Az idei évben új vezetővel, új szemlélettel készül a szúnyogártalom ellen a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft.: Makrai László biológus végzettségű ügyvezető igazgatója vezénylésével megtartották első, nyitó értekezletüket, hogy kellőképpen felkészülhessenek az elmúlt évihez hasonló nagy küzdelemre a szúnyogokkal szemben.
A sereg, aki kész a város lakóinak kényelme érdekében a szúnyogok ellen harcolni, kiegészült
Szepesszentgyörgyi Ádám
entomológus szakértővel, illetve
Gajda Zita
biológussal, aki a nonprofit kft. segítségére lesz a biológiai védekezés kialakításában, a lárvatenyésző helyek feltérképezésében. Hosszú időnek kell eltelnie mire, olyan állapotba kerül a biológiai védekezés, hogy látványos eredményeket produkáljon, de már elkezdődik az alapozás.
László Gyula
entomológus szakértő folyamatos mintázással, a monitoring hálózat koordinálásával és a vegyszerek bevizsgálásával, már az elmúlt évi tapasztalatokkal kész a csapat élére állni és a hatékony munka érdekében tudását ennek szolgálatába állítani. Az új igazgató szándéka a biológiai védekezés irányába eltolni a gyérítést amelyhez viszont pontos lárvatenyésző-helyfelvétel szükséges. Kidolgozásra kerül egy olyan térinformatikai rendszer, amely nagy felbontású légi, illetve műholdfelvételek feldolgozásával segíti a lárvatenyésző helyek követését és figyelemmel kísérését, hisz nagyon sok múlik az első biológiai beavatkozáson, egy ilyen csapadékos év után, és bizony az idei év eleje sem szűkölködött csapadékban. Jelentős belvizek alakultak ki, víz alatt vannak az árterek, mocsarak, nádasok. A lárvafejlődés most várhatóan április elején indul meg, ha az időjárás a maihoz hasonlóan meleg lesz, és a vizek felmelegednek 10-12 fokra - ez az ideális a lárvák fejlődéséhez. Ezt szem előtt tartva készülnek a környezetgazdálkodásnál, a kivitelező Szemp-Air Kft. ügyvezető igazgatója
Szabó Péter
, mint kivitelező segítségével, aki 7 géppel akár egyszerre tudja az egész várost kezelni mind földi és légi, mind kémiai és biológiai technológiával.
A beavatkozásokhoz szükséges vegyszerek rendelkezésre állnak és minden kijuttatás előtt nagyító alá kerülnek majd, illetve utólag is a helyszínen kontrollálják a hatásukat. Fontos, hogy megpróbálnak a környező településekkel együttműködve dolgozni, hiszen ez elengedhetetlen, a szúnyogok olyan fészkeinek felszámolásához, amelyek a lárváknak ideális fejlődést biztosítanak. Az áttelelő fajok már fel-feltűnnek, rakják a petéiket, de nem mind csípőszúnyog faj. A domináns fajok nem válogatnak élőhelyben, Szeged összes felmelegedő sekély vizeiben képesek petét rakni. A kis számú kifejlett populáció által rakott lárvát fogja kezelni egyelőre a csoport. A tervekben szerepel az ATIKÖFE felkeresése, hogy engedélyezze a sándorfalvi nádasos rész biológiai kezelését, Fehértó északnyugati sarkát, hiszen onnan, olyan jelentős szúnyogártalom jön a korábbi évek tapasztalatai alapján, hogy szükséges lenne beavatkozni mihamarabb. Revízió alá kerülnek az eddigi lárvatenyésző helyek és újakkal egészítik ki, Szepesszentgyörgyi Ádám és Gajda Zita munkájának köszönhetően. Ugyanakkor az eddig 18 mérőponttal működő monitoringhálózat is – mely ilyen szervezetten csak néhány városban működik - reformáláson esett át, és újabb két terület került be a szükséges csípőszúnyog-ártalom vizsgálatába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.