Közélet

Magyar-szerb együttműködés a vagyonvédelemben + FOTÓK

Magyar-szerb együttműködés a vagyonvédelemben + FOTÓK

2012. június 21., csütörtök
Magyar-szerb együttműködés a vagyonvédelemben + FOTÓK

Együttműködési megállapodást írt alá a magyar és a szerb vagyonvédelmi kamara az Aktuális Biztonság című kétnapos konferencián, melyen a bankbiztonságról, a biztosítási csalásokról, az áruházi lopásokról, illetve az oktatás témakörében tartanak előadásokat a határ két oldalán dolgozó személy- és vagyonvédelmi szakemberek.

Csökkenthetők a határmenti térségben is a magánszemélyek, intézmények és vállalkozások biztonsági kockázatai, ezért szervezett e témakörben szakmai tanácskozást az Első Magyar Polgári Biztonságvédelmi Klaszter. A konferencián együttműködési megállapodást írt alá

Dorde Vucinic

a SECURITAS elnöke, a Szerb Kamara szakirányú vezetője és

Német Ferenc

, a Személy- Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara országos elnöke. „Az együttműködés révén segítjük Szerbia uniós csatlakozását, hiszen kölcsönösen átadjuk egymásnak az alkalmazott joganyagot. Korábban volt már erre példa Románia esetében is. A szakmai partnerség is fontos, hiszen ha a piacon szeretnének a felek teret nyerni, akkor valamilyen módon tájékozódniuk kell a másikról. Ezzel az együttműködéssel a vállalkozásoknak kínálunk egyfajta biztonságot, hiszen a szerb partnerünk az ottani gazdasági kamarának az igazgatóságáról jött, s nem is biztonsági, hanem inkább gazdaságfejlesztési együttműködést kötöttünk” – magyarázta Német Ferenc. A Személy- Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara országos elnöke megjegyezte, hazánkban természetesen az uniós normák szerint működnek a kamarák, viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy Szerbiában még mindig a háborús helyzetre berendezkedett jogi rendszer működik. „Ezt az utóbbi néhány évben nagy léptekkel próbálják lebontani, és közelíteni az EU-s elvárásokhoz, de ez időbe telik” – tette hozzá. A SECURITAS elnöke, Dorde Vucinic elmondta, Szerbiában 1990-ben alakult meg az első privát biztonsági cég. Két évvel később született egy jogszabály is e területre vonatkozóan, ám húsz éve várnak arra, hogy új szabályozás lépjen életbe. Szerbiában jelenleg 314 ilyen cég van, 27 ezer foglalkozottal. Német Ferenc előadásában hangsúlyozta, mindenki a biztonságra törekszik, gondoljunk akár a személyes biztonságra vagy a családéra. Ezért szükséges iparági szinten kezelni a felmerülő problémákat. Fontos tudni, hogy az unió még nem alkotott a személy- és vagyonvédelem területén közösségi szabályozást, az jelenleg tagállami szinten történik, de ajánlások már készültek. A hazai és a szerb gyakorlat összevetése ezért is fontos mindkét félnek. „A szerb kollégáknak ugyanolyan problémákkal kell megküzdeniük a biztonsági területen, mint nekünk. Ha a nyugat-balkáni területet is nézzük, akkor természetesen egy egészen más problémakörrel is találkozhatnak. Ezért fontos, hogy a határszélen megtaláljuk azokat a közös jellemzőket, gondokat, melyek orvoslásával hozzá tudunk járulni a határmenti térség biztonságának növeléséhez” – erről már Füzesy István beszélt. Az Első Magyar Polgári Biztonságvédelmi Klaszter elnöke portálunknak elmondta, hazánknak, mint külső schengeni határszakasszal rendelkező tagállamnak, felelősségünk van a tekintetben, hogy az EU-bna milyen biztonsági rendszerek valósulnak meg. Hozzátette, térségünkre a migrációs problémák a legjellemzőbbek. Füzesy István hangsúlyozta, a klaszter természetesen semmilyen állami feladatot nem vesz át, de céljuk a társadalom mindazon rétegeit elérni s aktivizálni, és e téren kifejtett munkájuk növelheti a biztonságérzetet. Példaként elmondta, ha egy multinacionális cég mindkét országban jelen van, és biztonsági szolgálatot is működtet, akkor a klaszter abban működhet közre, hogy ugyanaz legyen a szolgáltatási színvonal a határ mindkét oldalán.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.