Közélet

Fenntartható építészeti tervek a Holcim előadásában

Fenntartható építészeti tervek a Holcim előadásában

2012. május 11., péntek
Fenntartható építészeti tervek a Holcim előadásában

2012. május 10-én a Szegedi Tudományegyetem Kongresszusi Központjában rendezték meg a fenntartható építészetet népszerűsítő Öko-logikus Építészet konferenciasorozat idei utolsó előtti állomását.

A Holcim Hungária Zrt. részéről

Márta Irén

kommunikációs igazgató előadásában ismerhették meg az érdeklődők a világ legújabb fenntartható építészeti terveit, elképzeléseit, melyek a Holcim Awards for Sustainable Construction (Holcim-díj a Fenntartható Építészetért) építészeti világversenyen elismerésben részesültek. Márta Irén egy kisfilmet is bemutatott a közönségnek a már időközben megvalósult díjnyertes projektekről, úgy mint a svájci önfenntartó Monte Rosa menedékházról és a sevillai Metropol Parasol „gigantikus napernyőről”. Március 20-a és május 15-e között az Artifex Kiadó és a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) összesen 7 városban mutatja be szakértők segítségével a környezettudatos építkezés Magyarországon elérhető megoldásait. A korábbi kecskeméti, pécsi, győri, debreceni, budapesti illetve a mai szegedi rendezvényt követően még további egy városban, Balatonvilágoson hallgathatják meg az érdeklődők az előadásokat. A konferencia különlegessége, hogy a gyakorlatban használható, és a magyarországi körülményeknek megfelelő, komplett műszaki megoldásokat, konkrét elemzéseket és mintaterveket mutat be az érdeklődőknek. Erre az alkalomra

Ertsey Attila

, ismert környezettudatos építész irodája elkészítette a hazánkban is megvalósítható „Magyar ház 2020 mintatervet”, mely megfelel az Európai Unió 2020. évre megfogalmazott energetikai célkitűzéseinek. A kecskeméti Három Gúnár Rendezvényházban személyesen is lehetőségük volt az érdeklődőknek feltenni kérdéseiket a tervezőnek a mintatervvel kapcsolatban. A résztvevők számára emellett a konferenciát követően elektronikusan is hozzáférhetővé tették a Mintaterv dokumentációját.

A Holcim előadásából megismerhettük a legújabb fenntartható építészeti terveket, melyek a Holcim Awards világverseny regionális díjait elnyerték. Úszómedencévé alakított folyóág, élelmiszertároló központ az Északi-sarkon, középiskola passzív szellőzőrendszerrel Afrikában. Egymástól nem csak földrajzilag, de funkciójukban is oly távol álló építészeti elképzelések ezek, melyek a hazai közönség előtt eddig kevésbé voltak ismertek. „Célunk, hogy a Holcim Awards világverseny kapcsán megszületett fantasztikus, fenntartható építészet terveket a hazai szakemberekkel is megismertessük, és ezzel hozzájáruljunk a környezettudatos építészet hazai elterjedéséhez, minőségi fejlődéséhez.” mondta el Márta Irén. A Holcim úttörő szerepet játszik a fenntartható építészet hazai elterjesztésében, szakmai konferenciák állandó vendége. A vállalat 2005 óta rendez egyetemi előadássorozatokat és hosszú távú együttműködéseket igyekszik kialakítani az építész-képzésben résztvevő felsőoktatási intézményekkel. A Magyarországon végzett szemléletformáló munkájának elismeréseként nemrég rangos, nemzetközi díjat, European Excellence Awards-ot kapott a Holcim Hungária Zrt.

„Egyensúlyban tartható-e a kortárs építészet ökológiai, illetve design aspektusa? Le kell-e mondanunk az esztétikai szépről annak érdekében, hogy a jövő építészetét fenntartható, energiahatékony rendszerré alakíthassuk át? A svájci Holcim Foundation for Sustainable Construction projekt keretében építészeti tervek százai keresik a választ erre a kérdésre. Ennek a pályázatnak az egyik legfőbb tapasztalata, hogy a különféle régiók, különféle kulturális, gazdasági, tudományos lehetőségek nem válhatnak gátjává az építészeti kreativitásnak, illetve a szépre, harmóniára való törekvésnek.” Martinkó József építészkritikus.

Márta Irén 2012. szeptember 10-én 5 órakor a Szegedi Közéleti Kávéház vendége lesz, ahol napjaink fenntartható építészetének újabb csodálatos példáját mutatja be az érdeklődő közönségnek. Előadásában a kommunikációs igazgató beszélni fog Costa Rica-ról, a világ legboldogabb és legfenntarthatóbb országáról.

Holcim Awards for Sustainable Construction

A Holcim 2003-ban hozta létre a Holcim Foundation for Sustainable Construction-t, mely háromévente egy 2 millió dollár összdíjazású világverseny keretében díjazza a fenntartható építészet elvárásainak leginkább megfelelő elképzeléseket. A 2008/2009-es európai Holcim Awards verseny aranyérmese Janesch Péter és csapata lett „Négy negyed egy egész” című pályamunkájukkal. A nagyfokú hazai érdeklődést az is mutatja, hogy a 2011-es Holcim Award világversenyre 32 magyar pályázat érkezett, ennek is az egyharmada diákoktól.

Holcim Awards for Sustainable Construction

A Holcim Hungária Zrt.

A Holcim Hungária Zrt. Magyarország egyik vezető cement- és betongyártó, valamint kavicskitermelő vállalata, melynek 2010-ben elért nettó árbevétele 22,199 milliárd forint (IFRS) volt. Magyarországon a Holcim 565 főt foglalkoztat (2010.12.31-i adat). A társaság társadalmi felelősségvállalás területén végzett kiemelkedő tevékenységét 2009-ben a CSR Hungary díjjal, 2010-ben a Figyelő TOP 200 Társadalmi Elkötelezettség díjjal ismerték el. A vállalat 2011-ben rangos, nemzetközi díjat, European Excellence Awards-ot kapott a fenntartható építészetért folytatott szemléletformáló munkájáért. További információért, kérjük, látogasson el a www.holcim.hu weboldalra.

(X)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.