Közélet

Locsolkodás és „bujákodás” Ópusztaszeren

Locsolkodás és „bujákodás” Ópusztaszeren

2013. március 25., hétfő
Locsolkodás és „bujákodás” Ópusztaszeren

Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark március 31-én és április 1-jén tavaszköszöntő programokkal, „locsolkodós” kalandokkal várja látogatóit.

Az Emlékpark egyik leglátogatottabb rendezvénye idén egybeesik a szezonnyitással: vasárnaptól ismét életre kel a skanzen, a porták, házak megnyitják kapuikat, naponta változó tevékenységeket kínálnak, kezdetét veszi a nyári időszámítás. Az idei húsvét különlegessége, hogy hétfőn bemutatkozik a palóc tájegység is. A tavaszi megújulás jegyében a hagyományőrzők műsora mellett a híres bujáki népviselet motívumait alkalmazó Bélavári Zita divattervező alkotásait is megcsodálhatjuk, Konkoly Ági szépségkirálynő (Miss Universe Hungary 2012) közreműködésével. A 10 órakor kezdődő húsvéti programok közül nem hiányozhat a hagyományos locsolkodás a skanzen házai között, és bárki elsajátíthatja a tojásfestés hagyományos módszereit, vagy

Bereczné Lázár Nóra

hímestojás-festő népi iparművész segítségével a tojáshímzés titkaiba is beleshet. Az apróbbakat idén a Bab Társulat óriásbábjai szórakoztatják, valamint egész nap kedvükre bolyonghatnak a magyar népmesei elemeken alapuló, interaktív játékkal teli Paszulykerengőben. Érdekes és látványos programnak ígérkezik mindkét napon a rackajuh terelési bemutató is. Mindkét napon eséllyel indulhatunk az aranytojás keresésére, és akkor sem kell keseregnünk, ha nem mi találjuk meg azt: több tucat tojást rejtenek el ugyanis a skanzen területén, amelyeket a Szatócsboltban fellelhető édességekre válthatunk be. Ha megéheznénk a húsvéti ételszentelést követően, több helyen találhatunk az ünnephez kapcsolódó ételeket, italokat. Érdemes ellátogatni a Feszty-körkép épületébe is, ahol Bánáti orchideák címmel új időszaki fotókiállítás tekinthető meg. Feltétlenül keressük fel húsvétkor a Nomád Parkot, ahol szintén egész napos programok várják az érdeklődőket: honfoglalás kori tevékenységeket mutatnak be, és a bátrabbak kedvük szerint kipróbálhatják a nemezelést, gyékényszövést. A nomád kori ételkóstolás mellett

Piri néni

kemencében sült húsvéti kalácsát se hagyjuk ki! A kitartóbbak azt is megtudhatják, milyen is volt egy valódi „kókonyabál” és táncra perdülhetnek az Olvasókörnél. A mulatozás után érdemes betérni a Szeri Csárdába, hiszen ott is ínycsiklandozó húsvéti ételkülönlegességekkel készülnek mindkét napon. A jó hangulatról a Kender zenekar és a Nyenyere egylet gondoskodik, eredeti, Dél-alföldi népzenével.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.