Komoly szigorítások lépnek hatályba áprilistól a közlekedésben a szabályértési törvény módosítása kapcsán, magasabbak lesznek a büntetési tételek, a visszaesőket akár elzárással is lehet majd büntetni. A szakértő szerint a változásokat egy hatékony ellenőrzőrendszernek kell kísérnie.
A december végén elfogadott szabálysértésekről szóló törvény 2012. április 15-től lép hatályba. Ez tartalmazza többek közt azt is, hogy 5 ezer, illetve 300 ezer forintra emelkedik a szabálysértések esetén kiszabható pénzbírságok legalacsonyabb, valamint legmagasabb összege. A rendőrség az összes szabálysértés esetén szabhatna ki helyszíni bírságot, amelynek mértéke 5 és 50 ezer forint közötti összegre változik, ismételt elkövetés esetén pedig 70 ezer forint is kiszabható lesz.
Kontrát Károly
, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára korábban kifejtette: a cél elősegíteni, hogy a bűncselekmények és szabálysértések száma csökkenjen - az elkövetők felelősségre vonása lehetőleg még a helyszínen, de legkésőbb az elkövetéstől számított 30 napon belül megtörténjen. Az új jogszabály szerint lehetőség lesz az elkövető meghallgatása nélküli határozathozatalra is, ha egyértelmű a tettenérés. A jegyző helyett a kormányhivatal lesz az általános hatáskörrel rendelkező szabálysértési hatóság. Átalakul a szabálysértés miatt kiszabható büntetések végrehajtásának rendszere is: aki nem fizeti meg a pénzbírságot, szabálysértési elzárással sújtható, ugyanakkor a pénzbírság közérdekű munkával is megváltható lesz. Bevezetik a szabálysértési visszaesést is: ennek értelmében az eredetileg elzárással nem büntethető szabálysértések esetén – kivéve a helyszíni bírságolást – ha hat hónapon belül legalább kétszer már felelősségre vontak valakit, akkor a folyamatban lévő cselekménye szabálysértési elzárással is fenyegethető lenne. A közlekedéssel kapcsolatos egyéb szabálysértések esetén, ha hat hónapon belül kétszer már történt felelősségre vonás, akkor a járművezetés szabályainak ismételt megsértése miatt járművezetéstől eltiltást is alkalmazni kellene.
A Magyar Autóklub főtitkárhelyettesét,
Lovas Károlyt
kértük, mondja el, hogy mi az általános tapasztalatuk a közlekedést érintő jogszabály szigorításokkal kapcsolatban. „Tudomásul kell venni mindenkinek, hogy a közlekedés veszélyes üzem, mindenkinek felelősséggel kell ebben részt vennie, és a szabálytalankodók ellen hatékonyan fel kell lépni. Két módon lehet rávenni a közlekedőket a szabályok betartására: egyrészről meg kell tanítani rá a jogosítványszerzéskor (kívánatos lenne például közlekedési etikát, morált is oktatni), másrészt, ha már valaki közlekedik, akkor éreznie kell, hogy ellenőrzik és szankcionálják, ha vétkezik” – mondta el portálunknak a főtitkárhelyettes. Úgy fogalmazott: az autósok ma úgy érzik, nem elég hatékony az ellenőrzés abban az értelemben, hogy a szabálytalankodástól eltántorítsa a sofőröket. „Ez nem azt jelenti, hogy sokkal több közúti ellenőrzésre lenne szükség, hanem úgy kellene kiszűrni a renitens autósokat, hogy ne legyenek a város útjain száguldások este nyolc után például. Ma már vannak olyan korszerű elektronikai megoldások – konkrétan kamerák –, melyek az autók megállítása nélkül rögzítik a szabálytalanságot. Ha az autóst hetente utoléri egy csekk, hogy gyorsan ment, záróvonalon haladt át stb., akkor az visszavetné a ’visszaesőket’ is” – fűzte hozzá a szakember. „Ha bizonyos büntetési tételek jelentősen megemelkedtek, ezekben az esetekben az arányosságra kell törekedni alkalmazásukkor, nehogy beigazolódjon az autósok félelme, hogy a jogalkotó költségvetést növelő forrásként kezdi alkalmazni a büntetéseket” – emelte ki. Lovas szerint amikor egy bírságot szigorítanak, lehet egy olyan hatása, hogy érezhetően javul a jog betartása eleinte, de eltelik fél év, és ha nem fut bele ellenőrzésbe az autós, akkor „nem látja, hogy kamera van a feje fölött, s ismét eleresztheti a gyeplőt”... „Igazságos, de egzakt bírság kell, amelyhez egy olyan ellenőrző rendszert kell párosítani, ami nem az autósok zaklatásának fokozását jelenti, a folyamatos közúti ellenőrzéseket, hanem az úgymond érezhető, de észrevétlen kontrollt” – zárta gondolatait az autóklub főtitkárhelyettese. Felkerestük a rendőrséget, hogy megkérdezzük, hogyan készülnek az új jogszabályváltozásra, várható-e majd az ellenőrzések fokozódása, lehet-e számítani eszközfejlesztésre. A megyei rendőr-főkapitányságtól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy mivel a jogszabály még nem hatályos, ezért a rendőrség e témában nem adhat felvilágosítást, forduljunk a belügyminisztériumhoz.
Az utca embere változatos véleménnyel és információkkal rendelkezik a szabálysértési törvény szigorításával kapcsolatban. A megkérdezettek nagyjából fele nem is hallott a szabályok szigorodásáról, illetve sokan csak részleteket ismernek belőle. Ellenzői a keresethez képest irreálisan magas összegnek tartják a büntetéseket, és sokan az elzárás lehetősége miatt is felemelték a hangjukat. „Teljesen nonszensz, de ezt sok más dologra is elmondhatnám, ami itt zajlik” – mondta el egy Szabadkai úton vezető sofőr. A hölgy, mivel hivatalos szervnél dolgozik, nem szerette volna nevével erősíteni a nyilatkozatát, azt azonban elárulta, hogy nem támogatja a szerinte már eddig is irreálisan magas díjak további emelését. „Az átlag magyar fizetések mellett egyszerűen nevetséges az ilyen mértékű emelés. Egy tipikus magyar családnak nagyon sokat jelentenek ezek a tíz- és százezrek, ráadásul a rendőrök se a tízmilliós Audit intik félre. Ezzel megint a kisember zsebéből húzzák ki a pénzt” – tette hozzá. Voltak azonban olyanok is, akik egyetértettek a szigorításokkal. Sokan közülük a saját tapasztalatból is tudják, hogy mit jelent egy be nem kötött biztonsági öv. „Nagyon is mellette vagyok, sőt azt se bánnám, ha tovább szigorítanák. Nem kell ahhoz száguldozni, hogy komoly baj legyen egy koccanásból, pláne ha még az öv sem védi az embert” – mondta egy kamionos, aki saját bevallása szerint már húsz éve rója az utakat, ez idáig azonban balesetet sem szenvedett, és bírságot sem kapott. „A legtöbb ilyen ütközést ráadásul a vétlen sínyli meg leginkább. Mindannyiunk érdeke, hogy a sofőr felelősségteljesen, tiszta fejjel és odafigyelve üljön a volán mögé. Más módon nem lehet elrettenteni az embereket, mint hogy kiforgatják a zsebeit” – emelte ki.
Dobó Csaba - Illés Attila
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.