Technikailag új elemei is lesznek az idei, októberi népszámlálásnak. Végh Zoltán, a KSH Szegedi Igazgatóság vezetője portálunknak elmondta, hogy interneten is be lehet küldeni a kérdőívet, illetve mindenki maga is kitöltheti a postai úton kézbesített nyomtatványokat. Az első eredmények publikálása jövő év első felében várható.
A kormány 2009 októberében döntött arról, hogy 2011 októberében népszámlálás lesz Magyarországon. A népszámlálás során az adatszolgáltatás a természetes személyek, a lakások, valamint az intézetek bizonyos adatköreinek összeírására terjed ki. Népszámlálást tízévenként tartanak az ENSZ ajánlásai, illetve uniós előírások alapján törvényalkotói kezdeményezésre. „Korábban kizárólag számlálóbiztosok járták végig az országot, ezzel szemben idén interneten is mód nyílik arra, hogy saját magukról, például lakásukról és az ott tartózkodó személyekről kérdőívet töltsenek ki az emberek. Újdonság továbbá, hogy papír alapon saját maguk is kitölthetik a nyomtatványokat a lakosok” – jelentette ki
Végh Zoltán
, a Központ Statisztikai Hivatal (KSH) Szegedi Igazgatóságának vezetője. Mint megtudtuk, a párhuzamosságok elkerülése érdekében egyből regisztrálják az online kitöltést, így elkerülhető, hogy valaki kétszer kerüljön be az adatbázisba. „Arról nincs információnk, hogy például a Kossuth utca 2. szám alatt nyolc ember lakik vagy csak kettő. Vélelmezzük azonban, hogy fegyelmezettek az állampolgárok, s felelősen állnak ehhez a feladathoz, felismerik, hogy erre nagy szüksége van az országnak ahhoz, hogy képet alkosson saját magáról, az itt élő emberekről. Ezt semmi más nem pótolja” – fogalmazott az igazgató. Standard kérdéskörök vannak az ENSZ ajánlása és az uniós előírások alapján. Fontos tudni, hogy valamennyi EU-tagállamban idén vagy jövőre lesz népszámlálás, és ahhoz hogy összehasonlíthatóak, összesíthetőek legyenek az információk, hasonló tartalmú, módszertanilag egységes kérdéseket kell feltenni a különböző országokban. Kuriózumnak számító új kérdés nem lesz, s akárcsak korábban, most sem kell válaszolni az úgynevezett szenzitív kérdésekre, vagyis a vallási és etnikai hovatartozásra, továbbá az egészségi állapotra vonatkozókra. „Vannak olyan kérdések, melyek fájdalmunkra kimaradnak, így például az írni-olvasni tudás. Korábban ez hazánkban nem volt probléma, de tapasztaljuk az oktatási rendszertől származó információkból, hogy ezt is érdemes lenne megkérdezni” – véli Végh Zoltán. Nem akarják a lakosságot nagyon leterhelni, így terjedelmi korlátok miatt is kimarad néhány, egyébként a szakemberek szerint fontos kérdés. Az írni-olvasni tudáson kívül a villamos energiával való ellátottság sem fog szerepelni a kérdések között. „Hiába beszélünk ugyanis teljes villamosításról, előfordul, hogy kikapcsolják a szolgáltatást, mert az emberek nem tudják kifizetni a számláikat, vagy külterületen ki sem építették a rendszert. Mindez azonban nem csorbítja a népszámlálási adatok értékét” – tette hozzá. Az összeírás mintegy 15 milliárd forintba kerül. A tervek szerint optikai leolvasóval dolgozzák fel majd a kapott adatokat, ami meggyorsítja a feldolgozást, így a jövő év első felében publikálni tudják a kapott információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.