Közélet

Hazánkban nincs veszély a japán atombaleset miatt

Hazánkban nincs veszély a japán atombaleset miatt

2011. április 3., vasárnap
Hazánkban nincs veszély a japán atombaleset miatt
Magyarországon számos intézmény ellenőrzi koordináltan és folyamatosan a levegő radioaktív összetevőit – áll az Országos Atomenergia Hivatal közleményében. A mintavétel speciális berendezéseken történik, amelyek hosszú időn, napokon keresztül szívják át a környezetből a levegőt erre a célra készített szűrőkön. A szűrőket ezután kiveszik a berendezésből és szintén hosszú mérési idővel, érzékeny detektorral mérik a mintából érkező sugárzást. Hazánkban hat helyen mérik a sugárzási szinteket. A Paksi Atomerőmű Zrt. két mintavételi ponton, az atomerőmű 3 km-es körzetében és a Dunaföldváron lévő műszereit használja. Az Országos „Frédéric Joliot-Curie” Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet budafoki telephelyén, az Isotoptech Zrt. Debrecenben, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Radioanalitikai Referencia Laboratóriuma a budapesti, Fogoly utcában, valamint a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. püspökszilágyi telephelyén működnek sugárzásmérő és rögzítő készülékek.

Elenyésző sugárzási szint

A jelenleg mért jód-131 aktivitás-koncentráció értékek meghaladták az érzékenységi határt, ám mértékük nem haladja meg a hazánkban az orvosi diagnosztikai célú jód izotópok gyártásából és felhasználásából alkalmanként mérhető értéket. Az ilyen mértékű sugárzás semmilyen kockázattal nem jár sem az emberekre, sem a környezetre nézve. Ezt alátámasztják az országos környezeti sugárzásellenőrző rendszer dózisteljesítmény adatai is, amelyeken semmilyen mértékű emelkedés nem tapasztalható.

Legfrissebb helyzet Fukusimában

A Fukusima Daiicsi atomerőmű 1-4. blokkok reaktortartályaiba továbbra is friss vizet tudnak juttatni, így a hűtésük megoldott. Az elmúlt időszakban 1., 3. és 4. blokkok pihentető-medencéinek hűtését betonszivattyúval, a 2. blokki pihentető-medence hűtését egy ideiglenesen telepített szivattyúval oldották meg. A 2. és 3. blokkon befejezték a kondenzátorokban tárolt víz átszivattyúzását egy másik tárolótartályba, így meg tudják kezdeni a turbinacsarnokok padlóján összegyűlt szennyezett víz átszivattyúzását a kondenzátorokba. A szombati nap folyamán kísérleti jelleggel, több mint egy órán keresztül permeteztek a telephelyen lévő – a kiégett üzemanyagok tárolására szolgáló létesítmény környezetében található – nagyjából 200 m2-es területet vízben oldott szintetikus gyantakeverékkel, a radioaktív anyagok terjedésének megakadályozása céljából. Az elhárítási munkákban résztvevő dolgozók közül eddig 21 fő kapott 100 milliSv-nél nagyobb, azonban egyetlen dolgozó sem kapott a rájuk vonatkozó határértéket (250 mSv) meghaladó dózist.

Négy tartományban vezettek be korlátozásokat

Az óceánból vett vízminták aktivitása továbbra is magasabb a normál értéknél. A közreadott adatok alapján az erőműtől 10-30 km távolságban mért mintákban a maximális jód-131 és cézium-137 izotópkoncentrációt március 23-án és 24-én mérték. A japán hatóság beszámolója alapján két esetben találtak cézium-137 izotópot a tengerből származó élelmiszerekben, de a koncentrációk mértéke a megengedett határérték alatt volt. Március 30-án Japán négy tartományában vezettek be élelmiszerkorlátozást. Fukusimában, Ibarakimában, Tocsigiban és Gunimában korlátozták a leveles zöldségek, a fehérrépa, a nyers tej fogyasztását és forgalmazását, azonban április 1-jétől az ivóvíz-fogyasztás korlátozást feloldották. Ez alól csak négy település kivétel – mind a négy Fukusima tartományban van –, ahol a csecsemőknek nem ajánlják a csapvíz fogyasztását.

Összeállította: Illés Tibor

(Forrás: Országos Atomenergiaügyi Hivatal)
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.