Közélet

A cégek többsége nem támogatja a kötelező bérkonvergenciát

A cégek többsége nem támogatja a kötelező bérkonvergenciát

2011. november 22., kedd
A cégek többsége nem támogatja a kötelező bérkonvergenciát

A kötelező bérkonvergenciával a vállalatok több mint kétharmada egyáltalán nem ért egyet, durva beavatkozásnak tartják stratégiai döntéseikbe, költségeikbe, s akkor sem támogatják, ha az állam egy részét vagy teljes egészét kompenzálná - derül ki a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) által félszáz kölcsönvevő cég körében végzett felmérésből.

A kutatás szerint a minimálbér bejelentett 78 ezer forintról 92 ezer forintra történő emelése, valamint a garantált bérminimum emelkedése valamennyi válaszadó cégre hatással lesz: a vállalatok körülbelül egyötödénél a létszám legalább 70 százalékánál szükséges a módosítás, s további 15-20 százaléknál az állomány 40 százalékának kell jelentősen bért emelni: átlagosan minden második dolgozó után többletköltséget jelent jövőre. Az emeléssel a cégek 2,7 százaléka ért egyet, ami a szövetség szerint elenyésző arány. A közlemény szerint a válaszadók 56,5 százaléka jelezte, hogy a minimálbér és garantált bérminimum tervezett megemelését, a körülbelül minimum 20 százalékos bér-, járulékemelkedést egyáltalán nem tudja kigazdálkodni. Nincsen rá kerete, ezért a következő lépéseket teszik majd: 30,4 százalékuk leépíti a létszámot, 30,3 százalékuk béreket csökkent, 15,2 százaléka elhalasztja az esedékes létszámfelvételeket. További 24,1 százalék nem csökkent létszámot és bért, azaz nem hoz drasztikus intézkedést.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.