A szegedi közgyűlésben a frakciók és képviselők közötti együttműködést egyik általunk megkérdezett politikus sem tartja igazán jónak. A Fidesz-KDNP-s Kalmár Ferencet, az MSZP-s Kozma Józsefet, illetve az LMP képviselőjét, Szentistványi Istvánt kértük évértékelésre.
„Az első félév legnagyobb eredményének azt tartom, hogy elfogadtunk egy új alaptörvényt, amely a sarkalatos törvények megalkotásának adott biztos fundamentumot. A nagy őszi hajrában – hiszen a két ünnep között is ülésezünk az Országházban – megszületik minden olyan rendelkezés, amely az ország új törvényi struktúráját biztosítja” – beszélt az országos helyzetről
Kalmár Ferenc
, a Fidesz-KDNP frakcióvezető-helyettese. „A görög válság begyűrűzött, Olaszországba, Spanyolországba, Portugáliába, Írországba s így lényegében egész Európába. Hogy a válság méreteit érzékeltessem el kell, hogy mondjam az első három országba – görögökhöz, Írországba és Portugáliába – eddig 50 milliárd eurónyi segítséget pumpált az unió és az IMF, Spanyolország és Olaszország talpon maradása érdekében jövőre 400 milliárd euróra lesz szükség. Ez előre vetíti, hogy strukturális reformokat kell végrehajtani az unión belül. Nekünk sikerült elkerülnünk ezt a válságot, az IMF-fel januártól folytatódnak a tárgyalások, ami egy biztonsági hálója lesz majd a gazdaságunknak. Örömteli az is, hogy a forint elleni támadást sikerült visszavernünk, ami viszont sajnálatos ebben, hogy a nemzeti bank nem segítette ebben a kormányt” – emelte ki a politikus.
„Túl van egyéves működésén az új összetételű szegedi közgyűlés, ahol egy jobboldali többséget vezet egy baloldali polgármester” – tért rá a politikus városunk politikai helyzetére. „Nem jött létre nagykoalíció és kissé döcögősen működött a közös munka, mi a szegediek érdekében kötöttünk kompromisszumokat, ilyen volt a 2011-es költségvetés elfogadása is ez év februárjában. A hosszú évek óta tartó építkezések oroszlánrésze elkészült, a 2-es villamos másfél év csúszással, ebből a szempontból kicsit fellélegezhetnek a polgárok. A jövőre ránk váró feladat pedig az, hogy az új önkormányzati törvényi közegben, hogyan tudjuk a szolgáltatásaink mellé tenni a finanszírozást” – összegzett Kalmár Ferenc.
Majd minden szegedit büszkeség és aggodalom tölt el
Kozma József
szerint. Az MSZP szegedi elnöke úgy látja, joggal lehetünk büszkék sok mindenre, ami a városban történt 2011-ben, emellett viszont okkal lehet aggódni is. „Egyrészt az ember aggódik azért, ahogy a kormányzat milliók zsebébe nyúl. Ezzel nehézzé tette ezt az évet, és majdnem kilátástalanná teszi a 2012-es esztendőt” – vélekedik a szocialista politikus.
A közgyűlésben, illetve a parlamentben egyaránt mindent meg kell tennie a képviselőknek a szegediek érdekében, Kozma szerint ez a jogos elvárása a lakosoknak. „Elvárható lett volna a kormánypárti parlamenti képviselőktől, hogy ne szavazzák meg az életünket gyökeresen felforgató jogszabályokat, mint például a munka törvénykönyvét vagy az önkormányzati törvényt.” Hozzátette, büszkeségre is van okunk, hiszen gyarapodott a város, ami az MSZP-s politikus szerint közös siker. „Voltak olyanok, akik úgy gondolták, hogy akadályokat lehet gördíteni az emberek közös öröme útjába, de aztán belátták, hogy a Mars tér esetében, a köztereink és a közösségi közlekedés fejlesztése kapcsán egyaránt érdemes inkább összefogni” – jegyezte meg. Kozma úgy véli, a lakosság az összefogást várja el a politikusoktól, ám ez szerinte nem működik, hiába diktálná ezt a józanész is. „Egyes egyedül ez az összefogás lenne az, ami kimenthetné Szegedet abból a csapdahelyzetből, hogy egyetlen képviselő kénye-kedvére szolgáltatnak ki városi cégeket. Érezni kellene annak a felelősségnek a súlyát, hogy csak az egyes ügyekben egymásra figyelve, egymást tiszteletben tartva lehet boldogulni ebben a szép városban” – hangsúlyozta. Az MSZP szegedi elnöke reméli, lesz e területen változás jövőre, úgy látja, ezt ki fogja kényszeríteni az élet is. „Az együttműködés legfőbb akadályát ma abban látom, hogy a fideszes és KDNP-s budapesti pártközpontok mást várnak el a szegedi képviselőktől. Úgy vélem, ez változhat 2012-ben” – jelentette ki Kozma József.
Sok szempontból kiábrándító évet hagyunk hamarosan magunk mögött
Szentistványi István
szerint. Az LMP politikus ezt uniós, hazai és helyi kontextusban egyaránt helytállónak tartja, s szerinte nem sokat lehet remélni 2012-től sem. „Az idei évet a dezillúzió jellemzi. A választások éve várakozásokkal teli volt például az új kormány intézkedési tekintetében, kiderült azonban, ha hamarabb nem is, mint idén, hogy csak nagyon kevesek élete lett jobb, ez hozta magával a kiábrándultságot, kijózanodást” – magyarázta az LMP-s önkormányzati képviselő. Szentistványi úgy látja, arra mindenképpen jó az idei és a 2012-es év, hogy a dolgok a maguk valóságában megmutatkoznak. „Ha valami jót kell mondanom, akkor ezt annak értékelem, hiszen látni fogja mindenki, hogy a politika miről szól helyi vagy akár országos szinten. Az embereket ez az eddiginél sokkal intenzívebb részvételre fogja sarkallni. Rá fognak jönni arra, hogy önszerveződésekre szükség van, mert a politikai rendszerektől nem várhatnak semmit.” Erre már vannak példák olyan országokban is, melyeket korábban a jóléti rendszer bázisainak tekintettek, mint például Olaszország vagy Spanyolország. „A változást csak az önszerveződések révén lehet kikényszeríteni” – érvelt a politikus, aki a szegedi helyzetet is ilyenképp látja. „Szegeden pont a patthelyzet adhat reményt, s lehetőséget arra, hogy bizonyos értelemben érdemi módon lehessen dolgokról beszélni. Három forgatókönyv van, az egyik gazdasági érdekek mentén történik, a Fidesz a Jobbik szavazatával többséget alkotva tudja érvényesíteni elképzeléseit. A másik, amire szintén volt pár példa, hogy a polgármester a Fidesszel meg tud egyezni valamiben” – magyarázta Szentistványi. A harmadik verzió, pedig amikor 1-2 képviselő „megmakacsolja magát”, s kiáll elképzelései mellett. Az LMP-s politikus reméli, jövőre több ilyen példa lesz erre a közgyűlés munkájában.
Varga Anna - Dobó Csaba
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.