Közélet

Kitörési pontok az építőiparban + FOTÓK

Kitörési pontok az építőiparban + FOTÓK

2012. szeptember 24., hétfő
Kitörési pontok az építőiparban + FOTÓK

A jövő év közepéig nem várható jelentősebb változás, javulás az építőipar területén. Mélyponton vannak a beruházások, a megyében szinte semmi sem épül, általános pangás tapasztalható mindenütt. Új túlélési stratégiák után kell nézni, és felkészülni a válság utáni időszakra.

Erről is szól az Építőipari Kutatási, Innovációs és Technológiai-Transzfer Klaszter szeptember 28-án, pénteken megrendezendő A jövő építőipara címet viselő II. Klaszter konferenciája, amelyen a szakmai újdonságok, a külföldi munkavállalási lehetőségek és a pályaorientáció témaköre kerül napirendre. A klaszter tagjai sajtótájékoztatón ismertették az ágazat jelenlegi helyzetét, amely a gazdasági válság hatására szinte évről-évre veszít pozíciójából, 2006-hoz képest például 50 százalékos visszaesés, reálérték-csökkenés tapasztalható az építőiparban, ami sok vállalkozást a tönk szélére, felszámolásra kényszerített.

Nemesi Pál

, az Építő-KITT Klaszter elnöke a környező országok piacán, Romániában, a Vajdaságban lát lehetőséget arra, hogy a hazai építőipar ne ölbe tett kézzel várja a válság elmúlását, hanem külföldön is próbáljon pozíciókat szerezni, exportpiacokon helytállni, és így túlélni a mostani válságos időszakot. Az ágazat fellendülése szempontjából elengedhetetlen a szakképzés átalakulása, amely éppen folyamatban van, valamint a klasztertagok közötti szorosabb együttműködés és az innováció előtérbe helyezése. A hálózatos összefogás versenyelőnyt és új piaci területek elérését, a cégek „nemzetköziesedését” is eredményezi a dinamikus vezetéssel rendelkező tagvállalatok számára. A konferencia további célja választ adni arra, lesznek-e jól felkészült szakemberek, amikor a recesszió véget ér, továbbá biztosított-e a jövőben is a szakmai utánpótlás.

A témakörök legszakavatottabb előadói a gyakorlat oldaláról mutatják be a jelenlegi helyzetet és a jövő kilátásait, a rendezvényt kísérő kiállítás során pedig az Építő-KITT Klaszter gyártó tagvállalatai állítják ki és mutatják be légtechnikai, fa-, illetve műanyag nyílászáró és innovatív betonipari termékeiket. A pályaorientációhoz kapcsolódóan a képzőhelyek lehetőséget kínálnak a pályaválasztóknak arra, hogy az érdeklődő fiatalok és szüleik bemutatóórákon vehessenek részt, és megismerkedhessenek egy-egy szakma fortélyaival. Az elnök a jövő év közepéig nem vár jelentősebb változást, javulást az építőipar területén. Ekkor talán fellendül kissé a piac, s uniós támogatással megjelennek olyan pályázatok telephelyfejlesztésre, amelyek építkezést, felújítást, ingatlanvásárlását is támogatnak. A sajtóbeszélgetésen szóba került a szakoktatás és a szakmunkásképzés, amelyet az egyik felszólaló az elmúlt években tapasztalt állandó és egyre kiszámíthatatlanabb változások és módosulások miatt "szakképzési csárdásnak" nevezett. Most német mintára - nagyon helyesen - újra visszatér az egységesen 3 éves, gyakorlatorientált képzés, az első évet a tanműhelyekben töltik a tanulók, a másik kettőt pedig a "való világba", a termelésben. Ezért is szükséges, hogy a vállalkozások aktívan szerepet vállaljanak a szakképzésben, hiszen rajtuk is múlik, milyen lesz a jövő szakembergárdája az építőiparban. A konferencia színes és gazdag programkínálatával az építőipar jó hírnevét kívánja öregbíteni és elérni azt, hogy a témában érintettek legszélesebb köre találkozzon egymással: a megrendelők, az építőipari klasztertagok, az oktatási szakemberek, az aktív munkavállalók csakúgy, mint a pályaválasztás előtt álló fiatalok.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.