Közélet

Jegyzékbe vették a tápai gyékényművességet – elismerten nemzeti kulturális értékünk + VIDEÓ

Jegyzékbe vették a tápai gyékényművességet – elismerten nemzeti kulturális értékünk + VIDEÓ

2013. szeptember 23., hétfő
Jegyzékbe vették a tápai gyékényművességet – elismerten nemzeti kulturális értékünk + VIDEÓ
tapei_falunap_vasarnap10_gs

A tápéi gyékénykézművességet felvették a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe a kőszegi Szőlő jövés ünnepe, valamint a Szatmár-beregi szilvalekvárfőzés mellett.

A kőszegi Jurisics-várban, a a Kulturális Örökség Napjainak megnyitóján ismertették a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe újonnan felvett értékeket, a tápéi gyékénykézművességgel együtt immár tizennyolc szokás, ábrázolás, készség, tudás és kifejezési forma található ebben a különleges jegyzékeben. A tápai közösség számára mindig fontos volt a tradíció, így a sajátos helyi népművészet is, Tápé neve gyakorlatilag egybeforrt a gyékényszövéssel. A legjellemzőbb népművészeti termékek is gyékényből készültek, így a híres tápéi szatyor és a gyékényszőnyegek is. Napjainkban egyedi használati tárgyakat és szobrokat is készítenek, melyeket kiállítottak már a tengerentúlon is. Ezt a sajátos tápéi kincset őrzi

ifj. Lele József

néprajzi múzeuma és

Molnár Imre

helytörténeti kiállítása a Heller Ödön Művelődési Házban, melynek kurátora

Molnár Mária

. https://www.youtube.com/watch?v=t6ueyjGe05k „A

Nagy Józsefné Török Gizella

vezetéséve működő Tápéi Gyékényből Szőtt Egyesület készítette el a szakmai anyagot a Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság felhívására, így került be a „Gyékénykézművesség Tápén” a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe” – fogalmazott a körzet önkormányzati képviselője.

Juhász Gyula

kiemelte

Kerekes Ibolya

néprajzkutató, valamint Molnár Máriának a munkáját, akik a pályázathoz archív anyagokat is kerestek, illetve segédkeztek a pályázati film elkészítésében is, amely a tápai gyékényesek múltját és jelenét mutatja be. A Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére felvett új elemeket

Halász János

, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkára hirdette ki, és

Csonka-Takács Eszter

, a Szellemi Kulturális Örökség Szakbizottság elnöke adta át az elismeréseket. A kőszegi ünnepségen Szeged városát

Pappné Zánthó Rita

művészeti főtanácsos, a Heller Ödön Művelődési Ház igazgatója,

Neparáczki Ferenc

és Juhász Gyula képviselte.

mars_ter_kiallitas13_gs

A Fidesz-KDNP-s politikustól megtudtuk, természetesen Tápén is kihirdetik e szép sikert, a szeptember 29-én 10 órakor kezdődő Szent Mihály napi búcsúi szentmise keretében, a tápéi római katolikus templomban. A Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe történő felvételről szóló oklevelet Csonka-Takács Eszter adja át a helyi közösségnek.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.