A tompaorrú krokodilok után újabb veszélyeztetett állatfaj kicsinyének örvendhetünk a Szegedi Vadasparkban. Ezúttal egy ritka madagaszkár félmajomfaj, az Alaotra-tavi bambuszmaki családja gyarapodott egy fővel.
A július 23-án született makikölyök az első Magyarországon született képviselője fajának, egyben az első Szegeden világra jött madagaszkári félmajom. Eddig a szülők nyugalma érdekében a gondozók eltakarták a helyüket, de mostantól a látogatók is megtekinthetik az apróságot.
Amikor a vadaspark madagaszkári bemutatója felépült, a gyűjtemény egyik zoológiai ritkaságának az Alaotra-tavi bambuszmaki számított. Azonban évekig nem sikerült a faj szaporítása, míg végre a fajmegmentési programmal való együttműködés révén összeállt egy fiatal pár, amely hajlandóságot mutatott az utódnemzésre. Az Angliából származó anya és a francia hím nemcsak egymást találták elég szimpatikusnak a fajfenntartáshoz, hanem gondos szülőknek is bizonyultak. Miután rendkívül érzékeny fajról van szó, a belső és külső helyüket egyaránt eltakarták nádszövettel, hogy a lehető legnagyobb nyugalmat biztosítsuk számukra az első, legkritikusabb hetekben. A madagaszkári félmajmok valamennyi faja veszélyeztetett, még ha különböző mértékben is. Közülük az Alaotra-tavi bambuszmaki a súlyosan veszélyeztetettek közé tartozik a Természetvédelmi Világszövetségének vörös könyve (IUCN Red List) alapján. Míg 1994-ben még 11.000 egyedre, addig 2002-ben már csak 2500 egyedre becsülték az egyedszámát vadon, és a feltételezések szerint azóta is rohamosan fogynak a populációik. Legnagyobb problémát az élőhely csökkenése jelenti, vagyis az otthont adó mocsaras területek lecsapolása, a rizsföldek terjeszkedése.
Ugyanis ez a félmajom vizes élőhelyen, mocsarakban él, ritka kivételként a félmajmok körében. Bár közeli rokonai után bambuszmaki elnevezést kapta, alapvetően papirusz nádasokban érzi otthon magát, és ez a növény jelenti természetes körülmények között a fő táplálékát. Ezen speciális táplálékhoz alkalmazkodó fogazata, pontosabban csukott szájjal is látható szemfogai révén egy plüssvámpírra hasonlít, de természetesen minden ártó szándéknak híján van. A bambuszmakik kisebb létszámú csapatokban élnek, ahol ugyan a kifejlett hímek feladata a terület védelme, az igazi vezetők a nőstények. Többnyire egy kicsinye születik, ritkán ikrek. A kölyköt 3 hónapos koráig hordja az anyja, de előfordul, hogy az apja is átveszi őt egy időre. A fiatalok 2-3 évesen válna ivaréretté. Állatkertben akár 23 évig is élhet. A világ állatkertjeiben az állatkertek nemzetközi adatbázisa (ISIS) szerint mindössze kb. 100 Alaotra-tavi bambuszmaki él. Az európai fajmegmentési programját (EEP) a
Gerald Durrell
alapította Durrell Wildlife Conservation Trust állatkertjében vezetik. A program fog dönteni majd a szegedi kis bambuszmakiról is, ha felnő, mely állatkertbe kerüljön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.