Közélet

Megyei közgyűlés: megmentenék a tévét és a szobrot

Megyei közgyűlés: megmentenék a tévét és a szobrot

2009. december 3., csütörtök
Megyei közgyűlés: megmentenék a tévét és a szobrot

A Csongrád Megyei Közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén a Fidesz és az MSZP is felháborítónak nevezte, hogy megszüntetnék a regionális tévéstúdiókat. Ám amíg Nógrádi Zoltán, a polgári frakció tagja a kormányt, addig Kozma József, az ellenzék frakcióvezetője az MTV vezetését nevezte meg bűnösnek. A közgyűlés arra kérte a szegedi városvezetést, a belváros-rehabilitációs munkálatok ne érintés a 3. honvéd huszárezred hősi emlékművét, illetve annak környékét.

A megyei közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülésén a napirend előtt felszólalók egyaránt a regionális tévéstúdiók ügyével foglalkoztak. Kozma József (MSZP) azt mondta, felháborító, hogy miközben az MTV-nél 1650-en dolgoznak, mégis azt a 160 embert akarják elbocsátani, akik a vidék tájékoztatásáért felelősek. A frakcióvezető ezt egyértelmű provokációnak nevezte. Szerinte a vízfejet kellene felszámolni: a közszolgálati tévénél legalább ötven embernek havi nettó egymillió forint fölött van a fizetése... Nógrádi Zoltán (Fidesz) másként értékelte a történteket. Úgy fogalmazott: a kormány és a szocialisták országgyűlési frakciója a céltámogatás elvonásával büntette meg az MTV-t amiatt, hogy az felbontotta a szerződést az MSZP szócsöve, Gyárfás Tamás műsorával. Arra kérte a többi önkormányzatot, kövessék Mórahalmot, amely 500 ezer forinttal járul hozzá a körzeti stúdió fönntartásához az átmeneti időszakban, míg fel nem áll az új kormány. Magyar Anna közgyűlési elnök bejelentette: maga is az érintett négy megyei elnök és a települési polgármesterek összefogását kezdeményezte a szegedi körzeti stúdió védelmében. A megyei közgyűlés napirendjén szerepelt még a szegedi Reök-palota előtti huszárszobor ügye is. Néhány hete a szavazáskor határozatképtelennek bizonyult a testület, most viszont a polgári frakció 21 igenje, illetve 2 nem és 4 tartózkodás mellett úgy döntött: a megye arra kéri a szegedi önkormányzatot, hogy a Kölcsey utca-Gogol utca vonalába eső közterület felújítási munkálatai ne érintsék a kegyeleti helynek számító szegedi 3. honvéd huszárezred emlékművét és a körülötte elterülő parktükröt. Az előterjesztést Zakar Péter alelnök jegyezte, aki a napirendi pont kapcsán Kozma Józseffel bonyolódott vitába. Az MSZP–SZDSZ-képviselőcsoport vezetője úgy érvelt, ez a téma nem tartozik a megyei közgyűlésre. Ráadásul – tette hozzá – szerencsétlennek tartja, hogy egy kegyeleti ügyről kéretlenül kezdenek el beszélni a politikusok. Arról is tájékoztatta képviselőtársait, hogy a Nemzeti Kegyeleti és Emlékhely Bizottság nyugtázta a városvezetésnek a szoborral kapcsolatos terveit.
Zakar Péter azonban azonnal pontosított: a bizottság határozatban foglalt állást arról, hogy ellenzi az áthelyezést. Legfeljebb az elnök, Boross Péter egykori kormányfő tájékoztathatta arról Botka Lászlót, hogy a maga részéről rendben találja a dolgot. A kegyeleti emlékhely bolygatását – folytatta – a kirendelt szakmai lektorátus sem támogatta, civilek, építészek, szobrászok emelték fel a hangjukat Botka Lászlóék elképzeléseivel szemben. „Ez a makacs ellenkezés is mutatja, hogy a kérdést egyelőre nem sikerült valóban szakmai alapon és megnyugtatóan rendezni” – összegzett a történész, aki szerint ha valóban a szakmára hallgatnának a szegedi városvezetők, akkor békén hagynák az emlékművet. Az ülésen jelen volt a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület képviseletében v. Szilágyi Árpád és ifj. Szilágyi Árpád is. A civil szervezet elnöke a szavazás kedvező eredménye láttán büszkén lobogtatta meg a magával hozott zászlót.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.