Mintegy húsz szimpatizáns ledöntötte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) óbudai, Kunigunda úti épületénél az éhségsztrájkolókat körülvevő kordont csütörtök reggel - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.
Varju László
független országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció politikusa, aki
Lendvai Ildikó
és
Harangozó Tamás
szocialista képviselőkkel érkezett a helyszínre, csavarkulccsal kezdte meg a kordon bontását, miután országgyűlési képviselői igazolványát felmutatta, és így a biztonsági őrök átengedték a kordonok között. Ezt látva a szimpatizánsok és a kint rekedt éhségsztrájkolók ledöntötték az MTVA főbejárata előtt felhúzott kordon bal oldalát, majd elfoglalták az éhségsztrájkolóknak eredetileg kijelölt helyet. Az események láttán a biztonsági őrök az épületbe távoztak. Rendőri intézkedés a kordonbontásnál nem történt. Előzőleg a rendőrök ott voltak a helyszínen, igazoltatták a december 10-től éhségsztrájkot folytató
Nagy Navarro Balázst
, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének (TFSZ) alelnökét, és felszólították az éhségsztrájkolókat, illetve szimpatizánsaikat és a biztonsági őröket, hogy tartózkodjanak az erőszakos cselekményektől. A közmédia gyártóbázisánál december 24-én húzta fel a közmédia biztonsági szolgálata a kordont a székház egyik bejárata elé, ezt a kordont kezdte meg csütörtök reggel összehúzni, ezért az éhségsztrájkolók nem tudtak bejutni az általuk használt helyre. A teljes összezárást az egyik aktivista úgy akadályozta meg, hogy beült a résbe.
Lendvai Ildikó
szocialista országgyűlési képviselő, aki Varju László független országgyűlési képviselővel, a Demokratikus Koalíció politikusával és Harangozó Tamás szocialista képviselővel érkezett a helyszínre, az MTI-nek elmondta: tárgyaltak
Böröcz Istvánnal
, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójával és megnézték a papírokat, hogy milyen alapon történt a kerítés felhúzása. Lendvai Ildikó hozzátette: Böröcz István megmutatta a Millennium Média Kft.-nek, az ingatlan tulajdonosának, valamint a Strabag Zrt.-nek, az épület kezelőjének írt levelét, amelyben "kvázi felelősségre vonja őket" amiatt, hogy a biztonsági őrök nem lépnek fel kellő határozottsággal. A politikus közlése szerint a levélben a vezérigazgató azt írta, veszélyhelyzet áll fenn azáltal, hogy az éhségsztrájkolók, tiltakozók ott vannak a kapunál. Hozzátette: ez a levél felszólítja a Millennium Média Kft.-t és a Strabag Zrt.-t, hogy a biztonságiak állítsák helyre az eredeti állapotot, s békés és törvényes eszközökkel távolítsák el a jelenlévőket. Lendvai Ildikó elmondta, ők a vezérigazgatóval közölték: szerintük ez sérti a demonstrációs jogot. Hozzátette: azt a kérdést nem sikerült tisztázni, és arra Böröcz István és
Szabó László Zsolt
, az MTVA vezérigazgató-helyettese sem tudott választ adni, hogy ki állíttatta oda a kordont. A Strabag biztonsági emberei azt mondták nekik, hogy "a kerítést a tévé műszaki emberei húzták fel"- fűzte hozzá.
Steiner Pál
szocialista országgyűlési képviselő elmondta, tájékozódott a helyszínen, és az az álláspontja, hogy az egyesülési jog és a dolgozók érdekérvényesítési joga megelőzi a polgári törvénykönyvben szereplő birtokjogot. A politikus azt mondta, hogy élni fognak az országgyűlési képviselők számára biztosított jogokkal, így "kérdéssel, interpellációval fordulnak a megfelelő hatóságokhoz". Az LMP csütörtökön az MTI-vel azt közölte: továbbra is jogtalannak tartja a tüntetők elleni intézkedéseket és ezután is támogatásáról biztosítja őket. A közlemény szerint az éhségsztrájkolók hívták fel több LMP-s politikus figyelmét az eseményekre, ezt követően Barta János, a párt országos választmányának titkára azonnal a helyszínre sietett. "A Lehet Más a Politika elfogadhatatlannak tartja, hogy nemcsak az éhségsztrájkolókat, de a hozzájuk csatlakozó tiltakozókat is folyamatosan zaklatja, akadályozza az MTVA" - áll a párt közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.