Közélet

Merre tartanak az ügyészek s bírák – Bartók vagy jéggyár?

Merre tartanak az ügyészek s bírák – Bartók vagy jéggyár?

2010. november 25., csütörtök
Merre tartanak az ügyészek s bírák – Bartók vagy jéggyár?

A megyei és városi bíróság Széchenyi téri épületének felújítását és az itt működő szervezetek szétköltöztetését, már évek óta tervezik. Információink szerint legutóbb a volt jéggyár helyére épülő irodaház tulajdonosával is megkezdődtek a tárgyalások. Felmerült a bezárt Bartók Béla Művelődési Ház neve is korábban, mint befogadóépület, de a terv megakad, a Bartók évek óta üresen áll.

Az egykori jéggyár helyén irodaházat tervez építeni a KÉSZ-csoport érdekeltségébe tartozó egyik ingatlanfejlesztő cég. Megkeresésünkre megerősítették az információt, de konkrétumokról nem kívántak nyilatkozni, annyit elmondtak, hogy az ügy még a tárgyalási szakaszban van. A gazdasági nehézségek miatt azonban még közel sem biztos, hogy mikor kezdődhet meg az építkezés. A megyei bíróság vezetése tanulmánytervet készített az elhelyezéssel kapcsolatban. Utána jártunk vannak-e már konkrétumok.

A bíróság szóvivője válaszol

Felkerestük nemrégiben

Cseh Attilát

, a megyei bíróság elnökhelyettesét, sajtószóvivőt, aki megkeresésünkre levélben reagált, s nyilatkozatának változtatás nélküli közzétételét kérte, amit alább olvashatnak:

„A Csongrád Megyei Bíróság Szeged, Széchenyi tér 4. számú épületének műszaki állapota rendkívüli mértékben leromlott. Az épület felújítása költségvetési fedezet hiányában évek óta várat magára. A majdani felújítás előkészítése érdekében a megyei bíróság vezetése az elmúlt években úgynevezett „Elhelyezési és döntés-előkészítő tanulmánytervet” készíttetett, melyben az épület műszaki állapota mellett az itt működő bírósági és ügyészségi szervek jövőbeni elhelyezésének lehetséges módozatait is felmértük. Jelenleg ugyanis az épületben nem csupán a megyei bíróság, valamint a Szegedi Városi Bíróság működik, hanem a Szegedi Városi Ügyészség és a Szegedi Katonai Ügyészség is. E tanulmánytervre azért volt szükség, mert az immár 125 éves épületet az itt működő igazságügyi szervek „kinőtték”. A megnövekedett ügymennyiség és ügyfélforgalom miatt ma már rendkívül nagy az épületben a zsúfoltság, ügyfeleinket nem tudjuk méltó körülmények között fogadni, kevés a tárgyalóterem és a dolgozószoba, továbbá állandó gondot okoz a rendkívüli iratmennyiség tárolása és mozgatása is. Az épület műszakilag amortizálódott, teljes gépészeti, elektromos és informatikai felújításra szorul. Nagyon rossz állapotban van a tető és a külső, valamint a belső homlokzatok vakolata is. A tanulmányterv rámutatott, hogy az itt működő bíróságok, valamint a városi és a katonai ügyészség összes igényét figyelembe véve minden szervezeti egység nem helyezhető el az épületben. Ezért merült fel először a városi ügyészség, majd a katonai ügyészség külső épületben történő elhelyezésének gondolata. Ezzel összefüggésben eddig egy konkrét épületről volt szó, a jelenleg az önkormányzat tulajdonában lévő, volt Bartók Béla Művelődési Központ épületéről. Ez az épület – átalakítása és felújítás után – alkalmas lehetne a városi ügyészség elhelyezésére, ezt az ügyészi szervek is elfogadták. Az épület tulajdonjogának átruházása céljából az önkormányzat közel 2 évvel ezelőtt már pályázatot írt ki, azonban – az időközbeni gazdasági-pénzügyi válság miatt – erre sem a Legfőbb Ügyészség, sem a bíróságok igazgatását ellátó Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) nem tudott pályázni költségvetési forrás hiányában. Így a pályázat eredménytelen maradt.

