Közélet

Kossuth szavaival lelkesítette a tápaiakat Juhász Gyula + FOTÓK

Kossuth szavaival lelkesítette a tápaiakat Juhász Gyula + FOTÓK

2013. március 15., péntek
Kossuth szavaival lelkesítette a tápaiakat Juhász Gyula + FOTÓK

A havazás sem akadályozhatta meg abban a tápéi közösséget, hogy megtartsa március 15-e ünnepét, megemlékezzen a függetlenségért, a szabadságért harcoló elődökről.

Eredetileg az Országzászló alatt rendezték volna meg pénteken reggel a tápéi ünnepséget, de az időjárás viszontagságai miatt végül fedett helyiségbe vonultak át az egybegyűltek. A polgármesteri hivatal városrészi kirendeltségének házasságkötő termében emlékeztek meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. Az eseményen a hagyományokhoz híven beszédet mondott

Perlaki György

plébános, majd a Szegedi Nemzeti Színház művészei kedveskedtek 48-as műsorral a közönségnek. Ezt követően

Juhász Gyula

(Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő szónoklatát hallgathatták meg a jelenlévők. "1847 ősze és 1848 tavasza kegyelmi időszak volt a magyar történelemben. A reformkor közel húszévnyi ádáz, néha szinte reménytelennek tűnő vitái és kisebb-nagyobb előrelépései után a nemzet végre közös nevezőre jutott. Sikerült végre kitűzni a közös célt, amellyel mindenki azonosult és egyetértett. Ez pedig nem volt más, mint a magyar nemzet szabadsága" - emlékeztetett a politikus. Hozzáfűzte: a 12 pont remekül ábrázolja, hogy az akkori hősök egyszerre gondoltak az egyes emberek személyes szabadságára és ugyanakkor a szabad magyar emberek közösségének, a nemzetnek a teljes politikai és gazdasági függetlenségére is.

Juhász Gyula úgy folytatta: a 12 pontban megfogalmazott szabadságjogokon nyugszanak ma is polgári társadalmunk, demokráciánk alapjai. "Nagy elődeink jó fundamentumot alkottak, mert ma sincs a 12 pont között egyetlen egy sem, amely felett eljárt volna az idő, amelyet nyugodt szívvel kirostálhatnánk és félredobhatnánk már a többi közül. Mind él, mindre szükségünk van, ha egy független és szabad Magyarország felvilágosult polgáraiként szeretnénk élni" - fogalmazott. A városatya végül Kossuth Lajos, a 1848-49-es szabadságharc vezetője, a magyar nemzeti függetlenség és önállóság megtestesülése géniuszának gondolatait idézte fel a magyar alkotmányossággal kapcsolatban. Kijelentette: a márciusi ifjaknak, Kossuthnak és politikustársainak, a nemeseknek és közembereknek, a felszabadított jobbágyok közül nagyon-nagyon sokaknak véres csatamezőkön kellett bizonyítaniuk, hogy nemcsak szóval, hanem valódi hittel hisznek a nemzet szabadságában. Nekünk, kései utódoknak megadatott, hogy békében éljünk, de ma sem feledhetjük hogy a szabadságért most is, ma is folyton folyvást küzdeni és dolgozni kell. "Úgy vélem, hasznunkra válhatna, ha Kossuth szelleme, rendíthetetlen hazaszeretete és törhetetlen kiállása a nemzeti függetlenség eszméje mellett áthatná a mai kort is, és ez nap mint nap megmutatkozna az ország sorsát alakítók tetteiben" - fejezte be beszédét. Az ünnepség koszorúzással zárult az Országzászlónál, ahol a Tápéi Hagyományőrző Egyesület énekelt Kossuth-nótákat.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.