Közélet

Lakás kiadó! – De kinek és hogyan?

Lakás kiadó! – De kinek és hogyan?

2011. július 19., kedd
Lakás kiadó! – De kinek és hogyan?

Hetek kérdése, hogy nyilvánosságra kerüljenek a felvételi ponthatárok. Izgalmas időszak ez a fiatalok körében: van, aki a városba költözhet, hogy a Szegedi Tudományegyetemen megkezdje tanulmányait, sokan pedig a diplomát átvéve más városokban próbálnak szerencsét. Albérletet fizetni sosem „jó üzlet”, de a legtöbb, kollégium nélkül maradt diák számára az egyetlen megoldás.

Az iskolakezdés közeledtével gombamód szaporodnak a kiadásra váró albérletek. Az SZTE-s diákok töredéke kerül csak kollégiumba, sokan pedig nem is szívesen választanák a szoros együttéléssel, sokszor erős kompromisszumokkal járó állami finanszírozású szállást. Rájuk a városszerte meghirdetett, kiadó lakások egyike vár, azonban sokszor ez sem egy leányálom. Általában mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy modern, jól felszerelt lakásért.

Nem csak a pénz számít

„Átlagosan egy 50 négyzetméteres lakás 40-80 ezer között bérelhető. Nem mindegy persze, hogy hol van, milyen felszereltségű, maga a ház milyen állapotú és mikor épült” – árulta el nekünk

Kis-Jakab Réka

ingatlan tanácsadó. Az Ingatlan Café Szeged munkatársa szerint ugyan vannak népszerű városrészek, ahol várhatóan a lakások árai is magasabbak, az albérletet keresőknek mégsem csak ezeket ajánlják. „Kiadhatatlan lakás nincsen, mert a bérlők igényei is változóak. Az egyetemista fiatalok közel szeretnek lenni a belvárosi pezsgéshez, és az iskolákhoz, de a családosoknál inkább a csendesebb, zöldövezeti lakások a népszerűek. Igazából a város összes részébe el lehet helyezni embereket, és a pénz tényleg csak az egyik tényező. Főleg, mert Szegeden nincsenek olyan mértékű különbségek a bérleti díjak között. Inkább a lakások minősége dominál – a bútorozottsága, felújítottsága –, mint az elhelyezkedése.” Egy rövid internetes kutatómunkával könnyen kideríthető, hogy melyek a legfelkapottabb lakórészek Szegeden. Elsősorban az Egyetem utca, illetve a TIK köré szeretnek csoportosulni a diákok, az Alföldi utca másfél szobás lakásai néha már kollégiumi hangulatúak. Népszerű a Tisza Lajos körút, valamint a Dugonics tér környéke is, hiszen innen a város szinte összes pontja könnyedén megközelíthető. A Szeged szívének számító Széchenyi tér, illetve a Kárász utca lakásaiért sokszor bútorozatlanul is százezer feletti összeget kérnek. Sokan költöznek a híd túloldalára is: Újszeged a kollégiumok, sportlétesítmények, és egyetemi épületek miatt tele van fiatallal, akik a belváros viszonylagos közelsége mellett a zöldövezetet is élvezhetik.

Kutyával, gyerekkel nehezebb

Az ingatlan iroda albérletet keresőkkel és kínálókkal is egyaránt foglalkozik, különböző igényeknek kell azonban mind a két esetben megfelelni. „Sokszor kell az albérlethez is igazítani a bérlőket: aki bérbe ad, annak általában már van tapasztalata, és ez alapján dönti el, hogy kit, illetve mit szeretne. Legtöbbször a háziállatoktól, a bent dohányzóktól féltik a lakást, de akadt olyan is, aki külföldit, vagy gyerekes családot nem szeretne albérlőnek. Bizonyos ügyfelek néha egészen különös feltételeket szabnak, ilyenkor azért megpróbáljuk lebeszélni őket erről” – tette hozzá Kis-Jakab Réka. Az albérlet szó hallatán a legtöbb embernek egy szerény berendezésű garzonlakás jut eszébe lomtalanításra érett, öreg bútorokkal. „Szerencsére egyre inkább az új lakások a kelendőek” – magyarázza az ingatlan tanácsadó. „Ez a 'tegyük be a nagymama bútorait, jó lesz még az a bérlőnek'-séma már egyre kevésbé megy. Nem azért bérel valaki lakást, mert igénytelen. Új, tiszta bútorokkal sokat lehet javítani a komfortérzeten akkor is, ha nincs teljesen felújítva. A belvárosi, nagy belmagasságú lakásoknál pedig a rezsiköltségek lehetnek problémásabbak, igaz itt a megfelelő nyílászárókkal sokat lehet javítani a helyzeten” – teszi hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.