Tudomásunk szerint az önkormányzat a közelmúltban tárgyalásokat folytatott a Honvédelmi Minisztériummal egy ingatlancseréről, melynek eredményeképpen a katonai ügyészség és egyéb honvédelmi szervek a volt művelődési központ épületében volnának elhelyezhetők, erről azonban konkrétabb információval nem rendelkezünk. A bíróságoknak rendkívül nagy segítséget jelentene az ügyészségek kiköltözése, mert így jelentős alapterület szabadulhatna fel a Széchenyi téri épületben. Az épület felújítása azonban csak ezen elhelyezési kérdések tisztázása után kezdődhet el. Egyéb épületben való elhelyezésről a fenti kérdések tisztázása nélkül jelenleg nem tudunk tájékoztatást adni”

– áll Cseh Attila a megyei bíróság elnökhelyettesének válaszlevelében.

A nemzeti vagyonkezelőre várva

A városüzemeltetési iroda vezetőjétől a Bartók Béla Művelődési Ház sorsáról érdeklődtünk. Megtudtuk, hogy a Bartók tulajdonosa továbbra is Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata. „Arról volt szó, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács vásárolja meg a katonai ügyészség elhelyezése céljából – a bírósági munkafeltételek javítása miatt – de nem volt rá fedezetük így elálltak a megvásárlástól, nem indultak a pályázaton így az sikertelen lett. Ezek után került előtérbe, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) egy honvédségi ingatlan felajánlásával cserével szerezze meg az épületet. Csereingatlanként a HM Boross József utcai, ún. 'Toborzóirodát' jelölték meg, ami a Boross József, Csemegi Károly, Pozsonyi Ignác, és Bakay Nándor utcák által határolt területet jelenti kivétel a VPOP épülete és a Bakay sarki lakóház. Ez az ingatlan némileg értékesebb lévén hosszabb értékegyeztetés után a felek megállapodtak a csere feltételeiben. Miután ennek az épületegyüttesnek a HM csak kezelője – a tulajdonosi jogokat az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) gyakorolja – az ő jóváhagyásuk kell a szerződés megkötéséhe. A HM-től áprilisban elment egy a csereszerződés jóváhagyását kérő levél az MNV Zrt.-hez de arra a mai napig nem született válasz, tudomásunk szerint. (Valószínűsíthetően az MNV Zrt-t érintő személyi változások miatt az ügyek jelentősen feltorlódtak.) Miután az MNV Zrt. részéről a tulajdonosi döntés nem született meg, ismeretem szerint más megoldásban nem gondolkodott a város vezetés” – nyilatkozta portálunknak az irodavezető.

A Honvédelmi Minisztériumra várva?

A MNV kommunikációs osztálya arról tájékoztatta portálunkat, hogy a Honvédelmi Miniszter 2010. január 29-én tett javaslatot a Honvédelmi Minisztérium (HM) vagyonkezelésében lévő és a Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonában lévő ingatlanok cseréjére. Egy kormányrendelet szerint azonban az állami tulajdonban lévő ingatlanok hasznosítása előtt az MNV Zrt. köteles megvizsgálni, hogy az adott ingatlanra szüksége van-e más központi költségvetési szervnek állami feladatai ellátásához. "Tekintettel arra, hogy a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága jelezte, hogy elhelyezési igénye van Szegeden, ennek a kérelemnek a vizsgálata elsőbbséget élvezett és ennek keretében a Szegedi Katonai Ügyészség elhelyezésének lehetőségeiről is gondoskodni kell. Így 2010. márciusában kértük a HM-et, hogy javaslatát vizsgálja felül, jeleztük továbbá, hogy a VPOP-vel történő csere meghiúsulása esetén szükséges az ingatlanok értékbecslési szakvéleményének felülvizsgálata is. Jelen ideig a HM-től nem érkezett válasz, sem újabb megkeresés az ügyben. Az Önkormányzattal tervezett cseréről azonban csak a központi költségvetési szervek közötti elhelyezési igények teljes körű vizsgálatát követően lehet megalapozott döntést hozni" - olvasható a nyilatkozatban. Összességében tehát továbbra sincsen előre látható időpontja annak, hogy mikor kezdődhet a bíróság épületének felújítása, az ott működő szervek szétköltöztetése. Ami bizonyos, a jéggyár telkén eddig csak gaz nőtt, a Bartók Béla Művelődési Ház pedig közel két éve kong az ürességtől, s előreláthatóan a jövő év sem hoz változást e tekintetben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.