Tudományos előadások, modern berendezések és pneumobilok várták az Agórában a Magyar Műszaki Értelmiség Napján az érdeklődőket.
A Szegedi Tudományegyetem is csatlakozott a Magyar Műszaki Értelmiség Napjához, színes előadásokkal és bemutatókkal várták az érdeklődőket az Agórában. Az intelligens mintaotthonban bemutatták a legújabb fejlesztéseket, például egy olyan sütőt, mely betáplált programok szerint is tud ételt készíteni, többek között leméri a behelyezett hús súlyát, s ahhoz igazítja a sütés időtartamát. Egyéb modern kütyüket is szemügyre vehettek az érdeklődők az Informatóriumban, s kiderült az is, milyen egy videokonferencia. Az udvaron az SZTE Mérnöki Kar pneumobilprojektjét is bemutatták, valamint a FaRInn programot és a felelősségteljes innováció alapkoncepcióját is. A nagy laborban tudományos előadásokat hallhattak a lézerek anyagmegmunkálási alkalmazásai, valamint a matematika és az építészet összefüggései témakörében. A magyar mérnöktársadalom immár hagyományosan legnagyobb rendezvényét, a Magyar Műszaki Értelmiség Napját hetedik alkalommal rendezték meg. Legfőbb célja, hogy ráirányítsák a figyelmet a műszaki értelmiség szerepére a magyar nemzetgazdaságban, kiemelve, hogy Magyarország csak akkor állhat stabil fejlődési pályára, ha a műszaki és természettudományos képzés területén markáns fejlesztési programok indulnak, melynek következtében nő az e területen tevékenykedő szakemberek társadalmi megbecsülése, javul a szakmai megítélése, presztízse. Idén a járműiparra helyezték a fő hangsúlyt.
A központi helyszínen, a győri Széchenyi István Egyetemen
Orbán Viktor
miniszterelnök hangsúlyozta, a műszaki értelmiségnek egyre inkább kulcsszerepe van az ország felemelkedésében, és ez a szerep erősödni fog a jövőben. „A magyar gazdaság számára a szaktudás, kiemelten a műszaki szaktudás az az erőforrás, amelynek segítségével meg tudjuk valósítani Magyarország újraiparosítását” – fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor rámutatott: a kormány azon dolgozik, hogy megteremtse a munkaalapú gazdaság teljes feltételrendszerét. Szavai szerint a gazdasági átalakításnak jó részén már túl van az ország, a magyar módszereket és eredményeket a külvilág is egyre inkább elismeri. Az a cél, hogy Magyarország Európa kiemelt termelési központjává váljon, és ezen belül az európai autóipar egyik meghatározó centruma legyen. Magyarország Németország és Csehország után a harmadik legerősebb ország Európában abból a szempontból, hogy az ipari termelés milyen mértékben járul hozzá a teljes nemzeti össztermékhez – utalt a statisztikákra a miniszterelnök.
Pálinkás József
, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke köszöntőjében a kutatás, fejlesztés és az innovációs tevékenység fontosságáról szólva hangsúlyozta: a legtehetségesebb kutatók külföldön szerezhessenek tapasztalatokat, majd hazajőve Magyarországon kamatoztassák tudásukat. A K+F+I tevékenység intézményrendszere az Akadémia elnöke szerint változtatásra szorul, hatékonyabbá kell tenni.
Cséfalvay Zoltán
, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kifejtette: az autóipar jövője a kutatás, a fejlesztés és az innováció sikerén múlik. A változások abba az irányba mutatnak, hogy ugyanazon gyártmány megújítása helyett jelentősebb áttörés előtt áll a járműipar. Elég, ha csak az energiahatékony zöld autóra, a környezetkímélő elektromos autóra vagy akár a vezető nélkül működő autóra gondolunk – említette a példákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.