A Lehet Más a Politika szegedi szervezete levélben válaszol Botka László polgármester 2011. április 27-i felhívásra, melyben a polgármester a képviselőkhöz fordult, mert a városi cégek üzleti terveinek elfogadásakor egy potenciálisan 500 millió forintos „rés” keletkezett a város költségvetésében. Az LMP-s reakció alább olvasható.
LMP-s javaslatok SZMJV 2011-es költségvetésének egyensúlyba hozatalára
2011. április 27-én a Polgármester felhívással fordult a képviselők felé, mert a városi cégek üzleti terveinek elfogadásakor egy potenciálisan 500 millió Ft-os „rés” keletkezett a város költségvetésében. Az alábbiakban az LMP helyi szervezetének ezzel kapcsolatos állásfoglalását olvashatják.
Alapvetésül
a következőket szeretnénk leszögezni.
- Álláspontunk szerint azzal, hogy a Fidesz röviddel annak elfogadása után felrúgta azt a költségvetést, amelyet a párt szinte teljes frakciója kicsivel korábban elfogadott, ténylegesen veszélyezteti a 2011-es költségvetés fenntarthatóságát és a város pénzügyi stabilitását. Ezért a fideszes képviselőknek vállalniuk kell(ene) a felelősséget.
- Ugyanakkor ez önmagában nem ad okot arra a demagóg médiapolitikai marketingfogásra, amelyet ezzel kapcsolatban a Polgármester alkalmaz, és amelynek értelmében rendkívüli pénzügyi helyzetről beszél. Ennek oka kettős. Egyrészt az utóbbi évek átgondolatlan beruházási politikája következtében sajnos a város kapcsán e nélkül az 500 millió Ft-os összeg nélkül is egy adósságspirál veszélye látszik kibontakozni, egy felelős Polgármesternek pedig ezért vállalnia kell(ene) a felelősséget, nem pedig másra hárítania azt, ahogyan arra alkalma adódik. Másrészt az 500 millió Ft elvonás nem indokol azonnali rendkívüli pénzügyi helyzetet, mivel ez a költségvetésben az év végéig igényel korrekciót.
- Végül pedig tarthatatlan számunkra a Polgármester azon javaslata, amelynek értelmében a jelenlegi társadalmi helyzetben a keletkezett 500 milliós költségvetési hiányt szociális, oktatási, kulturális stb. elvonásokkal kezelné.
A Fidesz és a Jobbik döntése által keletkezett 500 millió Ft-os költségvetési hiány tehát valós probléma Szeged számára, de nem indokolja a Polgármester által kihirdetett rendkívüli pénzügyi állapotot, médiahadjáratot, különösen pedig a további szociális és egyéb elvonásokat.
Az LMP szegedi szervezete a helyzet kezelése érdekében átgondolt, felelős cselekvést vár el, nem pedig hasraütésszerű médiahadjáratot, aminek érdekében konkrétan pedig az alábbi intézkedéseket javasoljuk:
- Az elmúlt 20 évben azt tapasztaltuk, hogy a közpénzek elherdálásnak, saját zsebbe történő átlapátolásának legjobb eszközei a közpénzekre vonatkozó tanácsadói szerződések voltak. (A teljesség igénye nélkül itt csak a BKV-t, illetve Papcsák Ferenc nevét említenénk meg.) Ennek következtében javasoljunk, hogy a Polgármester a Polgármesteri Hivatal segítségével készítsen egy kimutatást az Önkormányzat, az intézmények, a Polgármesteri Hivatal, valamint a 100 %-os önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok 2011-es költségvetési évet érintő tanácsadói szerződéseiről, amely tartalmazza mindazon információkat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a képviselők és a város közvéleménye dönthessen arról: vajon tényleg indokoltak-e a tanácsadói szerződések.
- A fenti okok miatt javasoljuk továbbá, hogy készüljön kimutatás az önkormányzat többségi tulajdonában lévő gazdasági társaságok 2011-es költségvetési évet érintő tanácsadói szerződéseiről az 1. pont szerinti tartalommal.
- Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy Szegedena lakosok érdemi tájékoztatása, illetve döntésekbe történő bevonása helyett az Önkormányzat a lakosság tájékoztatását silány minőségű, egyoldalú, a városvezetést és a Polgármestert ajnározó propagandakiadványokon keresztül valósítja meg. (Ennek minősített esete a „Szegedi Tükör” című kiadvány.) Emiatt azt javasoljuk, hogy készüljön kimutatás az Önkormányzat, az intézmények, a Polgármesteri Hivatal, illetve a 100 %-os önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok valamennyi kommunikációs (vagy ilyen elemet tartalmazó) szerződéseiről, valamint valamennyi hatályban lévő nettó 1 M Ft/év (ill. nettó 83.000 Ft./hó) feletti szerződéseiről az 1. pont szerinti tartalommal.
Meggyőződésünk, hogy ezen információk nagyban segíthetik a szegedi képviselőtestületet abban, hogy ne megint a legrászorulóbbakon „verje el a port”, hanem fenntartható megtakarításokat eredményező költségvetési korrekciót hajtson végre a valóban felesleges költségek (előre is mutató) lefaragásával. E három javaslatot egyébként Málovics György révén a Pénzügyi Bizottságban is előterjesztettük, és a Bizottság – befogadva a Bizottság egyik szocialista tagjának módosító indítványát is – javaslatunkra elfogadott egy határozatot, amivel május 20-ig bekéri ezen adatokat. A fentiek mellett javasoljuk még az alábbiakat:
- A 2011. évi költségvetés tartalmazza a parkolási közszolgáltatással kapcsolatos ráfordításokat, amelyek a Szegedi Közlekedési Kft. működési támogatásában és a parkolási üzletág költségei előirányzaton jelennek meg 504.960 ezer Ft összegben. Ez a több mint félmilliárd Ft-os összeg első látásra eléggé magasnak tűnik, így mindenképpen indokolt lehet ennek átgondolása, részletezése, és az ezzel kapcsolatos költségmegtakarítási lehetőségek tisztázása.
- A legutóbbi közgyűlés elé terjesztett "A pályázatok közgyűlési döntést igénylő kérdései" című előterjesztésben a Dorozsmai Nagybani Piac Üzemeltető Kft. 2010-ben 3 pályázati projekt kidolgozását tűzte ki célul, amelyeket a közgyűlés elfogadott. Az egyik pályázati projekt az Új Magyarország Fejlesztési Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) támogatási rendszeréhez - GOP-3.2.1 pályázati konstrukcióra - „Dorozsmai Nagybani Piac regionális logisztikai központjának infrastrukturális fejlesztése” címmel került benyújtásra. A projekt célja a Dorozsmai Nagybani Piac által nyújtott logisztikai szolgáltatások számának növelése és minőségének javítása. A tervezett tevékenységek közt szerepel 1 db 3 tonna teherbírású targonca és 1 db 1 tonna teherbírású elektronikus lapmérleg beszerzése, telekhatáron belüli csapadékvíz elvezető rendszer felújítása, kerítés építése, 6 db asztali számítógép és hozzá kapcsolódó szoftverek beszerzése és honlap fejlesztése, piacra jutás támogatása, 2 db nemzetközi vásáron történő megjelenés, nyomtatott sajtó-, rádió, televíziós megjelenés, sajtóközlemények, kiadvány, valamint humán erőforrás fejlesztés német és román idegen nyelvi képzés révén. A projekt összköltsége nettó 131.066.095 Ft. Ebből az igényelt pályázati támogatás összege 51.010.924 Ft, a saját erő 80.055.171 Ft. A támogatás aránya: 38,92 %. E beruházás kapcsán azt gondoljuk, hogy a Dorozsmai Nagybani Piac körüli anomáliák, valamint a magas önrész miatt mindenképpen érdemes átgondolni, hogy nem érdemes-e e beruházásból a városnak kihátrálnia.
Javasoljuk tehát Botka Lászlónak, hogy ahelyett, hogy újfent a rászorulóktól venne el a Fideszre mutogatva, mérlegelje a fenti lehetőségeket, amelyek érdemi, fenntartható megtakarítást eredményezhetnek Szeged számára. A fideszes képviselőket pedig felszólítjuk, hogy felelősségük tudatában gondolják át a fenti javaslatokat, ha már ezt a költségvetési helyzetet előidézték. Szeged, 2011-05-09 A Lehet Más a Politika helyi csoportjának nevében: Szentistványi István