„A magyar ember, bármelyik állam polgáraként is, az egyetemes magyar nemzet része” – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a délvidéki országzászló emlékmű visszaállításakor az Árpád téren.
„Minden nemzetnek, minden nemzeti közösségnek joga van a saját történelméhez. Ennek a jegyében avatunk itt országzászlót” – kezdte beszédét
Semjén Zsolt
. A miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, a bolsevik, osztályharcos ideológia szellemében pusztítottál el emlékműveinket, s erre az esztelen pusztításra adunk választ azzal, hogy megbecsüljük értékeinket, emlékeinket. „Ne feledjük el, európai ezer évünk kötelez nemzeti múltunk méltó folytatására és arra, hogy hangsúlyozzuk, a sebeink begyógyulása nem lehet csak magyar ügy, hanem a Kárpát-medence népeié” – közölte a KDNP-s politikus. Hangsúlyozta, ez az országzászló nem irányul senki ellen, „a történelmi megbékélés és a kölcsönös főhajtás hívei vagyunk”. Az országzászló emlékművel az áldozatokra is emlékezünk, másrészt le kell vonni a történelem konzekvenciáit is. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, minden magyar számára, éljen bárhol is, elérhető a magyar állampolgárság, ami a nemzet közjogi újraegyesítését jelenti. „A magyar állampolgárság megadása és az Európában bevált autonómia biztosítása jelenti a megoldást. Ez a magyar megmaradás, és a Kárpát-medence népeivel sorsközösséget vállaló válasz történelmünk tragédiájára. Ezt jelképezi ez az országzászló” – hangsúlyozta Semjén Zsolt.
Az 1928 és 1944 közötti országzászló mozgalom felelevenítését is jelenti az emlékmű
Balczó Zoltán
szerint. Az Országgyűlés alelnöke elmondta, ez az emlékműavatás azonban a jelenről és a jövőről is szól. A trianoni békeszerződés nemzeti tragédiát jelentett, aminek máig ható következményei máig hatnak, hiszen a közép-európai feszültségeink legfőbb oka ez az igazságtalan békerendszer a jobbikos politikus szerint. „Az országzászló-állítási mozgalom által kitűzött cél, a szétszakított magyarságban az összetartás érzésének tudatosítása ma is feladatunk. Ezt írja elő számunka az Alaptörvény, mely szerint felelősséget kell viselnünk a határainkon kívüli magyarság sorsáért” – hangsúlyozta. Hozzátette, 1990 után sem történt meg a kollektív emlékezet helyreállítása, a történelmi tények és a máig ható következmények megismertetése. Balczó szerint több tanulságot le kell vonni, például, hogy a régió országainak uniós tagságával javulni fog az ott élő magyarság helyzete. „Amiért a realitás emberi dimenziójában küzdenünk kell, az nem az ország, hanem a haza egysége” - közölte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.