Közélet

A „láthatatlan” szúnyogirtás – biológiai fegyver repülő helyett + FOTÓK

A „láthatatlan” szúnyogirtás – biológiai fegyver repülő helyett + FOTÓK

2012. június 15., péntek
A „láthatatlan” szúnyogirtás – biológiai fegyver repülő helyett + FOTÓK

Baktérium termelte fehérjét szórnak a város csatornáiba, holtágaiba, és élőcsapdás mérésekkel ellenőrzik a csípésszámot, ha ez eléri óránként a 30-40 darabot, bevetik a kémiai módszereket – idén még nem szállt a repülő. Portálunk meglátogatta a szúnyogvadászokat.

Szegeden és környékén a vízfelszínre és az ártérbe petézve szaporodnak a szúnyogok, de mivel nem volt árvíz idén, így utóbbi jelentősége csekély, ezért az egyéb állóvizeket, csatornákat kezelik a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. megbízásából a Szemp-Air Kft. munkatársai. „Épp a napokban volt csípésszámlálás, ilyenkor 20 percig áll kinn egy élőcsapda (ember), most maximum 4 db szúnyog szállt rá. Amint egy óra alatt a csípésszám eléri a 30-40 darabot, elindul a kémiai szúnyoggyérítés. Jelenleg 18 mérőponton végezzük az élőcsapdás mérést, minden nagyobb városrészben. Kemény megelőző terepmunka folyik már április óta, és attól, hogy a lakosság nem lát repülőgépet, a szúnyoglárvákat rendszeresen gyérítjük. A legfertőzöttebb víz, a Gyálai-Holt-Tisza úgynevezett Feketevíz szakasza. Olyan sikeres volt eddig a biológiai irtás, hogy csak néhány szúnyog jelentkezett csípésre ezen a ponton a minap” – nyilatkozta portálunknak egy baktói „kiszállás” alkalmával

Szepesszentgyörgyi Ádám

ökológus-biológus, aki feleségével

Gajda Zita

kutatóbiológussal együtt végzik azt a szakmai munkát, amely a hatékony biológiai védekezés alapját képezi.

A biológusok elmondták azt is, hogy egy baktérium által termelt fehérjét szórnak a vízre, amely specifikusan csak a csípőszúnyog lárváit pusztítja. A szakemberek eddig Szegeden 137 lehetséges lárvatenyésző vízteret térképeztek fel, ezek fertőzöttségét heti rendszerességgel vizsgálják 580 mintavételi ponton, idén eddig 20-25 helyen kellett végezni lárvagyérítést. De ezek száma hétről-hétre növekszik. Megtudtuk, hogy a határozások során egyre sűrűbben kerül elő a mocsári szúnyog. Ennek lárvája a nádszálba fúrja bele magát, és ott fejlődik augusztustól a következő év júniusáig (10 hónapig). Ezért a biológiai készítmény kevésbé hat rá, és lárvája sem mutatható ki a víztest vizsgálatakor. Makrai László, a környezetgazdálkodási kft. ügyvezetője a Városi Televízió Szegednek elmondta, hogy 2011 óta alkalmazzák szakszerűen ezt a hatékony, környezetkímélőbb és olcsóbb módszert. Mivel tavaly alig kellett repülőgéppel a kifejlett egyedeket irtani, így mintegy 40 millió forintot takarítottak meg a 2011-ben, s ezt a pénzt átcsoportosították az idei évre, ebből tudtak utakat kátyúzni. „A lakosság is sokat segíthet az irtás hatékonyságában, hiszen egy kisebb kerti tóban egy egész utca életét megkeserítő csípőszúnyog fejlődhet ki” – emelte ki a Szepesszentgyörgyi Ádám hozzátéve, hogy a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyfélszolgálatán, a Stefánia 6. szám alatt minden kerttulajdonos ingyenesen hozzájuthat a Culinex nevű tablettához, amely elpusztítja a szúnyoglárvákat. A http://www.szunyoggyerites.hu/szeged honlapon pedig van egy szegedi szúnyogos tenyészőhely bejelentő lap, ha valaki nagyobb feltételezett lárvatelepről tud, akkor azt megvizsgálja a biológus-szakértő házaspár.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.