Az épület műemlék, de mégsem eredeti Zsolnay-cserepeket készítenek a 41 milliós felújítás során? A pécsi gyár szerint ez a hozzáállás a gyárat, egy magyar hagyományt veszélyeztet, a szabályzat azonban megengedi ezt.
A pécsi Zsolnay-gyár tulajdonosa felháborodott azon, hogy Szegeden az eredeti helyett utánzatokat, Zsolnay-cserép-másolatokat tesznek majd az uniós pályázatból felújított Gróf-palotára, pedig 2006 óta műemléki védettség alatt van az épület. Szerinte ez a hozzáállás veszélybe sodorhatja a manufaktúrát, egy magyar hagyomány jövőjét. Az önkormányzatnál azonban megtudtuk, hogy teljesen szakszerűen járnak el, a műemlékvédelemmel egyeztetve minden a szabályok szerint történik, a felújítás során a restaurátor felügyelete alatti rekonstrukció megengedett, nem is írhatják elő, hogy eredetit gyártsanak le az épület minden egyes pótlandó eleméből, hiszen nem minden esetben garantálható, hogy létezik még a gyár. Az más kérdés, hogy ha már létezik, miért nem szorgalmazzák az eredeti gyártást.
A
arról ír cikkében, hogy ma szinte bárki gyárthat Zsolnay-terméket, sőt még a műemlékek felújításánál sem követelik meg, hogy eredeti, a pécsi gyár által készített tárgyakat használjanak fel a rekonstrukció során, így könnyen tönkremehet a gyár. A tulajdonos,
Bachari Najari
példaként említette a jelenleg felújítás alatt álló szegedi Gróf-palota esetét, ahol az eredeti cserepeket utángyártott elemekkel pótolják majd. Az, hogy ki, vagy kik lehetnek a gyártók, a Zsolnay-gyárnak fogalma sincs róla. Elmondása szerint a szegedi önkormányzattól azt a választ kapták, hogy a 41 milliós munkálatokat a szakhatóságok jóváhagyták, nem írták elő a kivitelezőnek, hogy a pécsi gyárban készítsék el az új elemeket, így azok viszont már nem is Zsolnay-cserepek lesznek. „A szegedi Gróf-palotát 2006-ban nyilvánították műemlékké. Szerettük volna megkérdezni a helyi örökségvédelmi hivatalt, hogy akkor milyen szempontok alapján történt ez meg? Vajon az akkori döntés során mennyit vetett a latba, hogy díszes Zsolnay-cserepek vannak az épületen? Tudni szerettük volna azt is, hogy vajon most miért nem tartották fontosnak, hogy pécsi vállalat állítsa elő a hiányzó elemeket? A hivatal nem válaszolt megkeresésünkre” – írta a portál hozzátéve, hogy kérdéseikre nem kaptak választ. Bachar Najari szerint ezzel a hozzáállással viszont éppen a pécsi gyár jövőjét, egy magyar hagyományt veszélyeztetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.