesítésigazolás és utalvány ellenjegyzés 33 esetben gyengének bizonyult, a belső ellenőrzés pedig 35 önkormányzatnál nem volt eredményes. Ezt a Csongrád megyében végzett vizsgálatok is alátámasztották.
„A belső kontrollrendszer kiemelt szerepet tölt be az önkormányzatok működése szempontjából, mert ha az jól szervezett, akkor garanciát jelent a korrupció mentességre a közpénzfelhasználásban és a törvényesség terén egyaránt” – hangsúlyozta Benedek Mária. Az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője elmondta: az ellenőrzések tapasztalata első hallásra lesújtónak tűnhet, de fontos tudni, hogy eleve olyan önkormányzatokat ellenőriztek, amelyek az integráció és korrupció szempontjából veszélyeztetettebben működnek. Ezért nem is szabad általánosítani az arányokat országos szintre, hiszen az önkormányzatokat kockázatelemzéssel választották ki. A vizsgálatok eredménye tehát elsősorban a kockázati tényezőt igazolta. „Az előadássorozat azért fontos – tette hozzá – mert megismerteti az önkormányzati vezetőket azokkal a kiemelt szabályozási területekkel, amelyek az ellenőrzés és a működés szempontjából is fontosak, és tájékoztatjuk őket arról is, milyen hibákkal, hiányosságokkal vagy jó gyakorlatokkal találkoztunk. Az ellenőrzés során ugyanis feltárjuk mi az, ami helyesen szabályozott, jól működik, és mi az, ami nem.” Az Állami Számvevőszék tapasztalata az eddigi vizsgálatok és a szemináriumok kapcsán az, hogy az önkormányzatok átveszik egymástól a jó megoldásokat, önkéntesen követik a megismert, helyes szabályozást. Benedek Mária elmondta azt is, hogy jelenleg az önkormányzatokra vonatkozó szabályozás nem veszi figyelembe a helyi sajátosságokat a települések eltérő adottságait: nem tesz különbséget, hogy községről, városról, vagy megyei jogú városról van-e szó. Az Állami Számvevőszéknek célkitűzése az, hogy az ellenőrzések végén, egy a települések adottságait jobban figyelembe vevő szabályozásra tegyen javaslatot.
„Tavaly körülbelül 850 ezer döntést hoztak az önkormányzatok országos szinten, amelyekkel kapcsolatban mindössze 5709 törvényességi felhívás született, tehát már ez is mutatja, hogy a kormányhivatalok törvényességi felügyelete a jó együttműködésen alapul.” Ezt már Zöld-Nagy Viktória, a KIM területi közigazgatásért felelős helyettes államtitkára fejtette ki előadásában, majd hozzátette: „tavaly mindössze 15 felügyeleti bírságot szabtak ki a kormányhivatalok, ebből 13-at az érintett önkormányzatok el is fogadtak, két esetben volt jogorvoslati kérelem a döntéssel szemben. Idén már az első félévben 13 bírságról született döntés, de összességében kevesebb, mint egymillió forint összegben.” A két intézmény, tehát az ÁSZ és a KIM együttműködéséről elmondta, úgy kapcsolódik egymáshoz, hogy ha az Állami Számvevőszék vizsgálata szerint hiányzik egy kötelezően megalkotandó szabályzat egy önkormányzatnál, vagy nem felel meg a jogszabályoknak, akkor jogosult a kormányhivatal a törvényességi felügyeleti jogkörében eljárni. „A konferenciasorozattól azt reméljük, hogy olyan információkat tudunk adni, amellyel segítjük az önkormányzatok napi működését.” – zárta gondolatait Zöld-Nagy Viktória
„A Csongrád Megyei Kormányhivatal nem csak beszél a korrupcióellenességről, hanem a valóságban is számos intézkedést tett, amely a közpénzek szabályos és jó gyakorlatnak is megfelelő, takarékos felhasználását jelenti”- mondta újságírói kérdésre válaszolva
Polner Eörs
főigazgató. „Nem csak a belső ellenőrzésünk működik kiválóan, hanem a hivatalunk a megalakulásakor alapított kft-nk is, amellyel a teljes szervezet 36 ingatlanának minden fenntartási, karbantartási, állagmegóvási feladatait önköltségi áron ellátjuk. Ezzel Magyarországon egyedülálló módon eddig 150 millió forint megtakarítását értük el, ráadásul teljességgel kizárva a korrupció lehetőségét.” – hangsúlyozta. A számvevőszéki vizsgálat idén egy, a korábbi ellenőrzés-szakmai tapasztalatait felhasználó, új ellenőrzési programban folytatódik, és jelenleg 28 önkormányzatnál van folyamatban. A témacsoportos ellenőrzések körében a belső kontroll ellenőrzésekkel párhuzamosan az ÁSZ folyamatosan végzi az egyes önkormányzatok pénzügyi helyzetének, valamint vagyongazdálkodásának ellenőrzését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.