Közélet

Jövőre 1400 milliárd forintnyi pályázati pénz az ÚSZT-ben

Jövőre 1400 milliárd forintnyi pályázati pénz az ÚSZT-ben

2011. november 12., szombat
Jövőre 1400 milliárd forintnyi pályázati pénz az ÚSZT-ben

A kormány alapjaiban változtatta meg a pályázati rendszert, hogy céljai szerint még több forrás legyen lehívható. Molnár Ágnes államtitkárt szegedi látogatása alkalmával kérdeztük arról, hogy a konkrét számok tükrében látható-e már pozitív változás.

„Az Orbán-kormány egy kaotikus, áttekinthetetlen, minden stratégiát nélkülöző fejlesztéspolitikai rendszert örökölt elődeitől. Az előző kormányokkal ellentétben mi nem engedhettük meg magunknak az ország kárára azt a luxust, hogy fenntarthatatlan beruházásokra vagy kevesek érdekeit szolgáló pályázatokra pocsékoljuk el a megmaradt forrásokat” – mondta el portálunknak

Molnár Ágnes

, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára – aki az

ELI-lézerprojekt konferenciáján

vett részt Szegeden –, kiemelve, hogy a korábbi káosz helyett most egységes stratégiai szemléletmód uralkodik.

Kevesebb adminisztráció, rövidebb elbírálás

„Ehhez azonban nélkülözhetetlen volt a fejlesztéspolitika gyökeres megújítása, amely azt a törekvést szem előtt tartva indult meg, hogy a rendszer egységes, átfogó stratégia és fókuszált fejlesztési célok mentén épüljön fel és működjön. Januárban indítottuk útjára az Új Széchenyi-tervet, amely világos stratégiai szempontok mentén, egységesen kezeli az uniós és hazai fejlesztési forrásokat, pénzügyi eszközöket és az országos célok megvalósítását szolgáló kiemelt beruházásokat” – hangsúlyozta az államtitkár. Hozzáfűzte: az Új Széchenyi-terv arra ösztönzi a pályázókat, hogy saját életképes, hosszú távon fenntartható üzleti terveik és ne a pályázatok terhére elszámolható költségek alapján pályázzanak. „Az új pályázati rendszer és eljárásrend mindemellett kevesebb adminisztrációval, rövidebb elbírálási határidőkkel jár, hogy minél gyorsabban, egyszerűbben juthassanak a forrásokhoz a pályázók” – emelte ki.

12 ezer pályázat az Új Széchenyi-terv keretében

„A számadatok szerint a fejlesztéspolitikai rendszer megújítása sikeres volt: az elmúlt egy esztendőben ugrásszerűen emelkedett a szerződött projektek száma, a lehívott források és a kifizetett támogatások összege megsokszorozódott” – felelt a politikus az adatokat firtató kérdésünkre, majd a konkrét számokra térve elmondta, hogy 2007 januárja és 2010. május vége között hetente átlagosan 103, most átlagosan 178 támogatói szerződés megkötésére kerül sor. A kifizetések heti átlaga pedig 5,5 milliárd forintról a négyszeresére, 21 milliárd forintra nőtt. „Az Új Széchenyi-terv keretében összesen több mint 12 000 pályázat érkezett be. Ebből közel 4500 pályázat esetén már a támogatói döntés is megszületett közel 192 milliárd forint értékben. Csak az elmúlt héten 417 pályázat érkezett be az Új Széchenyi-terv kiírásaira, és 153 esetben született támogatói döntés” – sorolta az adatokat Molnár Ágnes. „Ahhoz, hogy a Magyarország számára rendelkezésre álló teljes támogatási keretet felhasználhassuk, különös figyelmet kell fordítanunk a forráskihelyezés szabályosságra és a kifizetések tempójára. A kormány mind a két területen óriásit lépett előre az előző kormányzati ciklus gyakorlatához képest. Az Új Széchenyi-terv projektjei esetében valamennyi eljárásrendi kategóriában tartjuk a rövid döntési és a szerződéskötési határidőket, és gondoskodtunk arról, hogy a folyamatba épített ellenőrzés révén valamennyi eljárási cselekmény jogszerűségét időben lehessen ellenőrizni. 2012-ben az Új Széchenyi-terv keretében lehívható közel 1400 milliárd forint hozzájárul az ország megújításához, a gazdaság fejlesztéséhez és a társadalom megerősítéséhez” – így az államtitkár.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.