A Fidesz kezdeményezni fogja, hogy a parlament alkotmányügyi, valamint számvevőszéki bizottsága vizsgálja meg, hogy a jelenlegi jogszabályi környezet lehetőséget ad-e az államadósság növelése esetében a jogi következmények és felelősség megállapítására - jelentette be Szijjártó Péter újságíróknak csütörtökön.
A fideszes politikus hozzátette: ha nem, kérni fogják, hogy a két testület gondoskodjon arról, hogy "a jövőben ez így legyen". Mint mondta, erre különös alkalmat ad - az adósságféket is magában foglaló - új alaptörvény elfogadásából adódó jogszabály-alkotási kötelezettség. A 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság a politikai mellett a jogi felelősség megállapítását is szükségesnek látja, az erről szóló jelentés elfogadása vasárnap történhet meg - jelezte az albizottság alelnöke.
Szijjártó Péter
megerősítette azt az álláspontját, hogy a szocialista kormányok rossz gazdaságpolitikai döntései vezettek az államadósság drámai mértékű megnövekedéséhez, ezzel az előző kabinetek bűnt követtek el, amelynek következményeit minden magyar ember, család ma is viseli. A felelősök között, kérdésre válaszolva, név szerint említette
Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc
és
Bajnai Gordon
volt kormányfőket. Szerinte az akkori pénzügyminiszterek felelőssége is megkerülhetetlen. Jelezte, azért fordultak az illetékes parlamenti testületekhez, mert összetett jogi kérdésről van szó: múltban elkövetett, de hosszú távú hatásokkal járó bűnről. A nemzeti vagyon gyarapítása a kormány fő célkitűzése - szögezte le a kormányfő szóvivője az állami tulajdonban lévő Mol-részvények egy részének esetleges eladását firtató újságírói kérdésre, közölve azt is, nem tud eladási szándékról.
A Jobbik egyetért azzal a kormánypárti szándékkal, hogy a az államadósság növelése kapcsán lehetőség legyen a jogi következmények és felelősség megállapítására - mondta kérdésre válaszolva
Z. Kárpát Dániel
csütörtökön. Leszögezte: a Jobbik tökéletesen egyetért azzal, hogy jogi lépések kellenek és büntetőjogi felelősséget kell megállapítani a kérdésben. Az ellenzéki párt szerint ugyanakkor nem csak az elmúlt kilenc évből nyolcra kell ezt megtenni, "hanem az Orbán-kormány felelősei is jussanak oda ahova valók. Azonnal be a cellába azokkal, akik felelősek azért, ami Magyarországgal történt." A Jobbik szerint egyetemes felelősségre vonás kell, mert bár vannak eltérések a felelősség mértékében, de az elmúlt 21 év kormányai mind tehetnek az ország eladósodásáról.
Az LMP politikai és jogi nonszensznek tartja, hogy Szijjártó Péter "börtönnel fenyegetett meg korábbi kormányfőket". Szerintük a politikus kezdeményezhetné fideszes önkormányzati vezetők és saját főnöke felelősségre vonását is.
Vágó Gábor
, az LMP országgyűlési képviselője csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: demokráciákban csak a választók ítélkezhetnek a politikusok fölött, ha azok nem követtek el köztörvényes bűncselekményeket. Az LMP-s képviselő szerint Szijjártó Péter ötlete következetlen is. Miért nem kezdeményezi rögtön azon fideszes önkormányzati vezetők meghallgatását, akik az elmúlt öt évben csődbe vittek, vagy csőd közeli helyzetbe sodortak több tucat magyar önkormányzatot? - tette fel a kérdést. Vágó Gábor arra is választ vár, hogy miért nem indítványozza az egykulcsos adó, illetve a "nyugdíjeinstandolás" felelőseinek felelősségre vonását. A képviselő közleményében arra szólította fel "
Orbán Viktor
magyar hangját", hogy "befolyását ne politikai és jogi nonszenszek népszerűsítése, hanem a hibás gazdaságpolitikai irány megváltoztatása érdekében vesse be".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.