Közélet

Korsós Tamás: Karrierdiplomata vagyok

Korsós Tamás: Karrierdiplomata vagyok

2010. január 26., kedd
Korsós Tamás: Karrierdiplomata vagyok

A szabadkai főkonzul mint házasságközvetítő

Korsós Tamás újonnan kinevezett szabadkai főkonzul február 1-jén foglalja el állomáshelyét. Mint szegedi látogatásán elmondta, elsődleges feladatának tekinti előkészíteni a kétoldalú találkozókat, felkeresni és összehozni a vajdasági és a magyar gazdasági partnereket, közvetíteni az üzleti felek között, regionális együttműködést kezdeményezni, erősíteni Szeged és Szabadka testvérvárosi kapcsolatát, segíteni Szerbiának az uniós tagságra való felkészülésben, összehangolni a két ország fejlesztési terveit, amelyekkel uniós forrásokra lehet pályázni.

"A magyar kormány képviseletében bármely szerb hatósághoz, civil vagy gazdálkodó szervezethez fordulhatok a nemzetközi jog alapján, továbbá fel tudom ajánlani azt a segítséget, amit adott esetben a magyar partnerek nyújthatnak Szerbiának és a Vajdaságnak az európai közeledés vonatkozásában. Mintegy házasságközvetítő, összehozhatom a partnereket" - pontosít félig viccesen

Korsós Tamás

.

– Miért fontos Magyarország számára ez az együttműködés és segítségnyújtás, hiszen bizonyos értelemben vetélytársakról van szó?

– Történelmileg, identitás tekintetében, kulturálisan Vajdaság nagyon fontos helyet foglal el. Valamikor közös történelmünk része volt, egy országban éltünk. Ők a magyar kultúrát, a magyar nemzetet ugyanúgy reprezentálják örökségükben, mint bármelyikünk. Szerbiának és az egész Nyugat-Balkánnak európai elhivatottsága rövid időn belül talán megvalósul, és akkor a közös Európában fogunk majd élni. Magyarország számára Szerbia azért is fontos, mert Vajdaságban található a legnagyobb magyar közösség. Az államközi és kormányközi kapcsolatok talán annál szorosabbak, minél több külképviselet működik egy országban. A Vajdaságban rendkívül sűrű együttműködési és kapcsolódási szövet létesült az ottani és a magyarországi, különösképpen a dél-alföldi régió között. A szabadkai főkonzulátus ezért egyfajta nagykövetsége Magyarországnak a Vajdaságban.

– Mi lesz az első teendője, ha elfoglalja főkonzuli székét?

– Hozzá kell igazítanom a főkonzulátus ellátottságát a jelenlegi feladatokhoz. Nem egy örömteli feladat, de mivel a vízumhatósági tevékenység egyik napról a másikra megszűnt, sajnos le kell építeni az ehhez tartozó infrastruktúrát. A megváltozott feladatokhoz igazítjuk majd a megváltozott struktúrákat. – Rendelkezik-e a balkáni országokban szerzett tapasztalatokkal? – Karrierdiplomata vagyok. A Balkánon ez lesz az első állomáshelyem. Dolgoztam korábban a párizsi és a római nagykövetségen. Legutóbb Milánóban voltam főkonzul, a köztes időben pedig a külügyminisztériumban dolgoztam különböző területeken. – Az ellenzék szerint Magyarország nem támogathatja Szerbia EU-s tagságát, amíg nem tisztázódnak a két ország kapcsolatát mérgező nyitott kérdések, gondolok itt elsősorban 1944/45-ös délvidéki magyarellenes megtorlásokra. – Köztisztviselő vagyok, ezért a mindenkori politikai többség és az ellenzék viszonyát és az ő álláspontjukat nem vagyok hivatott kommentálni. A külügyminiszter alkalmazottjaként diplomata vagyok a Vajdaságban. Ez természetesen nem jelenti, hogy ne lenne véleményem. Mindenképpen hosszú folyamat lesz – ahogy Magyarország esetében is – Szerbia EU-s csatlakozása. Természetesen szem előtt kell tartani az értékeket, kritériumokat. Ebbe beletartozik a kisebbségek és közösségek egymás mellett élése a tolerancia jegyében, az emberi- és szabadságjogok kölcsönös tiszteletben tartása. Ha majd elindul a közeledési folyamat, részleteiben is szemügyre kell venni, melyek azok a feltételek, amelyek mentén a konkrét csatlakozási tárgyalások haladhatnak. Most még korai lenne nekem meghatároznom, melyek ezek. A II. világháborút követően a legfontosabb, hogy a ma is élő hozzátartozók gyászolhassanak, tudják, hol nyugszanak hozzátartozóik, és leróhassák kegyeletüket a sírjuknál. Ez alapvető emberi jog. Első lépésként annyi történt, hogy a két ország köztársasági elnöke levelet intézett a tudományos akadémiák elnökéhez, amelyben kérik az említett események feltárását vizsgáló bizottság megalakítását. A „hideg napok” történetét mi feldolgoztuk, úgy érzem azonban, van még feldolgozandó téma. Hosszú feladat lesz: adjuk meg a kegyelet lehetőségét a ma élő hozzátartozóknak.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.