Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint nemcsak az alkotmánnyal, hanem az európai normákkal is ütközik, hogy kormány mintegy négy hónapig nem hívta össze az Országos Érdekegyeztető Tanácsot (OÉT), a jövőben pedig elsősorban írásos anyagokban kíván kommunikálni a szervezettel.
A szakszervezeti vezető hétfőn Szegeden sajtótájékoztatón a szeptember 20-án megtartott OÉT ülésről kijelentette: csalódás volt a miniszterelnök expozéja, megkésett volt, nem részletezett, nem vállalt felelősséget.
Borsik János
úgy fogalmazott: a kormány 29 pontos első akcióterve több ponton csak erős szándéknyilatkozatként fogható fel. "Úgy gondoljuk - mondta -, hogy október 3-a után a tényleges kormányzást meg kell kezdeni, akkor talán kirajzolódik, hogy a kormánynak milyen elképzelései vannak az országgal". Borsik János úgy vélte: a több mint húsz éve működő érdekegyeztető tanácsot megpróbálják semmibe venni, ezt azonban visszautasítják, és küzdenek ellene. Emlékeztetett: az utóbbi két évtized alatt többször is volt olyan helyzet, amikor számított, hogy van megállapodás az OÉT-ban. Ilyen volt például a rendszerváltáskor elvesztett munkahelyek miatt keletkezett feszültség, vagy a Bokros-csomag. Az, hogy nem robbant ki komoly társadalmi válság több esetben is, ennek az együttműködésnek volt köszönhető - mutatott rá a szakszervezeti elnök. Emellett be kell tartani az európai normákat is – húzta alá. Ennek érdekében az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége felvette a kapcsolatot az Európai Szakszervezeti Szövetséggel és a szakszervezeti világszövetséggel is. Az érdekképviselet vezetője szerint konfliktusokat vetít előre, ha a következő hónapokban a kormány a jogellenes helyzetet teremt azzal, hogy nem kéri ki a szakma, az érintettek véleményét, és nem egyeztet. A szakszervezetek ugyanis készek a személyes tárgyalásra, de levelezni nem akarnak – hangsúlyozta Borsik János.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.